Early Stage Universe

Jak wykorzystać memy w nauczaniu języka angielskiego?

30.12.2021
Resize DSC4161

W ciągu ostatnich kilkunastu lat byliśmy świadkami niespotykanego tempa rozwoju technologii komunikacyjnych. To, co kiedyś było fantazją niczym z książek Stanisława Lema, dziś mamy na wyciągnięcie ręki. Telefony komórkowe, tablety czy komputery przenośne znajdziemy w każdym niemal domu, niejednokrotnie nawet dzieci posiadają własne urządzenia. Zapewne również prawie każdy w codziennym życiu ma okazję zetknąć się z nowoczesnymi formami komunikacji, a sama dostępność i powszechność tego rodzaju mediów przyczyniła się do powstania nowych nośników informacji. Jednym z nich są właśnie memy. Znamy je doskonale, ale czy mogą przydać się podczas nauczania języka angielskiego?

What do you meme?

Czasem jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów… Memy wykorzystują często znane z kultury popularnej postaci i obrazy (na przykład kadry z filmów), które opatrzone podpisem tworzą krótką, często zabawną treść. W zwięzłej formie niosą ze sobą informacje, emocje lub po prostu dawkę dobrego humoru. Dzięki temu łatwo docierają do swojego odbiorcy, przyciągają uwagę, budzą wyobraźnię. Coraz częściej wkraczają również do sal lekcyjnych, będąc lubianym przez uczniów elementem zajęć, a także funkcjonalnym narzędziem w rękach nauczyciela.

Jakie są korzyści z wykorzystania memów w nauczaniu języka angielskiego?

Wykorzystanie memów podczas lekcji angielskiego niesie ze sobą wiele korzyści, wynikających z przyjaznej uczniom formy. Przede wszystkim praca z nimi pozwala na skupienie na niedużym fragmencie tekstu, połączonego z nadającym sensu obrazem. Wszystko to buduje kontekst, który znacznie ułatwia rozumienie treści, także wtedy, gdy w danym zadaniu pojawia się nowe słownictwo. Jednocześnie, wykorzystywanie memów sprzyja utrzymaniu lekkiej i przyjemnej atmosfery podczas zajęć. Memy kojarzą się z humorem i dobrą zabawą, a zatem praca z nimi przebiega bez generowania napięcia czy poczucia bycia ocenianym.

Kolejną bardzo istotną z punktu widzenia nauczania jest możliwość zanurzenia uczniów w kulturze oraz żywym, codziennym słownictwie języka docelowego. Memy ze względu na swój „niepodręcznikowy” charakter spełniają te funkcje doskonale. Dają możliwość zetknięcia się z takim językiem, jaki wykorzystują rodzimi użytkownicy w komunikacji. Jednocześnie są zwykle bardzo aktualne, uwzględniając nawet przejściowe mody. To wszystko sprawia, że w oczach uczniów nauka języka zaczyna mieć szerszy kontekst – nie jest wyłącznie uczeniem dla ocen, ale zauważają, jak wiele można zyskać ze znajomości języka (możliwość komunikowania z native speakerami, przeglądania treści w języku angielskim – także tych zabawnych 😊). Wszystko to korzystnie wpływa na motywację do nauki. A potrzeba tak niewiele, by zyskać tak wiele 😊

Jak wykorzystać memy podczas lekcji

Ogromną zaletą wykorzystywania memów podczas lekcji jest elastyczność jaką daje praca z nimi. Po pierwsze – memy mogą stanowić podstawę planu całych zajęć, jak i pojedynczych ćwiczeń będących przerwą pomiędzy głównymi częściami lekcji.

∙ Caption this meme

Jednym z ciekawszych i szalenie budzących kreatywność uczniów ćwiczeń, jest zadanie polegające na opatrzeniu obrazka wymyślonym przez siebie podpisem. Wystarczy wydrukować kilka popularnych ilustracji wykorzystywanych w znanych memach (możesz też wykorzystać własne, choć szczególnie na początku może okazać się, że łatwiej pracować na tych powszechnie dostępnych) i rozdać uczniom lub powiesić w widocznym miejscu. Możecie wspólnie spróbować opracować własny tekst lub też zdecydować się na pracę indywidualną, by później chętni mogli zaprezentować stworzone przez siebie memy.

Memo-memy

Innym sposobem na pracę z memami będzie stworzenie na ich bazie ilustrowanego słowniczka, który można umieścić na przykład na tablicy w sali. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się szczególnie w przypadku trudnych do zapamiętania słówek i zwrotów. Poprzez częsty wzrokowy kontakt z prawidłowym zapisem oraz definicją lub przykładem użycia danego wyrażenia, oraz dzięki dodatkowemu bodźcowi wzrokowemu w postaci ilustracji, łatwiej będzie uczniom nauczyć się w ten sposób przedstawionych treści.

Classroom rules

Memy mogą okazać się również pomocne wtedy, gdy chcesz zachęcić swoich uczniów do przestrzegania określonych zasad obowiązujących na Twoich zajęciach. Nawet jeśli na początku roku szkolnego zdecydowaliście się na podpisanie grupowego kontraktu, a ten w formie pisemnej zawisł na tablicy w sali, możliwe, że nadal musisz przypominać o tym, by nie rozmawiać podczas lekcji, regularnych powtórkach czy przygotowaniu do zajęć. Memy mogą w takim przypadku pełnić funkcję przyjaznych „przypominajek” o tym, co wolno, a czego nie należy robić podczas zajęć języka angielskiego. Przykładem hasła, które z powodzeniem może być wykorzystane na memie zachęcającym do odrabiania prac domowych, może być jedna z najbardziej rozpoznawalnych wypowiedzi Gandalfa, potężnego czarodzieja z tolkienowskiej powieści „Władca Pierścieni”:

IF YOU DON’T DO YOUR HOMEWORK

“YOU SHALL NOT PASS…”

– Gandalf



Dowiedz się więcej!

Jeśli temat wykorzystywania memów w nauczania języka angielskiego Cię zainteresował i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy również do wysłuchania podcastu Beaty Wysockiej.

Komentarze

Czy w szkole jezykowej nauczyciele zadaja prace domowe

Czy w szkole językowej nauczyciele zadają prace domowe (i czy powinni)?

Czy zadawanie pracy domowej z języka angielskiego jest konieczne, niepotrzebne, a może szkodliwe? Z badań wynika jasno, że w przypadku języka obcego zadania ...
Czytaj więcej
Ksiazki dla nauczycieli angielskiego

Książki dla nauczycieli, które pozwolą rozwijać kompetencje zawodowe (i nie tylko)

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel(ka) musisz myśleć o nieustannym rozwoju i poszerzaniu swojej wiedzy. Wiele informacji znajdziesz w f...
Czytaj więcej
Wspolpraca lektorsko metodyczna a efektywnosc nauczania jezyka

Współpraca lektorsko-metodyczna a efektywność nauczania języka

Nauczanie angielskiego wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy językowej, ale również umiejętności przekazywania jej w angażujący i efektywny sposób. W tym proc...
Czytaj więcej
Zasada rosenshinea skuteczne nauczanie rusztowania w edukacji

Cegiełka po cegiełce, czyli nauczyciel murarzem. Zasada Rosenshine’a a skuteczne nauczanie

Pewnie zdziwcie się, kiedy Wam powiem, że budownictwo i edukacja mają sporo wspólnego! Nie chodzi mi o tak oczywiste porównania, jak tworzenie czegoś od pods...
Czytaj więcej