Early Stage Universe

Gdzie szukać pracy jako lektor języka angielskiego?

3.02.2022
Gdzie szukać pracy jako lektor języka angielskiego

W życiu zawodowym każdego pracującego człowieka zwykle zdarzają się okresy, w których pojawia się potrzeba lub chęć poszukiwania pracy. Podobnie dzieje się w przypadku lektorów języka angielskiego, którzy nieczęsto całe swoje zawodowe życie spędzają w jednej placówce. Poszukiwanie pracy może być stresującym zadaniem i warto się do tego dobrze przygotować. Bez wątpienia, nieco inna sytuacja dotyczy osób dopiero rozpoczynających swoją ścieżkę zawodową, a bardziej komfortowo zapewne czują się lektorzy z bogatym CV i wieloletnim doświadczeniem. Aby ułatwić poszukującym drogę przez meandry procesów rekrutacyjnych, porozmawiajmy o tym, gdzie oraz jak szukać pracy jako lektor języka angielskiego.

Mam pracę lecz pragnę zmiany!

W przypadku osób zatrudnionych, niezwykle ważne jest, by przed rozpoczęciem intensywnych poszukiwań nieco rozejrzeć się na rynku. Sprawdź, czy inni pracodawcy będą potencjalnie zainteresowani nawiązaniem współpracy z osobą o Twoich kwalifikacjach, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki związane z uczestnictwem w rekrutacji. To bardzo ważne, ponieważ choć zasadniczo nie powinno się to wydarzyć, informacje o Twoim CV złożonym w konkurencyjnej szkole językowej mogą dotrzeć do aktualnych przełożonych, a taka sytuacja nigdy nie jest korzystna i stawia Cię w kłopotliwej sytuacji.

Jednocześnie, jeśli zamierzasz rozwiązać obecnie obowiązującą Cię umowę, pamiętaj o uwzględnieniu ewentualnych terminów umownych lub tych, wynikających z kodeksu pracy. Pracodawca zwykle nie jest zachwycony utratą wartościowego pracownika, więc nawet w przypadku przyjaznych czy wręcz koleżeńskich relacji z przełożonym w toku zatrudnienia, uzyskanie skrócenia okresu wypowiedzenia może okazać się niemożliwe, choćby ze względów organizacyjnych.

Zadbaj o swoje dokumenty aplikacyjne

Gdy zdecydujesz się na przystąpienie do rekrutacji, bez względu na to, czy będzie to Twoja pierwsza praca, czy też planujesz zmianę obecnej, ważne jest, aby przygotować pełen komplet dokumentów potwierdzających przebieg Twojej dotychczasowej ścieżki kariery oraz wykształcenia. Ważne jest by oprócz samych dyplomów czy certyfikatów skondensować wszystko w formie przejrzystego Curriculum Vitae. Najpewniej będzie to pierwszy, jeśli nie jedyny dokument, który weźmie do rąk prowadzący rekrutację, zanim będziesz mieć okazję zaprezentować się podczas rozmowy. Dlatego istotne jest, by Twoje CV było syntetycznym zbiorem ważnych informacji o Tobie jako potencjalnym pracowniku. Zadbaj również o estetykę – takie małe rzeczy wbrew pozorom mówią więcej o tym, że jesteś staranny i sumienny, niż sucha deklaracja.

Ponadto możliwe, że wraz z CV konieczne okaże się przedłożenie listu motywacyjnego. Choć zachęcamy, by nie był to list ogólny, a taki który odpowiada na zapotrzebowanie konkretnego potencjalnego pracodawcy, uwzględniając ważne dla niego kwestie poruszone w ogłoszeniu o pracę, to możesz opracować szablon takiego dokumentu wcześniej. Dzięki temu oszczędzisz nieco czasu szczególnie wtedy, gdy zechcesz ubiegać się o zatrudnienie, biorąc udział równolegle w kilku rekrutacjach.

Praca pocztą pantoflową

Częstym sposobem na znalezienie dobrego pracodawcy i pracy dającej satysfakcję jest bezpośrednie polecenie przez kogoś znajomego. Możliwe, że zaprzyjaźniony lektor języka angielskiego już teraz pracuje w danej placówce lub ma doświadczenie z przeszłości i może zarekomendować złożenie swojej aplikacji. To cenna informacja, ponieważ od razu możesz dowiedzieć się, jakie warunki oferuje potencjalny przyszły pracodawca, czy umożliwia dalsze doskonalenie zawodowe, czy zapewnia wszelkie niezbędne materiały dydaktyczne.

W dużym skrócie – dowiesz się z pierwszej ręki niejednokrotnie więcej niż podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej. Zdarza się również, że obecni pracownicy wiedzą o planowanej rekrutacji lub wakatach, zanim jeszcze ogłoszenie o pracy zostanie opublikowane w serwisach internetowych czy też na stronie szkoły. To również szansa na wyprzedzenie kontrkandydatów – jeśli Twoja aplikacja okaże się spełniać oczekiwania przyszłego szefa, możliwe, że nie będzie konieczne opublikowanie ogłoszenia w internecie :)

Gdzie jeszcze warto szukać ofert pracy?

W poszukiwaniu pracy warto również wykorzystać Internet i media społecznościowe. Znajdziesz tam nie tylko portale z ofertami pracy, ale również takie, które pozwalają zweryfikować swojego przyszłego pracodawcę. Warto pamiętać, że pośród pojawiających się w sieci opinii, zarówno tych pochlebnych, jak i w negatywnym świetle stawiających daną placówkę, znajdą się i takie, które nie odzwierciedlają całej sytuacji lub wręcz są po prostu nieprawdziwe. Jednak czasami to właśnie takie informacje oraz ich weryfikacja na przykład na nauczycielskich forach internetowych pozwalają uzyskać wiele cennych porad i opinii.

Nie zapominaj również, aby oprócz komercyjnych stron dla poszukujących pracy lub pracowników odwiedzić także stron regionalnych urzędów pracy. Oprócz ogłoszeń o aktualnie prowadzonych rekrutacjach znajdziesz tam również szereg cennych informacji, na przykład o prowadzonych naborach na kursy doszkalające. Jeśli nauczanie jest Twoją pasją, sprawdź również oferty pracy dla lektorów języka angielskiego w naszej szkole!


Natomiast, jeśli potrzebujesz większej zmiany w swojej pracy lektorskiej – zapraszamy do lektury jednego z naszych wcześniejszych wpisów o tym, jak przerodzić pasję w pracę i założyć własną szkołę językową.

Komentarze

Pomysl na llekcje angielskiego sprzatanie kup po psie

Pomysł na lekcję angielskiego: Pick up your dog’s poop

Ekologia to idea bliska Twojemu sercu? Sprawdź pomysł na lekcję angielskiego poświęconą... sprzątaniu kup po swoim psie. Protipy od metodyczki głównej Early ...
Czytaj więcej
Co robic po lingwistyce jaka praca po studiach lingwistycznych

Co robić po lingwistyce?

Zastanawiasz się nad wyborem studiów i wahasz się pomiędzy filologią angielską a lingwistyką? Być może już studiujesz jeden z tych kierunków i nie wiesz, co ...
Czytaj więcej
DSC0440

Pomysły na lekcję angielskiego na Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka w wielu krajach obchodzony jest w różnym czasie. W Zjednoczonym Królestwie wyznaczono termin ruchomy – pierwszą niedzielę października....
Czytaj więcej