Przeczytaj w 4 minuty 11.12.23

Co trzeba wiedzieć przed założeniem firmy?

Przejście „na swoje” to marzenie wielu. Statystycznie, każdego dnia w Polsce zakładanych jest około tysiąca firm. Pośród nowych przedsiębiorców, część stanowią osoby świadomie rezygnujące z zatrudnienia w formie etatu na rzecz podjęcia działalności na własny rachunek. Aby wykonać taki krok, warto się jednak solidnie przygotować, by skok na głęboką wodę nie okazał się kosztowną pomyłką.

Pomysł na biznes

Jeśli poważnie myślisz o porzuceniu dotychczasowej posady, przede wszystkim warto przemyśleć swój pomysł biznesowy. Sporządź biznesplan, opierając się na realnych założeniach. Dobrze jest dokonywać wszelkich kalkulacji, zarówno tych dotyczących planowanych kosztów, jak i przychodów, zakładając wariant jak najbardziej ostrożny – lepiej przecież cieszyć się większym sukcesem, niż zaryzykować niewypłacalność już w pierwszym etapie prowadzenia firmy.

Określ swoją niszę na rynku. To bardzo ważne, by wiedzieć kto będzie głównym odbiorcą Twoich usług, by następnie móc zbadać zapotrzebowanie na konkretne usługi edukacyjne i stworzyć ofertę odpowiadającą temu, czego aktualnie oczekują klienci. Dobrze jest również zapoznać się z ofertą konkurencyjnych szkół językowych funkcjonujących na rynku. Które kursy cieszą się największym zainteresowaniem? Czy szkoły mają problem z utworzeniem grup, czy wręcz przeciwnie – konkretne rodzaje kursów są w pełni obłożone? Taka wiedza przyda się podczas planowania Twojego przedsięwzięcia, zwiększając szanse jego powodzenia. Warto zresztą zauważyć, że bieżące monitorowanie rynku to nawyk, który warto wypracować już od pierwszych chwil prowadzenia własnej firmy. Dzięki temu możesz być zawsze o krok przed innymi.

Poduszka ekonomiczna

Nawet jeśli Twój pomysł na własną szkołę językową ma szansę na doskonały odbiór ze strony potencjalnych grup uczniów, musisz pamiętać, że w pierwszym okresie prowadzenia firmy nie zawsze możliwe jest równoważenie ponoszonych kosztów oraz nakładów inwestycyjnych bieżącymi przychodami. Choć w przypadku szkół językowych istnieje możliwość skorzystania np. z możliwości współpracy w ramach sieci franczyzowych, co niejednokrotnie umożliwia szybki start przy wsparciu franczyzodawcy, to także i w tym przypadku należy przewidzieć właściwy budżet początkowy dla własnej szkoły językowej.

Dobrze opracowany biznesplan pomoże Ci oszacować, jaka kwota będzie niezbędna na start. Dla bezpieczeństwa postaraj się zaplanować także środki na swoje bieżące utrzymanie, tak by choć niewielkie opóźnienie pierwszych wpływów na rachunek bankowy szkoły, nie spowodował trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań. Świadomość zabezpieczenia ekonomicznego firmy oraz Twojej rodziny pozwoli Ci podejmować decyzje w sposób przemyślany, unikając niepotrzebnych, kosztownych błędów wynikających z zaistnienia przejściowych problemów finansowych.

Spotkanie z księgową

Prowadząc własną firmę, warto rozważyć powierzenie spraw związanych z prowadzeniem rozliczeń z urzędem skarbowym oraz zakładem ubezpieczeń społecznych, doświadczonej księgowej lub biuru rachunkowemu. Współpracę w tym zakresie najlepiej rozpocząć jeszcze przed rejestracją własnej firmy, także na etapie przygotowywania swojego planu biznesowego. Być może dzięki profesjonalnemu wsparciu możliwe będzie wypracowanie takich rozwiązań, które ułatwią rozliczenia lub obniżą koszty bieżącego prowadzenia działalności gospodarczej. Choć tematy związane z rachunkowością nie wydają się specjalnie interesujące, to w przypadku własnego biznesu warto poświęcić im nieco uwagi, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji oraz wydatków, a także problemów podczas kontroli.

Jak rozwiązać umowę

Ważnym momentem na drodze do własnej szkoły językowej jest konieczność rozwiązania dotychczasowych relacji z obecnym pracodawcą. Nawet jeśli nie będzie konieczne złożenie wypowiedzenia, a umowa wygasa z uwagi na upływ okresu, na który została zawarta, koniecznie zwróć uwagę na zapisy, które zostały w niej zamieszczone. W zależności od rodzaju umowy Was wiążącej, może konieczne być uwzględnienie okresu wypowiedzenia, kontynuowanie już rozpoczętych kursów do końca semestru lub roku szkolnego pod rygorem kar finansowych, a nawet bardzo istotnego z punktu widzenia otwierania własnej placówki – zapisu o zakazie konkurencji. Jeżeli tego typu zastrzeżenie znajduje się w Twojej umowie, rozpoczęcie funkcjonowania na własną rękę powinno nastąpić po upływie wymaganego czasu. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko poniesienia kar umownych.

W tym miejscu dochodzimy do jeszcze jednej, istotnej kwestii. Postaraj się, aby Twoje odejście od obecnego pracodawcy przebiegło w możliwie jak najlepszej atmosferze. Nie pal za sobą mostów, nawet jeśli w przyszłości nie planujesz powrotu do zatrudnienia w danym miejscu. Wkrótce dobre kontakty także z firmami konkurencyjnymi mogą okazać się pomocne, na przykład przy przystępowaniu do przetargów na usługi szkoleniowe. Jednocześnie, w przypadku niepowodzenia (czego oczywiście nie życzymy) zawsze będzie można rozważyć ponowne podjęcie zatrudnienia w dotychczasowym miejscu pracy.

Miękki start

Zanim rzucisz etat i założysz szkołę językową, stoi przed Tobą wiele wyzwań, zarówno tych organizacyjnych, jak i ekonomicznych. Niezbędne know-how to nie tylko Twoja wiedza i umiejętność przekazywania jej. Dlatego warto rozważyć pozyskanie pomocy od doświadczonego przedsiębiorcy w tym obszarze. Takim rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z siecią franczyzową branży edukacyjnej.

Dzięki wsparciu franczyzodawcy możesz istotnie obniżyć ryzyko związane z prowadzeniem własnej szkoły językowej. Jednocześnie jego doświadczenie, rozpoznawalna marka i szerokie kontakty, mogą pozwolić szybciej w pełni rozwinąć skrzydła.

Jeżeli marzysz o własnej szkole językowej, przekonaj się, jak wiele możesz zyskać, dzięki franczyzie, zarówno w pierwszym okresie funkcjonowania, jak i w całym okresie prowadzenia działalności. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą franczyzową.

Newsletter

Bądź z nami na bieżąco

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, 
co dzieje się w Early Stage – zapisz się do newslettera!