Zapraszamy do korzystania naszych materiałów świątecznych. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na ich użycie na lekcjach z Waszymi uczniami.
Christmas Tree
Po wprowadzeniu słownictwa z flashcards, uczniowie mogą utrwalić słownictwo dzięki grom i zabawom:
Rozdaj uczniom po jednej karcie obrazkowej (lub wyrazowej). Upewnij się, że uczeń wie co znajduje się na jego karcie. Następnie puść muzykę (może to być jedno z naszych świątecznych nagrań lub angielskie kolędy), uczniowie chodzą/tańczą po klasie. Zatrzymaj muzykę i powiedź „QUIZ – QUIZ – TRADE”, uczniowie przepytują się nawzajem ze swoich słówek, a następnie wymieniają się kartami. Włącz ponownie muzykę i powtórz pozostałe czynności. Ta zabawa jest bardzo skuteczna, ponieważ angażuje wszystkich uczniów naraz, dodaje element ruchu i odpowiedzialności. Więcej na jej temat oraz dodatkowe pomysły na wariacje możesz naleźć tutaj (the Teacher Toolkit).
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zarówno Wy, jak i Wasi uczniowie znacie tę grę ćwiczącą koncentrację i pamięć. Możecie zagrać na samych obrazkach, lub na parach obrazkowo-wyrazowych. Tego typu aktywność dobrze zadziała na uspokojenie i powrót do pracy w ławkach po QUIZ – QUIZ – TRADE. Na początku, przy mniej licznych grupach, możecie zagrać całą klasą. Następnie uczniowie grają w parach lub małych grupach.
Tu jest filmik (z British Council Kids) dla tych, którzy chcą sobie odświeżyć zasady.
Speaking/Listening: Dekorowanie choinki z ćwiczenia 4 z handoutu może posłużyć jako ćwiczenie w parach na mówienie, słuchanie i prepositions. Uczeń opisują swoją choinkę partnerowi, który rysuje dekoracje na swoim handoucie według opisu. To kolejna aktywność angażująca całą grupę, a późniejsze porównywanie obrazków to okazja do speakingu w stylu „spot the differences”.
Writing: Udekorowana choinka z ćwiczenia 4 z handoutu może posłużyć jako kartka świąteczna. Pisanie kartek z życzeniami to dobry sposób na doskonalenie umiejętności pisania na lekcji. Łatwo też tę aktywność dostosować do różnych poziomów zaawansowania. Na poziomie podstawowym uczniom przydadzą się przykłady życzeń lub nawet gotowy tekst z lukami do uzupełnienia (z Boggles World ESL). Bardziej zaawansowani uczniowie mogą pokusić się o świąteczny list.
Santa
Gra utrwalające słownictwo: PICTIONARY/KALAMBURY - kolejna klasyczna gra – uczniowie pokazują bądź rysują hasła. Możesz dodać słownictwo, nad którym aktualnie pracujecie na zajęciach lub dodać więcej świątecznych słówek (na Enchanted Learning znajdziesz listę).
Speaking: zbierz uczniów na dywanie, rozłóżcie podpisane handouty (link) z wypełnionym ćwiczeniem 4. Uczniowie opisują wybrany obrazek, reszta uczniów próbuje zgadnąć, o czyj obrazek chodzi („There is a teddy in the sleigh, the sleigh is red, there is a ball in the sleigh etc.)
Writing: uczniowie na poziomie podstawowym mogą zaprojektować i opisać Mikołaja:
Bardziej zaawansowani, szczególnie o zainteresowaniach technicznych, mogą też zaprojektować nowe sanie dla Mikołaja, a następnie je opisać. Tu znajdziecie przykład takiego zadania w wersji CLIL z Little Bins for Little Hands.
Nasze materiały mogą być wykorzystane na bardzo różne sposoby. Mam nadzieję, że te pomysły zainspirują was świątecznie!