📚 | Early Stage Universe

Praca lektora języka angielskiego

1.10.2018
DSC3727

Ile zarabia lektor angielskiego?

Chcesz pracować z językiem angielskim i zastanawiasz się, ile zarabia nauczyciel angielskiego w szkole językowej? Czy to w ogóle opłacalne? Często prywatne szkoły językowe stwarzają lektorom korzystne warunki pracy - poczynając od wsparcia przy przygotowaniu do zajęć, a na wynagrodzeniu kończąc. Przekonaj się, co może mieć wpływ na zarobki lektora języka angielskiego i czy warto podjąć taką pracę.Od czego zależy wysokość stawki lektorskiej?

Stawki lektorów za pracę w prywatnych szkołach językowych są wyższe niż nauczycieli w szkołach państwowych i w większych miastach, wahają się między 60-90 zł za godzinę zegarową- wszystko zależy od umiejętności i doświadczenia lektora oraz od specyfiki i polityki finansowej danej szkoły.

Głównymi czynnikami, od których zależy to, ile zarabia nauczyciel w prywatnej szkole językowej są:

  • doświadczenie i umiejętności - warto wiedzieć, że studia w zakresie filologii angielskiej nie są już wymogiem w pracy lektora angielskiego. Teraz liczą się przede wszystkim umiejętności - jeśli dobrze znasz angielski i umiesz budować relacje z dziećmi, praca lektora zdecydowanie jest dla Ciebie.
  • miejsce zatrudnienia - to, ile lektor zarabia w szkole językowej, zależy również od lokalizacji szkoły. W dużych miastach obserwuje się większe zapotrzebowanie na zajęcia językowe z lektorami i stawki nauczycieli są wyższe, niż w mniejszych miejscowościach;
  • skala działalności szkoły - to, ile zarabia lektor angielskiego, jest często uzależnione od wielkości firmy i jej pozycji na rynku - większe szkoły, działające na dużą skalę i będące na rynku od lat najczęściej zapewniają wyższe stawki i większą stabilność zatrudnienia niż mniejsze szkoły.
  • liczba godzin pracy - w zależności od formy zatrudnienia wysokość miesięcznego wynagrodzenia może być stała (umowa o pracę), lub uzależniona od ilości przepracowanych godzin (B2B i zlecenie).
  • wiek uczniów- często stawka godzinowa uzależniona jest także od tego z jaką grupą wiekową pracuje dany nauczyciel - stawka za pracę z uczniami starszymi zazwyczaj jest wyższa niż stawka za pracę z uczniami przedszkolnymi czy zerówką;
  • długość zajęć - im dłuższe zajęcia proponuje szkoła, tym stawka za ich przeprowadzenie jest wyższa.


Na jakie inne korzyści można liczyć podejmując pracę w prywatnej szkole językowej?

Prywatne szkoły językowe to dla lektorów języka angielskiego rozwiązanie niosące wiele korzyści - finansowych i nie tylko.

  • lektorzy mogą liczyć na jasną ścieżkę rozwoju i awansu (warto o nią dopytać wybierając miejsce pracy),
  • nauczyciele otrzymują grafik zajęć ułożony pod ich poziom językowy i ich dyspozycyjność- mogą pracować na pełen etat lub jedynie w wybranych dniach/godzinach.
  • lektorzy szkół prywatnych mają pewność stałego dochodu na określonym poziomie ponieważ szkoły zazwyczaj nie odwołują zajęć, co często ma miejsce np. w przypadku korepetycji.
  • lektorzy otrzymują gotowe materiały, na podstawie których prowadzą zajęcia, tj. podręczniki, materiały plastyczne i wytyczne dotyczące realizacji, dzięki czemu prowadzenie zajęć nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, a przygotowanie do zajęć jest dużo prostsze.Własna szkoła językowa - rozwój i niezależność.

Atrakcyjnym rozwojowo i finansowo rozwiązaniem jest także założenie własnej szkoły językowej na zasadzie franczyzy. W takiej sytuacji franczyzodawca zapewnia założycielowi nowej filii dostęp do wszelkich materiałów, metody i wypracowanego know-how firmy. Możliwe jest zatem prowadzenie własnej filii, pod znaną i rozpoznawalną już marką szkoły i korzystanie przy tym z jej gotowego i sprawdzonego systemu nauczania. Istotne jest aby sprawdzić czy franczyzodawca zapewnia kompleksowe wsparcie w prowadzeniu nowej placówki- w przypadku znanych marek można często liczyć na wsparcie biznesowe, metodyczne i administracyjne.

Podsumowując, własna szkoła językowa to ciekawa opcja rozwoju, satysfakcjonujące zarobki oraz duża szansa dla nauczycieli angielskiego, którzy poszukują nowych możliwości i niezależności. Ważne jest jednak aby wybrać szkołę pewną i sprawdzoną.


Chcesz pracować w szkole językowej, zapewniającej atrakcyjne warunki współpracy lub interesuje Cię franczyza szkoły językowej? Sprawdź naszą ofertę i postaw na rozwój z Early Stage.

Podcast Tonia 6

Biznesowy podcast o pracy na talentach

W drugim podcaście game-changerów Tonia Bochińska rozmawia z Jagodą Gandziarowską-Ziołecką, o tym:czym jest idea talentów Gallupa, czyli test Cli...
Czytaj więcej
Dodaj podtytuł1

Rozmowy o szczęściu - Martyna

"Chce nauczyć moje córki tego, że kobieta może robić to, o czym marzy, że nie ma jednego idealnego modelu postępowania, który jest właściwy. Ja byłam sie...
Czytaj więcej
083 egzaminy 1024x681

Od TEACHERA DO OWNERA – czyli jak założyć szkołę językową krok po kroku!

Na co dzień spełniasz się jako nauczyciel, ale potrzebujesz rozwoju, zmiany, nowych wyzwań? Naturalnie – pierwsza myśl – to własna szkoła językowa! Kiedy jed...
Czytaj więcej
Aga Doti podcast

Podcast o nastawieniu na rozwój

W podcaście o nastawieniu na rozwój ("growth mindset") Beata Wysocka z Agnieszką Jankowską-Łoś rozmawiają o tym:- dlaczego tak bardzo nie lubimy popeł...
Czytaj więcej