Early Stage Universe

Gry do nauki angielskiej gramatyki

28.10.2021
Gry na angielskim

Angielska gramatyka to szalenie interesujący obszar dla osób uczących się języka. Odkrywanie kolejnych jej elementów przypomina dopasowywanie puzzli w układance, tworzących harmonijną całość. Uczniowie jednakże nie zawsze dostrzegają od razu jej piękno, kojarząc często naukę angielskiej gramatyki ze żmudnymi powtórkami, godzinami spędzanymi nad zeszytami monotonnych ćwiczeń, testami i trudnymi do zrozumienia zasadami. A przecież można jej uczyć o wiele przyjemniej! Przełam stereotypy i zainspiruj swoich uczniów, włączając do swoich zajęć gry do nauki angielskiej gramatyki.

Gry do nauki – Let’s play!

Wystarczy spędzić choć kilka chwil w dowolnej grupie zajęciowej, by dostrzec, jak zmienia się atmosfera i skupienie uczniów na lekcji w zależności od tego, jakie treści są im proponowane. Wykład dotyczący meandrów angielskiej gramatyki potrafi skutecznie zniechęcić do niej nawet najbardziej pilnych adeptów tego języka, natomiast propozycja dowolnej zabawy natychmiast przyciąga uwagę i powoduje, że nawet zwykle wycofani uczniowie nagle z zainteresowaniem przysłuchują się, a następnie włączają do lekcji. Nikt przecież nie lubi monotonii, a dzieci są szczególnie na nią wrażliwe. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał drzemiący w ich chłonnych niczym gąbki, plastycznych umysłach, warto zadbać o atrakcyjne formy przekazywania i utrwalania wiedzy. Gry i zabawy edukacyjne doskonale się do tego nadają.

Oprócz angażowania i przyciągania uwagi, gry językowe tworzą sprzyjające warunki do ćwiczeń. Popełnianie błędów podczas zabawy nie jest przecież tak straszne jak wtedy, gdy trzeba odpowiadać przy tablicy, prawda? Możliwie częste ćwiczenie i wykorzystywanie poznawanych konstrukcji i form gramatycznych, połączone z informacją zwrotną w postaci komentarza nauczyciela (i zdobywanych punktów) pozwala szybko i efektywnie uczyć się nawet trudniejszych zagadnień. Ponadto, dzięki grom możesz maksymalnie wykorzystać czas poświęcony na utrwalanie materiału, dając okazję do ćwiczenia umiejętności komunikacyjnych

Przedstawiamy kilka propozycji, które możesz wykorzystać podczas nauczania angielskiej gramatyki.

Zabawy językowe w grupach

Gry to doskonałe uzupełnienie zajęć grupowych. Pomagają przełamać obawy przed komunikacją w języku docelowym, dają sposobność do integracji i umożliwiają budowanie kompetencji miękkich w zakresie pracy w zespole. Ponadto, dodatkowym bodźcem angażującym uczniów jest współzawodnictwo, nawet jeśli sama gra nie przewiduje szczególnych nagród dla zwycięzców :)

  • Hangman to klasyczna gra, znana i lubiana zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Nie wymaga specjalnych przygotowań, a szybka rozgrywka pozwala wpleść ją niemal w każdą lekcję. Choć w swojej podstawowej formie doskonale sprawdza się podczas powtórek słownictwa, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ją również na przykład podczas ćwiczenia form gramatycznych angielskich słówek. Jeśli zapamiętanie jakiejś formy czasownika nieregularnego lub stopnia przymiotnika stanowi dla Twojej grupy wyjątkowe wyzwanie, masz gotowe hasło do pierwszej rozgrywki ;)

  • 20 questions – gra w 20 pytań to kolejna solidna pozycja w naszym rankingu. Zadaniem drużyn jest takie formułowanie pytań zamkniętych, aby na podstawie odpowiedzi YES and NO móc odgadnąć wymyślone przez Ciebie hasło. Aby nieco ułatwić uczniom zadanie, możesz na początku podać np. jaka część mowy stanowi rozwiązanie lub kategorię znaczeniową, np. zwierzęta lub rzeczy znajdujące się w klasie.

