Early Stage Universe | Early Stage Universe

Głos lektora – czyli jak dbać o struny głosowe?

8.11.2022
Greta arday s2 DVCO Kqb Bg unsplash

Praca głosem – jak pielęgnować aparat mowy?

Wydawać by się mogło, że pracując głosem, zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotna jest jego odpowiednia pielęgnacja. W końcu struny głosowe są najważniejszym narzędziem pracy lektora, zatem jakiekolwiek ich nadwyrężenie sprawia, że może on znaleźć się w sytuacji, w której przestanie zarabiać lub czekać go będzie długa i niezbyt przyjemna rekonwalescencja. Świadomość tego, jak i kiedy zadbać o instrument, za pomocą którego wykonujemy nasz zawód, jest nieoceniona. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób robią to profesjonaliści? Przekonaj się, czytając poniższe wskazówki.

Profesjonalne sposoby na pielęgnację głosu

Niewiele osób wie, że nawet takie codzienne napoje jak mocna kawa czy herbata mogą podrażniać gardło, a tym samym prowadzić do uszkodzenia strun głosowych. Dlatego ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie.

Po pierwsze – nawodnienie. Lektor powinien pamiętać o tym, aby regularnie spożywać odpowiednie ilości wody (1,5 -3 litry, w zależności od płci i indywidualnych predyspozycji). Nie bez znaczenia pozostaje sposób jej podania. Najlepiej pić wodę niegazowaną, bez cukru i w temperaturze pokojowej. Dlaczego? Ma ona zbawienny wpływ na struny głosowe, nawilża je i zmniejsza podrażnienia wywołane codzienną pracą.

Miejsca, w których przebywasz na co dzień, również mają znaczenie. Należałoby przyjrzeć się, czy są one odpowiednio przystosowane do Twoich potrzeb. Zbyt suche powietrze z pewnością nie będzie sprzymierzeńcem Twojego gardła i może prowadzić do jego podrażnienia. Jak temu zaradzić? To proste! Wystarczy butelka z wodą lub pastylki nawilżające struny głosowe. Warto również zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. To urządzenie z pewnością znajdzie miejsce w domu każdego lektora.

Rozgrzewka głosu jest także istotna. Jeśli wiesz, że czeka Cię ciężki dzień, podczas którego struny głosowe będą pracować na najwyższych obrotach – warto wykonać rozgrzewkę głosu przed pracą. Dzięki niej struny będą znacznie bardziej elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia związane z nagłym podniesieniem głosu.

Pamiętaj, że po pracy należy Ci się zasłużony relaks. Wypoczęty lektor to wypoczęte struny głosowe. Staraj się nie mówić wiele – daj możliwość regeneracji zmęczonemu gardłu. Unikaj jednak mówienia szeptem. Dlaczego? Wbrew temu, co może nam się wydawać, szept obciąża nasze gardło znacznie bardziej, niż mówienie w naturalny dla nas sposób.

Istnieją także medyczne sposoby na poprawną pielęgnację głosu. W obecnych czasach apteki posiadają szeroki asortyment tabletek, sprayów czy syropów na gardło, które mają pomóc zadbać o odpowiednią kondycję głosu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie mamy możliwości skorzystania z oferty apteki, a sama woda i odpoczynek wydają się niewystarczające, co wtedy? Jak w domowy sposób możemy zadbać o zdrowie głosu?

Domowe sposoby na pielęgnację strun głosowych

Popularnym domowym sposobem radzenia sobie z tego typu problemami jest inhalacja parą wodną z mieszanką ziół — w celu jej wykonania należy pochylić głowę przykrytą ręcznikiem nad miską z wrzącą miksturą. Jakie mieszanki sprawdzą się najlepiej? Rumianek, szałwia, tymianek, a nawet kilka kropli olejku eterycznego, np. z drzewa herbacianego czy eukaliptusa.

Nie od dziś wiadomo również, że miód jest niczym płynne złoto. Oprócz wielu właściwości antyzapalnych i swoich walorów smakowych – działa jak balsam na podrażnione gardło. Zatem ciepła woda lub mleko z dodatkiem miodu może przynieść nam zbawienną ulgę.

Gdybyśmy dalej zagłębili się w apteczki naszych babć, wypełnionych po brzegi naturalnymi lekami z pewnością odnaleźlibyśmy tam syrop z cebuli. Ma on podobne działanie do miodu, zatem jeśli wolicie nieco wytrawniejsze lekarstwa, a płacz podczas przygotowania syropu Wam niestraszny – to również świetne rozwiązaniu dla profilaktyki i leczenia strun głosowych.

Ostatnim, lecz równie dobrym pomysłem na domową kurację gardła będzie napar z siemienia lnianego – intensywnie nawilża oraz zapewnia mu skuteczną osłonę dzięki zawartości substancji śluzowych o właściwościach powlekających.

Pielęgnacja i profilaktyka strun głosowych

Lektorzy i osoby pracujące głosem na co dzień powinni pamiętać, jak ważna jest profilaktyka i pielęgnacja strun głosowych. W końcu jest to cenne i niezwykle delikatne narzędzie pracy, dlatego lepiej zapobiegać, niż leczyć. Pamiętaj również, że czasem domowe metody nie wystarczą i gdy pojawi się problem, nawet na jego wczesnym stadium warto sięgnąć po opinię lekarza-specjalisty, który w profesjonalny sposób poprowadzi Twój głos ku świetnej formie.

Przydatne linki:

👉Grupa na FB dla nauczycieli

👉Oferty pracy

👉Program Talent Booster


Komentarze

KLASA

Jak budować relacje w klasie z nową grupą na początku roku szkolnego?

Trzy… dwa… jeden… startujemy! Witamy się z dziećmi, sprawdzamy listę i otwieramy książki. Zaraz, zaraz! Czy tak ma wyglądać początek roku szkolnego? Czasem w...
Czytaj więcej
back-to-school-10-porad-dla-lektora

10 porad dla lektora na rozpoczęcie roku szkolnego!

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to czas pełen entuzjazmu, wyzwań i nowych możliwości dla lektorów języka angielskiego. Aby zapewnić skutec...
Czytaj więcej
autyzm

O uczniach w spektrum autyzmu na lekcjach języka angielskiego

W dzisiejszym artykule dotkniemy szeroko dyskutowanego obecnie tematu o współpracy z uczniami ze spektrum autyzmu....
Czytaj więcej
Nauczyciel angielslkiego wykorzystuje aplikacje do nauczania

Jak wykorzystać technologię w nauczaniu języka? Najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego

Technologia prze do przodu a wraz z nią nasze możliwości – także, w przypadku nauki języków obcych. W internecie jest mnóstwo darmowych aplikacji do ...
Czytaj więcej