Early Stage Universe

English is fun! Słowo o motywacji i budzeniu pasji do nauki języka angielskiego

19.08.2021
English-is-fun

Czym skorupka nasiąknie za młodu… wszyscy doskonale znamy to przysłowie. Dlatego właśnie od najmłodszych lat warto zaszczepiać w dzieciach pasję do nauki języków obcych. Dzięki temu mogą nie tylko szybko się uczyć, korzystając z naturalnej elastyczności młodych umysłów, ale również – co bardzo ważne – nabywać umiejętności niezbędnych podczas nauki pierwszego obcego oraz kolejnych języków. Dzięki temu w przyszłości nauka języków obcych jest czymś całkowicie naturalnym. Jeśli chcesz zaszczepić w swoich uczniach prawdziwego językowego bakcyla, zapraszamy do lektury.

Miej pasję, by dzielić się pasją

Z pewnością sięgając pamięcią do swoich lat szkolnych, bez trudu odnajdziesz w nich sylwetki nauczycieli, którzy byli prawdziwymi pasjonatami tego, co robili. Takie osoby wprost zarażają swoimi zainteresowaniami, a żadna lekcja, nawet ta, która nieco zeszła z zaplanowanego toru, tworząc miejsce na dyskusję o najlepszych powieściach Tolkiena, nie ucieka z pamięci uczniów zaraz po opuszczeniu klasy. Chociaż codzienna rzeczywistość nie zawsze sprzyja podtrzymywaniu tej pasji, która zachęciła Cię do zostania nauczycielem języka angielskiego, postaraj się wygospodarować chwilę także i na jej pielęgnowanie. Może fascynuje Cię anglojęzyczna literatura piękna, historia amerykańskiej drogi do niepodległości lub czasy brytyjskiej potęgi na wodach świata. Dzielenie się takimi zainteresowaniami z uczniami to doskonały sposób na zachęcenie ich do samodzielnego odkrywania kultury i języka.

Wymaż monotonię

Niezwykle skutecznym sposobem na obudzenie w dzieciach zainteresowania danym zagadnieniem jest unikanie monotonii. Podejdź kreatywnie do prowadzonych zajęć, by nauka języka angielskiego nie kojarzyła się wyłącznie z powtórkami i zapamiętywaniem dziesiątek słówek z listy. Zamiast tego możesz zaproponować swoim uczniom szereg zabaw i gier edukacyjnych, które dzięki swojej przystępnej i atrakcyjnej formie pozwolą im chłonąć wiedzę podczas ulubionej czynności najmłodszych – zabawy. Tak zachęcone do nauki dzieci same chętniej wracają do poznanych ćwiczeń, wierszyków czy piosenek.

Wplataj do lekcji zabawy sensoryczne, materiały audiowizualne, odgrywajcie scenki. Zamiast dyktować listę słówek, przygotuj karty memo i sprawdźcie, kto w grupie ma najlepszą pamięć. Uczcie się gramatyki tworząc własne rymy i zabawne zdania lub wykorzystajcie gotowe rozwiązania, na przykład podręcznik do rymowanej gramatyki języka angielskiego Grammar Rhymes, Joanny Zarańskiej. Nawet pisemne prace domowe mogą być okazją do puszczenia wodzów fantazji, jeśli tylko zaproponujesz dzieciakom tematy pozwalające na uwolnienie ich naturalnych pokładów kreatywności, a przy okazji może odkryjecie młode talenty?

Wzmacniaj motywację wewnętrzną uczniów

Bez względu na to, czy uczysz w szkole państwowej czy prywatnej – wzmacniaj w uczniach motywację wewnętrzną. Pomagaj odkrywać swoim uczniom ich własne powody do nauki języka angielskiego – takie podejście zadziała o wiele lepiej na chęć uczenia się niż strach przed kartkówką czy chęć podniesienia oceny. W Early Stage odchodzimy od tradycyjnego oceniania, gdyż łatwo w ten sposób zatracić uczniom prawdziwy sens uczenia się. Stawiamy za to na przejrzyste wyniki, aby uczniowie wiedzieli, ile już potrafią, a co mogą poprawić. Jednocześnie staramy się wzbudzać w uczniach dobre emocje – aby mogli poczuć ekscytację, dumę, zachwyt. Pozytywne emocje pomagają wzmacniać motywację wewnętrzną, a ona z kolei jest najlepszym napędem do rozwoju.

