Pomysł na walentynkową lekcję języka angielskiego

Pomysł na walentynkową lekcję języka angielskiego

10.02.2022
Pomysł na walentynkową lekcję języka angielskiego

Choć walentynki nie są obchodami historycznie typowymi dla naszego słowiańskiego kręgu kulturowego, to jednak wpisały się na stałe do naszych kalendarzy. Wyraźnie widać to po wydatkach na ten cel – według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego szczególnie w ostatnich latach Polacy znacznie częściej i chętniej kupują walentynkowe upominki swoim ukochanym, przeznaczając na ten cel niejednokrotnie niemałe kwoty. Dla dzieci tematyka walentynek nie powinna być zatem niczym nowym, ale przeprowadzenie tematycznej lekcji języka angielskiego to doskonała okazja, by szerzej poznały historię i zwyczaje tego rozsławionego na cały świat przez brytyjskiego pisarza sir Waltera Scotta dnia.

Zadbaj o walentynkową atmosferę!

Aby zapewnić sympatyczne spędzenie czasu w klimacie walentynek, możesz przygotować w tym celu tematyczne dekoracje. Rozwieszone w sali serduszka doskonale wpisują się w atmosferę tego dnia. Koniecznie zaproś swoich uczniów do współpracy w tym zakresie. Poproś, by każde z dzieci przygotowało nieduże papierowe lub kartonowe serduszko i własnoręcznie je ozdobiło. Świetnym pomysłem jest zasugerowanie, by uczniowie umieścili na nich również kilka angielskich słówek, które najbardziej kojarzą się im z tematyką dnia zakochanych. Następnie tak przygotowane walentynkowe serca mogą posłużyć jako element wystroju sali, a uczniom z pewnością będzie miło, gdy ich prace będą nadawały charakteru podczas tematycznych zajęć.

Sympatycznym walentynkowym zwyczajem jest ofiarowywanie swoim sympatiom walentynek. Możesz zaadaptować go do celów prowadzenia tematycznej lekcji języka angielskiego i sprawić, że każde z dzieci otrzyma swoją walentynkową kartę. Kilka dni przed planowanymi zajęciami zapisz na niedużych karteczkach imiona wszystkich uczniów i włóż do słoika. Poproś, by dzieci kolejno podchodziły i losowały imię kolegi lub koleżanki, a następnie przygotowały walentynkę dla wylosowanego, wpisując w treści, co lubią w tej osobie. Każdy lubi przecież przeczytać o sobie coś miłego :)

Speed dating warm up

Świetnym ćwiczeniem na rozgrzewkę, które możesz przeprowadzić w zasadzie na każdym poziomie nauczania jest Speed dating game. Speed dating to wymyślony w latach USA sposób na poznawanie nowych ludzi i poszukiwanie swojej potencjalnej drugiej połówki. Podczas wydarzenia wiele osób odbywa krótkie kilkuminutowe rozmowy, starając się jak najwięcej o swoim rozmówcy dowiedzieć i jeśli się polubią, mogą umówić się na prawdziwe spotkanie.

Chociaż oczywiście dzieci nie będą umawiać się na randki, to ćwiczenie pozwalające zachęcić do przeprowadzania krótkich konwersacji w języku angielskim z koleżankami i kolegami. Podziel uczniów na dwie grupy (jeśli masz grupę nieparzystą to świetnie! - Ty również możesz włączyć się do zabawy). Pierwsza grupa pozostaje na swoich miejscach, podczas gdy dzieci z drugiej grupy będą podchodzić do kolejnych osób. Poproś, by podczas tych jednominutowych rozmów dowiedzieli się o sobie jak najwięcej ciekawych rzeczy – można pytać o hobby, ulubione książki, potrawy czy zwariowane pomysły na deszczowy dzień. Możecie wspólnie przeprowadzić burzę mózgów przed rozpoczęciem ćwiczenia tak, by każdy miał odpowiednio dużo pomysłów na rozpoczęcie rozmowy. Podczas trwania zabawy Twoim zadaniem będzie odmierzanie czasu przeznaczonego na rozmowy. Nawet jeśli nie każdy zdoła porozmawiać z każdym, to nawet kilka minut poświęconych na speed dating game z pewnością będzie doskonałą rozgrzewką przed dalszą częścią lekcji.

