Early Stage Universe

Czy franczyza jest dla mnie? Czyli pytania, które warto sobie zadać przed założeniem szkoły językowej

20.11.2020
DSC9156

Czy franczyza jest dla mnie?

Franczyza to bezpieczny model biznesowy, w którym doświadczony i odnoszący sukcesy na rynku przedsiębiorca zaprasza do współpracy kolejne podmioty, tzw. franczyzobiorców, którzy dzięki wsparciu firmy franczyzodawcy, jego wiedzy i zaangażowaniu, mogą szybciej i łatwiej rozwijać swoje firmy. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku osób chcących pracować na własny rachunek, a jednocześnie nie posiadających wystarczającego doświadczenia w danej dziedzinie lub obawiających się, że podjęte wyzwanie zamiast stać się źródłem satysfakcji zawodowej i ekonomicznej, stanie się przykrym obowiązkiem. Pomoc franczyzodawcy będzie wtedy nieocenionym wsparciem. Co istotne, partnerowi także zależy na tym, aby powiązane firmy rozwijały się i odnosiły sukces - pracują przecież pod wspólną marką i jej dalszy harmonijny rozwój zależy od synergii wszystkich członków sieci.

A co w sytuacji, gdy już prowadzimy własną szkołę językową? Czy franczyza w takiej sytuacji jest możliwa? Czy warto wiązać się z inną firmą?


Przystąpienie do sieci franczyzowej przez funkcjonującą już szkołę językową jest jak najbardziej uzasadnione. Taki przedsiębiorca ma już z jednej strony pewien bagaż doświadczeń oraz wiedzę przydatną podczas prowadzenia własnej firmy, a z drugiej strony nowe otwarcie, jakim jest przystąpienie do sieci, może dać efekt świeżości oraz spojrzenia na własną szkołę z zupełnie nowej perspektywy. Warto także podkreślić, że podobnie jak w przypadku placówek nowo otwartych, przystąpienie do współpracy z franczyzodawcą wiąże się z uczestnictwem w sieciowych szkoleniach oraz poznaniem wypracowanych, sprawdzonych metod pracy. Dzięki temu zapewnimy swojej firmie dalszy rozwój.

Przedsiębiorcy funkcjonujący już na rynku z pewnością zauważą również dodatkową korzyść, płynącą z przystąpienia do sieci franczyzowej, która wywodzi się z zasady mówiącej o tym, że „duży może więcej”. Znając realia rynku usług edukacyjnych w Polsce wiemy, jak trudno przebić się z własną ofertą i zadbać o rozpoznawalność marki.

Duże sieci franczyzowe, dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz starannie opracowanym strategiom rozwoju i przemyślanym kampaniom marketingowym, zapewniają franczyzobiorcom wykorzystanie nazwy oraz sieciowej identyfikacji wizualnej, która istnieje w świadomości potencjalnych klientów od dłuższego czasu. To może mieć kluczowe znaczenie podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły języków obcych dla swojego dziecka. Klienci przecież niejednokrotnie wiążą się z nami na lata i kwestia obdarzenia naszej placówki zaufaniem ma ogromne znaczenie.

Zanim założysz placówkę franczyzową

Jeżeli znajdujesz się właśnie w przededniu podjęcia decyzji o uruchomieniu własnej szkoły języków obcych i rozpatrujesz model partnerski, czyli franczyzę, pamiętaj o tym, że wybór franczyzodawcy w pewnym sensie jest zbliżony do wyboru małżonka. Choć w obu wspomnianych sytuacjach istnieją możliwości zakończenia partnerstwa, to jednak zwykle zarówno w małżeństwie, jak i we franczyzie, współpraca to maraton, nie sprint. Dlatego tak istotne jest, aby dokonać przemyślanej decyzji. W celu uporządkowania istotnych zagadnień oraz wstępnej selekcji ofert współpracy, pomocna może okazać się poniższa lista pytań:

● Jakie doświadczenie ma franczyzodawca? Ilu partnerów jest w sieci?
● Czy sieć się rozwija, czy raczej partnerzy rezygnują ze współpracy?
● Czy pobierana jest opłata wstępna?
● Czy jest wymagany wkład własny?
● Która ze stron zapewnia lokal na siedzibę szkoły oraz kto ponosi koszty
związane z jego adaptacją i wyposażeniem?
● Czy franczyzodawca zapewnia szkolenia, dostęp do materiałów
dydaktycznych, konsultacje metodyczne, sprawdzony i kompleksowy
program nauczania?
● Czy w ramach franczyzy otrzymam wsparcie związane z bieżącym
prowadzeniem działalności (na przykład wzory umów z klientami)?
● Czy franczyzodawca zapewnia mi wyłączność na moim obszarze, czy też w
ramach sieci będę współzawodniczył z innymi podmiotami sieci
zlokalizowanymi nieopodal?

Odpowiedzi na te pytania okażą się pomocne podczas dokonywania decyzji, dotyczącej wyboru partnera franczyzowego. Możliwe również, że po zapoznaniu się z kilkoma ofertami pojawią się kolejne - nigdy nie obawiaj się pytać, jeżeli coś wydaje się istotne z punktu widzenia Ciebie, jako przedsiębiorcy. Odpowiedzialny franczyzodawca nie unika kontaktu rozumiejąc, jak istotną rolę w Twoim biznesie będzie pełnił. Po uzyskaniu pełnej informacji będziesz mógł podjąć tę naprawdę ważną decyzję o przystąpieniu do sieci świadomie i odpowiedzialnie, a współpraca będzie przebiegała bez zbędnych niespodzianek.

Franczyza Early Stage, czyli jak robią to profesjonaliści

Według branżowego portalu internetowego franchising.pl, Early Stage jest jednym z liderów rynku edukacyjnego w Polsce. Sieć skupia 136 franczyzobiorców, którzy prowadzą łącznie ponad 800 placówek w całej Polsce… i nadal się rozwija.

Źródło tego sukcesu leży w konstrukcji modelu współpracy, który uwzględnia zabezpieczenie potrzeb franczyzodawcy na każdym etapie. Brak opłat wstępnych oraz opłata franczyzowa proporcjonalna do uzyskiwanych przychodów, a także autorski program nauczania poparty szerokim wachlarzem szkoleń i wsparciem metodycznym przez cały rok, przyczyniają się do wysokiej atrakcyjności oferty. To świetne rozwiązanie nie tylko na start, ale solidny partner na lata! Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji o franczyzie z Early Stage, zapraszamy do kontaktu oraz odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdziesz wiele przydatnych porad i informacji na temat franczyzy szkoły językowej.

Komentarze

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne

Metody i formy pracy z uczniami w różnym wieku. Jak dostosować nauczanie angielskiego?

Zależnie od wieku, dzieci mogą preferować i lepiej przyjmować wiedzę proponowaną w innych formach. Dlatego wybór i dostosowywanie metod do grup wiekowych są ...
Czytaj więcej
Students education play cards with pictures in eng 2021 09 03 05 56 29 utc

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne i materiały edukacyjne do nauczania języka?

Tworzenie własnych materiałów edukacyjnych jest niezwykle pomocne – nie tylko pozwala Ci przeprowadzać unikalne, ciekawe lekcje, ale również znacząco redukuj...
Czytaj więcej
Empty Name 303

7 mitów o ADHD

W tym artykule omówimy mity związane z ADHD i podpowiemy, jak pracować z uczniami i uczennicami z ADHD. Zrozumienie ADHD jest szalenie istotne, aby zapewnić ...
Czytaj więcej
Jakie umiejetnosci i cechy powinien miec nauczyciel jezyka angielskiego?

Jakie umiejętności i cechy powinien mieć nauczyciel języka angielskiego?

Nauczanie angielskiego to nie tylko zdolności językowe – sama wiedza nie wystarcza, trzeba również umieć ją przekazać, potrafić budować dobre relacje z uczni...
Czytaj więcej