  • Quizzy – aby przeprowadzić grę drużynową połączoną z powtórką materiału, możesz przygotować quizz obejmujący omawiane zagadnienia, np. w formie zdań do uzupełnienia, tłumaczenia znaczenia słów lub ich stopniowania/odmiany. Przygotuj odpowiedni zestaw pytań. Zespoły w grupach mogą opracowywać odpowiedzi na pytania – to okazja, by dobrać także kilka trudniejszych przykładów. Naturalnie drużyna, która jako pierwsza udzieli poprawnych odpowiedzi lub ta, która odpowie poprawnie na największą liczbę pytań, wygrywa!

Gry do nauki indywidualnej

Nauka indywidualna lub w niewielkich grupach nie stanowi przeszkody, by włączyć gry i zabawy do nauki języka angielskiego. Jednocześnie tego typu ćwiczenia mogą stanowić doskonałe zadanie domowe lub ćwiczenie do wykorzystania podczas cichej pracy w trakcie lekcji.

Podczas pracy indywidualnej doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju wykreślanki (wordsearches), krzyżówki, karty memo i fiszki. Jeśli pracujecie w wyposażonej w komputery sali dydaktycznej, możesz również skorzystać z dostępnych w Internecie stron z interaktywnymi grami do nauki angielskiego. Na przykład pod adresem gamestolearnenglish.com znajdziesz sporo ciekawie opracowanych gier, które zapewnią Twoim uczniom wiele godzin wspaniałej nauki i rozrywki zarazem.

Printables and DIYs

Na naszej stronie internetowej znajdziesz propozycje gotowych do pobrania i przystosowanych do druku gier do nauki angielskiej gramatyki, w tym między innymi obejmujących zagadnienia dotyczące angielskich czasów, adverbs of frequency czy też question words. Zaproponowane gry możesz wykorzystać w udostępnionej formie, a także zainspirować się w celu opracowania własnych wariacji, uwzględniając aktualnie omawiane z uczniami tematy oraz wybrany przez siebie zakres słownictwa.

Samodzielne przygotowanie gier do nauki angielskiej gramatyki jest stosunkowo proste, a osiągnięcie profesjonalnego wyglądu wcale nie musi być pracochłonne, jeśli tylko wykorzystasz do tego celu odpowiednie narzędzia. Przygotowaliśmy zbiór naszych ulubionych stron internetowych, dzięki którym w kilka chwil opracujesz i wydrukujesz niezbędne do przeprowadzenia gry materiały: krzyżówki, wordsearches, plansze do bingo i o wiele, wiele więcej. Zachęcamy więc do odwiedzenia i zapisania sobie naszego wpisu na temat gier do nauki angielskiego.Komentarze

Pozytywny feedback konstruktywna informacja zwrotna

Jak dawać wspierający feedback? Przykłady konstruktywnej informacji zwrotnej

Czy powiedzenie „To kiepskie” jest dobrym feedbackiem? Wiadomo, że nie. A czy powiedzenie „To doskonałe, jesteś geniuszem!” jest lepszym? Nie bardzo! Dlaczeg...
Czytaj więcej
Webinaria dla nauczycieli angielkskiego jakie maja rodzaje

Webinaria dla lektorów angielskiego. Czym są? Jakie mają rodzaje? Dlaczego warto w nich uczestniczyć?

Czym są webinaria? Zwane również webinarami (z ang. „web” + „seminar”), są to interaktywne szkolenia, warsztaty, prezentacje lub dyskusje online. Webinaria d...
Czytaj więcej
Kompetencje miekkie w pracy nauczyciela angielskiego

Rozwijanie kompetencji miękkich jako nauczyciel – kluczowe umiejętności lektora

Kompetencje miękkie są niezwykle ważne w codziennej pracy nauczyciela. Obok doskonałej znajomości języka (która w tym zawodzie jest oczywista), odgrywają one...
Czytaj więcej
IT with Doti quick trick bottle flip

Quick Trick season 2, episode 4: BOTTLE FLIP

W czwartym odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przedstawiamy prostą aktywność, która może uatrakcyjnić pracę na poziomie definicji. Wszystko czego potrzebuje...
Czytaj więcej