Propozycja dla dzieci młodszych

Jeśli prowadzisz zajęcia z języka angielskiego w grupie dzieci młodszych, z pewnością chętnie zapoznasz się z naszą propozycją na walentynkową lekcję opracowaną z myślą o najmłodszych uczniach. W udostępnionych materiałach znajdziesz przepięknie zaaranżowaną, wpadającą w ucho piosenkę „Love and Friendship”, która z całą pewnością wprawi w radosny nastrój całą grupę. Oprócz tego możesz pobrać dwa pliki zawierające wszystko to, co będzie potrzebne do przeprowadzenia walentynkowych zajęć – warto wydrukować je w liczbie odpowiadającej liczbie dzieci. Pierwszym z nich jest handout, czyli zestaw ćwiczeń, które będziecie wykonywać wspólnie podczas lekcji. Drugi dokument zawiera zestaw kart obrazkowych obejmujących słownictwo i zwroty inspirowane świętem zakochanych, które w zależnie od Twojej inwencji możecie wykorzystać do pracy podobnie jak z fiszkami lub kartami memo. Świetnie nadają się również do tego, by stanowić hasła do gry w kalambury :)

Walentynki w grupie starszej

Propozycja opracowana z myślą o nieco starszych i bardziej zaawansowanych uczniach to także kompletna lekcja z masą gotowych do wykorzystania materiałów. Tu również czeka na Was muzyczna przygoda z piosenką „Love and Friendship”, a także dwiema kolejnymi walentynkowymi pozycjami: „A flower for you” oraz „Roses are red”. Oprócz tego pośród gotowych do wydruku kart pracy znajdziesz całe mnóstwo atrakcyjnych ćwiczeń przeznaczonych do pracy indywidualnej oraz w grupie, oraz propozycje gier, które pozwolą w atmosferze zabawy utrwalić nowo poznane słownictwo.

Mamy nadzieję, że przygotowane materiały oraz nasze propozycje walentynkowych aktywności okażą się pomocne podczas przygotowywania tematycznych zajęć języka angielskiego. Zachęcamy również do dzielenia się swoimi pomysłami na tego typu lekcje na grupie Teachers’ Universe :)

Komentarze

Pozytywny feedback konstruktywna informacja zwrotna

Jak dawać wspierający feedback? Przykłady konstruktywnej informacji zwrotnej

Czy powiedzenie „To kiepskie” jest dobrym feedbackiem? Wiadomo, że nie. A czy powiedzenie „To doskonałe, jesteś geniuszem!” jest lepszym? Nie bardzo! Dlaczeg...
Czytaj więcej
Webinaria dla nauczycieli angielkskiego jakie maja rodzaje

Webinaria dla lektorów angielskiego. Czym są? Jakie mają rodzaje? Dlaczego warto w nich uczestniczyć?

Czym są webinaria? Zwane również webinarami (z ang. „web” + „seminar”), są to interaktywne szkolenia, warsztaty, prezentacje lub dyskusje online. Webinaria d...
Czytaj więcej
Kompetencje miekkie w pracy nauczyciela angielskiego

Rozwijanie kompetencji miękkich jako nauczyciel – kluczowe umiejętności lektora

Kompetencje miękkie są niezwykle ważne w codziennej pracy nauczyciela. Obok doskonałej znajomości języka (która w tym zawodzie jest oczywista), odgrywają one...
Czytaj więcej
IT with Doti quick trick bottle flip

Quick Trick season 2, episode 4: BOTTLE FLIP

W czwartym odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przedstawiamy prostą aktywność, która może uatrakcyjnić pracę na poziomie definicji. Wszystko czego potrzebuje...
Czytaj więcej