Early Stage Universe | Early Stage Universe

Franczyza szkoły językowej – najczęściej zadawane pytania

22.03.2023
FAQ4

Franczyza szkoły językowej – najczęściej zadawane pytania

22.03.2023

Franczyza to model partnerski, który działa na zasadzie win-win. Franczyzobiorcą jest osoba chętna na otworzenie własnej działalności, która potrzebuje jednak odpowiedniego zaplecza – zarówno merytorycznego jak i odciążającego finansowego. Natomiast franczyzodawcą nazwiemy firmę, która za procent od udziału w prowadzeniu przedsięwzięcia dzieli się swoim doświadczeniem i cennym know-how. Wspiera w działaniach administracyjnych oraz marketingowych, a także udostępnia nazwę i logo firmy, które często stanowią o rozpoznawalności, a w konsekwencji sukcesie biznesu. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na partnerstwo franczyzowe z Early Stage? Oto zbiór naszych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tym obszarze.


Od kiedy mogę wystartować z własną filią?

Franczyza edukacyjna to specyficzna dziedzina biznesu, której prawa często opierają się o szkolny kalendarz. Dlatego z nową filią Early Stage zawsze startujemy od początku nowego roku szkolnego, czyli we wrześniu. To konieczne ze względu na możliwości i dostępność uczniów. Wszystkie kursy w naszej szkole obejmują 68 spotkań i kończą się w czerwcu, wraz z nadejściem wakacji. Natomiast zanim nowy franczyzobiorca otworzy wrota własnego biznesu, czekają na niego rozmowy wstępne oraz proces wdrożeniowy. To sposób na spokojne przygotowanie do nowej roli właściciela szkoły językowej.


Ile trwa proces nawiązywania współpracy franczyzowej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ona między innymi od dostępności i możliwości nowego właściciela szkoły, czy dostępności specjalistów centrali Early Stage. Dlaczego? Sam proces przewiduje 5 etapów. Zaczynamy od wysłania zgłoszenia i chęci do współpracy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku następuje kolejny krok, czyli spotkanie na Zoomie. Kiedy już się poznamy, przyjdzie czas na lekcję pokazową. Po zajęciach i sprawdzeniu naszej metody w praktyce możemy przejść do omówienia warunków współpracy. Ostatnim krokiem, który zamyka cały proces, jest podpisanie umowy i start wdrożenia. Sam/a widzisz zatem, że daty mogą być płynne i odpowiedź na to pytanie, tak naprawdę w dużej mierze, zależy od zainteresowanego. Jednak śmiało możemy stwierdzić, że zazwyczaj jest to miesiąc.


Czy prowadzenie filii Early Stage musi być moim jedynym zajęciem?

Prowadzenie własnej filii nie musi być jedynym zajęciem, które możesz wykonywać na co dzień. Natomiast z doświadczenia wiemy, że zwłaszcza pierwsze lata prowadzenia szkoły są czasochłonne i wymagają dużego zaangażowania. Pamiętaj, że pracujesz na swój własny biznes, więc im więcej z siebie dasz, tym większy sukces odniesiesz.

Czy franczyzobiorca musi uczyć?

Tak, franczyzobiorca również uczy swoje grupy. Wynika to z tego, że jako najwyżej postawiona osoba w filii powinien mieć on ciągłą styczność z programem i metodą nauczania, by w razie potrzeby służyć radą i wsparciem dla swojego zespołu. Zależy nam na tym, aby franczyzobiorca przekazywał swoją wiedzę przyszłym lektorom, pełnił rolę metodyka w swojej filii i pracował na własną markę. Ten schemat możliwy będzie jedynie podczas praktykowania zajęć, gdzie franczyzobiorca ma okazję zebrać potrzebne doświadczenie, tym samym dbając o najwyższą jakość usług.

Czy od pierwszego roku można zatrudniać lektorów?

Tak, jeżeli ilość grup pozytywnie nas zaskoczy lub uznamy, że potrzebujemy wsparcia, to jak najbardziej możemy zaprosić do zespołu lektora. W takim wypadku następuje otwarcie procesu rekrutacyjnego, który wspiera centrala. Specjaliści Early Stage pomagają znaleźć odpowiedniego kandydata, dają ramy i wskazówki do rozmowy rekrutacyjnej, a także przygotowują do przeprowadzenia takiego spotkania.

Czy będąc franczyzobiorcą, mam dostęp do szkoleń przygotowawczych, czy powinienem szkolić się zewnętrznie?

Early Stage prowadzi szkolenia zarówno podczas procesu wdrożenia, jak i w czasie trwania współpracy. Oferujemy dwie formy przeprowadzanych warsztatów: online i offline.
Szkolenia dotyczą zakresu metodyki, marketingu, administracji, obsługi klienta oraz prowadzenia biznesu. Prowadzimy również sesje wellbeing’owe dbające o dobre samopoczucie naszych franczyzobiorców. Spotkania zazwyczaj prowadzone są przez zespół centralny Early Stage, innych franczyzobiorców, którzy bardzo chętnie dzielą się swoim doświadczeniem lub przez specjalistów zewnętrznych.

