Early Stage Universe

Tricki ułatwiające pracę lektora języka angielskiego

10.05.2022
DSC6291

Po co Ci czas?

Szybsze skanowanie i edytowanie zdjęć do zajęć? Aplikacje przerabiające odręczne rysunki na atrakcyjne wizualnie obrazki? Narzędzie do tworzenia gier planszowych lub quizów dla uczniów? To wszystko brzmi przerażająco nowocześnie i skomplikowanie? Myślisz, że może lepiej zostać przy tradycyjnych metodach przygotowywania zajęć? Nic bardziej mylnego! Praca lektora wymaga przede wszystkim kreatywności, emocjonalnego podejścia, zaangażowania. Trudno o nie, jeśli przytłaczają Cię setki wiadomości e-mail, masz całą masę wycinanek do przygotowania, a Twoi uczniowie nie do końca są pewni, czy na kartach pracy mają świnkę, czy kota. Z możliwości nowoczesnych aplikacji, urządzeń mobilnych, nowych funkcjonalności poczty elektronicznej warto korzystać. Dzięki tym rozwiązaniom możesz bowiem nie tylko zyskać bezcenny czas na kluczowe, koncepcyjne przygotowanie zajęć, lecz także sprawić, że Twoje zajęcia będą jeszcze ciekawsze, atrakcyjne dla uczniów i kolorowe. Sprawdź również nasze propozycje gier do nauki języka angielskiego, które przygotujesz w kilka minut!

Organizacja pracy

Zanim jednak przejdziemy do tych wszystkich magicznych aplikacji do tworzenia materiałów dydaktycznych, kilka rad dotyczących organizacji pracy. Praca lektora wymaga utrzymywania ciągłego kontaktu z uczniami, rodzicami, administracją szkoły, do tego dochodzi konieczność przygotowania materiałów dla poszczególnych grup, sprawdzenia testu, przygotowania nowej karty pracy… Łatwo się w tym wszystkim pogubić. Z pomocą przychodzi jednak szereg aplikacji do organizacji pracy, takich jak:

 • Google Keep,
 • Productive – lista zadań,
 • Trello.

Z pewnością przy okazji przyda Ci się także funkcjonalna aplikacja do robienia notatek, która zastąpi (przynajmniej w jakiejś części) rozsiane po domu i nie tylko żółte karteczki. Możesz skorzystać z:

 • Microsoft OneNote,
 • Sticky Notes (dla tych, którzy kochają swoje karteczki i trudno im je porzucić),
 • Evernote,
 • GoodNotes,
 • Notebook.

W jednym miejscu będziesz mieć notatki, znalezione cytaty, adresy bibliograficzne książek, listę rzeczy, które chcesz zrobić, a także notatki głosowe, zdjęcia i screeny z telefonu.

Warto zadbać także o porządek w poczcie elektronicznej. Wiele zależy od Twojego programu, ale najpopularniejszy obecnie Gmail oferuje np. tworzenie grup kontaktów, które ułatwia wysyłanie zbiorowych e-maili, segregację wiadomości, ich porządkowanie, ustawianie priorytetów. To wszystko znacznie upraszcza Twoje codzienne obowiązki.

Przygotowanie materiałów

Jako lektor języka obcego potrzebujesz często materiałów wizualnych, które nie tylko uatrakcyjniają zajęcia, lecz także pomagają uczniom skuteczniej zapamiętywać przekazywane im informacje. Skanowanie materiałów, a następnie dopasowywanie ich do przygotowywanej karty pracy często przypomina nauczycielski horror. Można jednak to bardzo szybko zmienić. Z pomocą przychodzą takie aplikacje jak Camscanner, które sprawiają, że telefon zamienia się w bardzo funkcjonalny skaner, a do tego urządzenie, które pozwala od razu edytować zeskanowany materiał, przycinać, dopasowywać do potrzebnych prezentacji.

Jeśli z kolei wolisz przygotowywać materiały zupełnie samodzielnie, ale niestety wśród portfolio twoich talentów nie znalazły się szczególnie rozbudowane umiejętności graficzne, możesz się wspomóc programem AutoDraw, który twoje dość schematyczne rysunki szybko może zamienić w bardzo przyjemne dla oka grafiki.

Atrakcyjne lekcje, przygotowane z niewielkim wysiłkiem

Technologia działa dzisiaj także w służbie edukacji. Nowoczesne narzędzia i aplikacje pozwalają w szybki i prosty sposób przygotować materiały na zajęcia, które oczarują i porwą uczniów, a jednocześnie ułatwią Twoją pracę.

 • Masz dość sprawdzania prostych i przewidywalnych testów? Pomyśl o czymś ciekawszym. Aplikacje takie jak Quizlet pozwalają tworzyć angażujące materiały dydaktyczne do autooceny. Uczniowie, rozwiązując przygotowane przez Ciebie testy, świetnie się bawią, nie czują się są oceniani, a jednocześnie skutecznie utrwalają swoją wiedzę. Czy można wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie?
 • Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także Quizwhizzer, który pozwala na tworzenie gier planszowych, które można wykorzystać np. podczas zajęć online lub zaproponować dzieciom w ramach powtórzenia materiał.
 • Pomocne mogą się okazać także narzędzia w angielskojęzycznej wersji Google. Znajdziesz tutaj gry takie jak kółko i krzyżyk, saper czy rzut monetą. Z powodzeniem także i je możesz wykorzystać podczas prowadzenia zajęć. Włączenie takich atrakcji do lekcji nie wymaga wiele wysiłku, a znacząco podnosi zaangażowanie dzieci w lekcje i sprawia, że uczą się one przez zabawę.

Szukasz inspiracji do przygotowania atrakcyjnych zajęć? Sprawdź, jak wykorzystać memy do nauki języka angielskiego, które uczniowie kochają!

Komentarze

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne

Metody i formy pracy z uczniami w różnym wieku. Jak dostosować nauczanie angielskiego?

Zależnie od wieku, dzieci mogą preferować i lepiej przyjmować wiedzę proponowaną w innych formach. Dlatego wybór i dostosowywanie metod do grup wiekowych są ...
Czytaj więcej
Students education play cards with pictures in eng 2021 09 03 05 56 29 utc

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne i materiały edukacyjne do nauczania języka?

Tworzenie własnych materiałów edukacyjnych jest niezwykle pomocne – nie tylko pozwala Ci przeprowadzać unikalne, ciekawe lekcje, ale również znacząco redukuj...
Czytaj więcej
Empty Name 303

7 mitów o ADHD

W tym artykule omówimy mity związane z ADHD i podpowiemy, jak pracować z uczniami i uczennicami z ADHD. Zrozumienie ADHD jest szalenie istotne, aby zapewnić ...
Czytaj więcej
Jakie umiejetnosci i cechy powinien miec nauczyciel jezyka angielskiego?

Jakie umiejętności i cechy powinien mieć nauczyciel języka angielskiego?

Nauczanie angielskiego to nie tylko zdolności językowe – sama wiedza nie wystarcza, trzeba również umieć ją przekazać, potrafić budować dobre relacje z uczni...
Czytaj więcej