Dbaj o dobrą atmosferę podczas zajęć

Pozytywna atmosfera podczas zajęć to podstawa. Wplatanie elementów humorystycznych podczas zajęć pozwala wprawić dzieci i młodzież w lepszy nastrój, a jak wiadomo – człowiek o wiele lepiej uczy się w przyjaznym środowisku. Przygotujesz je tym samym na takie elementy zajęć, które będą wymagały większego skupienia oraz rozluźnisz atmosferę przed potencjalnie stresującymi elementami lekcji, jakim może być dla niektórych uczniów mówienie na forum.

Staraj się, by każda lekcja obejmowała różnorodne ćwiczenia i aktywności. Szczególnie w grupach dzieci młodszych warto zaproponować zabawy ruchowe połączone ze wspólnym śpiewaniem piosenek lub mówieniem wierszyków. Taka krótka przerwa pozwoli zaspokoić naturalną w tym wieku potrzebę ruchu. Starsi uczniowie, będący na wyższym poziomie zaawansowania również skorzystają, jeśli pewne zagadnienia wprowadzisz np. poprzez grę językową. Jest to również dobry sposób na utrwalanie materiału.

Dzięki urozmaicaniu zajęć unikniesz monotonii, a dzieci z niecierpliwością będą oczekiwać na to, co tym razem dla nich przygotowałaś(łeś). :)

Angażuj

Pamiętaj, że w grupie każda osobowość jest wyjątkowa. Niektóre osoby same wyrywają się do nowych zadań, inne potrzebują ośmielenia. To jednak bardzo ważne, aby wszystkie osoby w grupie mogły poczuć się ważne i zaangażowane. Z pomocą przychodzą takie aktywności jak odgrywanie scenek, praca w grupach, wspólne przygotowywanie przedstawień – ważne, aby każda osoba była zaangażowana w proces i mogła się wykazać w swoim obszarze.

Oprócz wprowadzenia elementu zabawy takie dodatkowe zadania mogą stanowić świetny sposób na rozbudzenie pasji do nauki języka angielskiego. Satysfakcja płynąca z wykonania takiego specjalnego zadania stanowi bodziec zwykle zachęcający do dalszego eksplorowania języka angielskiego.


Komentarze

Czy w szkole jezykowej nauczyciele zadaja prace domowe

Czy w szkole językowej nauczyciele zadają prace domowe (i czy powinni)?

Czy zadawanie pracy domowej z języka angielskiego jest konieczne, niepotrzebne, a może szkodliwe? Z badań wynika jasno, że w przypadku języka obcego zadania ...
Czytaj więcej
Ksiazki dla nauczycieli angielskiego

Książki dla nauczycieli, które pozwolą rozwijać kompetencje zawodowe (i nie tylko)

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel(ka) musisz myśleć o nieustannym rozwoju i poszerzaniu swojej wiedzy. Wiele informacji znajdziesz w f...
Czytaj więcej
Wspolpraca lektorsko metodyczna a efektywnosc nauczania jezyka

Współpraca lektorsko-metodyczna a efektywność nauczania języka

Nauczanie angielskiego wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy językowej, ale również umiejętności przekazywania jej w angażujący i efektywny sposób. W tym proc...
Czytaj więcej
Zasada rosenshinea skuteczne nauczanie rusztowania w edukacji

Cegiełka po cegiełce, czyli nauczyciel murarzem. Zasada Rosenshine’a a skuteczne nauczanie

Pewnie zdziwcie się, kiedy Wam powiem, że budownictwo i edukacja mają sporo wspólnego! Nie chodzi mi o tak oczywiste porównania, jak tworzenie czegoś od pods...
Czytaj więcej