W jaki sposób formalnie nawiązana jest współpraca? Czy franczyzobiorca jest przez Was zatrudniony, czy otwiera własną firmę?

Otwarcie nowej placówki nie następuje na zasadach umowy o pracę czy umowę zlecenie. Każdy franczyzobiorca podejmuje własną działalność, stając się dyrektorem swojej filii, którą zarządza. Niezbędne zatem będzie otwarcie własnej działalności gospodarczej.


Czy muszę posiadać lokal do prowadzenia zajęć?

Nie jest to wymóg postawiony przez Early Stage. Lokal można dzierżawić lub skorzystać z własnego. Popularnym rozwiązaniem wśród franczyzobiorców jest również wynajęcie klasy w szkole lub sali w domu kultury, znajdującym się nieopodal szkoły uczniów.


Jaki kapitał początkowy jest potrzebny na start?

Early Stage jako franczyzodawca nie pobiera opłaty wstępnej. Pierwszy koszt franczyzobiorcy to kaucja w wysokości 2 tys. zł płatna po podpisaniu umowy, która jest zwrotna w momencie uruchomienia się pierwszych grup we wrześniu. Trzeba natomiast zaplanować kapitał na działania reklamowe: pokrycie kosztów gadżetów marketingowych, akcje promocyjne czy zamówienie materiałów dydaktycznych. Około 5 tys. złotych powinno wystarczyć na udany start placówki we wrześniu.


Na czym polega procent franczyzowy?

Procent franczyzowy to opłata, którą pobiera centrala w zamian za działania prowadzone dla filii. Zaczynamy od 12% przychodu naliczonego od realnej ilości wpłat w danym miesiącu. Procent ten maleje wraz z rozwojem filii, może maksymalnie spaść do 8%, natomiast w wielu przypadkach zależy to od indywidualnych ustaleń z franczyzobiorcą oraz od jakości prowadzonej współpracy.


Czy franczyzobiorca podlega kontrolom?

W Early Stage nie praktykujemy sztywnej kontroli działań franczyzobiorców, w naszej sieci kontrole mają charakter rozmowy. Wszystkie franczyzy odwiedzane są przez metodyczki centralne, które oglądają prowadzone lekcje, doradzają, a także szkolą i pomagają przy ewentualnych potrzebach.

Co się dzieje w przerwie między semestrami? Czy istnieje alternatywa w wakacje lub ferie zimowe kiedy nie ma zajęć?

Tak, franczyzobiorcy mają możliwość organizowania dla swoich uczniów półkolonii letnich oraz zimowych. W ramach zajęć franczyzobiorcy mogą korzystać z materiałów przygotowanych przez centralę Early Stage oraz mogą proponować dodatkowe, atrakcyjne dla uczniów aktywności.

Czy uczniowie z Early Stage muszą przejść test poziomujący?

Tak, przed dołączeniem do grupy uczeń spotyka się z metodykiem filii, który dobiera odpowiedni poziom zajęć, na podstawie rozmowy oraz rozwiązanych przez ucznia zadań wstępnych. Procedura ta jest podyktowana dobrem ucznia. Chodzi o tempo pracy w grupie i dbanie o indywidualne podejście do potrzeb danego dziecka czy nastolatka.


Masz więcej pytań o franczyzę w Early Stage?

Jeśli nie odnalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z nami lub odwiedź stronę: https://franczyza.earlystage.pl/ i zostaw po sobie ślad używając formularza kontaktowego. Z pewnością się do Ciebie odezwiemy!


Komentarze

Communication cards 2

Materiały dla nauczycieli języka angielskiego - B2 Communication Cards

W tym sezonie będziemy się z Wami cyklicznie dzielić kartami gramatyczno-komunikacyjnymi do użycia w klasie z nastoletnimi uczniami na poziomie ...
Czytaj więcej
porazka

Neurobiologia porażki, czyli co porażka robi z naszym mózgiem?

Nie bój się popełniać błędów! Uczymy się na porażkach! Krok wstecz, ale dwa kroki w przód. Pomimo szczerych chęci te rady niezbyt dobrze na mnie działają. A ...
Czytaj więcej
Jak rozwijac warsztat jezykowy

Jak rozwijać warsztat językowy?

Podczas wykonywania zawodu nauczyciela języka angielskiego stale pracujemy z pewnym, ograniczonym zestawem słów i zasad gramatycznych. Czy w takim wypadku is...
Czytaj więcej
Empty Name 261

Jak nauczyć dzieci, czym jest dobra porażka?

Jak myślicie, czemu porażka nie tylko może, ale wręcz powinna się wydarzać w życiu dziecka? Jak sprawić, aby dziecko dobrze sobie z nią radziło?...
Czytaj więcej