Włączanie atrakcyjnych treści do lekcji języka angielskiego pozwala przyciągnąć uczniów do nauki niczym magnes. A wszyscy przecież wiemy, jak niełatwym zadaniem bywa utrzymanie dziecięcej uwagi podczas zajęć. Dlatego nieustannie zachęcamy do możliwie jak najczęstszego wykorzystywania szerokiej gamy różnorodnych pomocy dydaktycznych. Dzięki temu nawet najbardziej relaksujące zadania, ale wykonywane w skupieniu i z zaangażowaniem, stworzą warunki korzystne dla efektywnej nauki. Szczególnie dużą popularnością wśród uczniów cieszą się wszelkiego rodzaju gry do nauki języka angielskiego, dlatego podpowiemy, jak można szybko przygotować takie zadania, aby urozmaicić swoje zajęcia językowe.
W naszej serii filmów Quick Tricks, prezentujących łatwe do wykonania oraz ciekawe gry i zabawy edukacyjne, znajdziesz wiele inspiracji do opracowania własnych pomocy dydaktycznych. Co najważniejsze, możesz je dowolnie modyfikować, dostosowując do aktualnych potrzeb Twojej grupy, na przykład uwzględniając słownictwo lub struktury gramatyczne będące przedmiotem prowadzonych zajęć. Dużą zaletą proponowanych gier jest również łatwość ich przygotowania. Będziesz potrzebować jedynie podstawowych materiałów papierniczych i przyborów, takich jak karty memo lub fiszki (możesz również przygotować je specjalnie na potrzeby danej zabawy). Zaledwie kilka minut wystarczy, by już wkrótce uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na doskonałą zabawę na kolejnej Twojej lekcji 😊 Przyjrzyjmy się wybranym propozycjom.
Jedną z naszych ulubionych gier, którą można wykorzystać podczas lekcji języka angielskiego, jest niezwykle prosta do wykonania gra w kółko-krzyżyk. Ćwiczenie najlepiej wykonuje się w parach. Przygotuj plansze z dziewięcioma polami, na których umieść dowolne słówka z omawianego zakresu. Aby móc urozmaicić dzieciom rozgrywkę, warto opracować kilka różnych wersji – dzięki temu rozegrają nie tylko rewanż, ale być może i cały turniej?
Do zabawy potrzebne będą również słomki (sugerujemy papierowe) i niewielka kuleczka z papieru, którą umieszcza się na planszy. Uczniowie jednym dmuchnięciem przesuwają ją na wybrane przez siebie pole ze słówkiem i wykonują zadanie. Jeśli wszystko się uda – mogą oznaczyć je jako zajęte. Zadanie może polegać na przeczytaniu, przetłumaczeniu lub przeliterowaniu wyrazu. W grupach nieco bardziej zaawansowanych możecie również umówić się na umieszczenie na planszy czasowników nieregularnych, które należy odmienić, lub angielskich idiomów, z którymi trzeba sformułować logiczne zdanie. Jak widzisz, językowe kółko-krzyżyk to gra, która z powodzeniem może rosnąć wraz z Twoimi uczniami!
Jeśli pochmurna pogoda daje się we znaki i dzieci wydają się nieco ospałe, możesz ożywić atmosferę na swoich zajęciach wykorzystując do tego inną z naszych propozycji. Przygotuj papierowe samolociki (najbezpieczniej będzie, jeśli czubki zagniesz do środka). Na każdym z nich zapisz wybrane przez siebie zadanie. Może być to kategoria wyrazu jaki należy wpisać na samolociku (na przykład kolory, części garderoby lub rzeczy, które znaleźć można w sali lekcyjnej), pytanie bądź zadanie (jump like a frog, roar like a lion…). Taki samolocik lub samolociki przekazujemy lub rzucamy po sali. Zabawa polega na tym, by wykonać zadanie i przekazać je kolejnemu dziecku. Im więcej samolocików, tym zabawniej i nikt nie ma chwili na nudę 😊 Może to być doskonała rozgrzewka przed zajęciami!
Zajęcia z języka angielskiego dla dzieci mogą być doskonałą okazją, by lepiej się poznać. Jak jednak zadawać pytania, by uatrakcyjnić przebieg lekcji? Mamy świetny pomysł! Wystarczy wykorzystać do tego celu uprzednio przygotowany balon, na którym umieszczone zostaną dowolne pytania, takie jak: What is your name? Where do you live? What is your favourite colour? What do you like eating? Jeśli jest taka możliwość, usiądźcie lub stańcie w okręgu i możecie rozpocząć rozgrywkę. Rzucajcie balon między sobą. Każdy, kto go złapie, odczytuje na głos pytanie, które zobaczy jako pierwsze i udziela odpowiedzi, najlepiej pełnym zdaniem. Następnie rzuca balon do kolejnej osoby. Zachęcamy, aby uczestniczyć w zabawie razem z dziećmi – one również mogą być ciekawe tego, co ich ulubiony lektor lub lektorka zjada na śniadanie, lub czy boi się oglądać straszne filmy 😊
Przedstawiliśmy tylko kilka spośród wielu pomysłów na włączenie gier do lekcji języka angielskiego dla dzieci. Jak widzisz, przygotowane przez nas propozycje pozwolą nawet w ostatniej chwili zaproponować uczniom miły i efektywny sposób na powtórki i utrwalanie materiału. Mogą również odgrywać rolę dobrze wykorzystanego czasu śródlekcyjnej przerwy, gdy podczas zajęć zauważasz, że dzieci są nieco zmęczone czy przygaszone. Kilka minut takiego relaksu może całkowicie odmienić dalszy bieg zajęć, a Twoi uczniowie z jeszcze większym zapałem i werwą będą uczestniczyli w zajęciach.
Zachęcamy do podzielenia się swoimi pomysłami na szybkie do przygotowania gry i zabawy z językiem angielskim!