Zabawy świąteczne dla dzieci po angielsku

16.12.2021
Empty Name 837

Zbliżające się Święta wypełniają niemal wszystkie sale lekcyjne radosną atmosferą oczekiwania na pierwszą gwiazdkę. Trudno nie wykorzystać entuzjazmu i pozytywnego nastawienia dzieci także podczas lekcji języka angielskiego. Aby podtrzymać wesoły nastrój proponujemy wprowadzenie podczas zajęć zabaw świątecznych po angielsku. Przygotowaliśmy kilka propozycji, które wciągną do wspólnej zabawy uczniów w różnym wieku.

Santa’s Sack – zgadnij, co przyniósł Mikołaj!

Ta prosta do przygotowania i pobudzająca zmysły gra, to doskonała okazja do ćwiczenia umiejętności komunikacyjnych. Aby sprawnie ją przeprowadzić warto zawczasu zgromadzić niezbędne materiały:

  • duży, nieprzezroczysty worek (jeśli nie masz niczego odpowiedniego w roli worka może gościnnie wystąpić poszewka na dużą poduszkę),

  • papier do pakowania prezentów (w wersji ekologicznej może go z powodzeniem zastąpić przeczytana już gazeta),

  • różnorodne przedmioty codziennego użytku – bardzo ważne jest to by w miarę możliwości różniły się od siebie kształtem i wielkością,

  • przepaskę na oczy (szalik czy apaszka sprawdzą się równie dobrze) – w czasach pandemii możecie się też umówić na własnoręczne zasłanianie oczu lub po prostu zamykanie.

Choć już teraz pewnie domyślasz się, że zadaniem uczniów będzie sięganie kolejno do worka i odgadywanie jakiego rodzaju przedmioty się w nim znajdują. Aby jednak nieco podnieść poziom trudności to zadanie warto dzieciakom nieco utrudnić. W tym celu zapakuj zgromadzone „skarby” w papier do pakowania prezentów. Takie owinięte jak prezenty fanty umieść w worku i poproś, by dzieci zamykając lub zasłaniając oczy sięgały kolejno do worka losując jeden pakunek, a następnie opisywały na podstawie wrażeń dotykowych trzymany w dłoni przedmiot – oczywiście w języku angielskim. Po krótkim opisie może uda się odgadnąć co skrywała w sobie paczuszka?

Gra przeprowadzona w podziale na grupy pozwoli wprowadzić element rywalizacji. Za każdy opis (bez względu na to czy trafny, bo przecież niejednokrotnie trudno w pełni odgadnąć) przyznawaj punkty i kolejne za prawidłowe odgadnięcie przedmiotu. Wygrywa oczywiście ta drużyna, która poradzi sobie z tymi zadaniami najlepiej.

Jaka to melodia? – Christmas edition

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby zasad popularnego turnieju telewizyjnego, polegającego na odgadywaniu tytułu piosenki po wysłuchaniu krótkiego jej fragmentu. W wersji świątecznej możesz przeprowadzić wykorzystać do tego celu angielskie kolędy i utwory muzyki popularnej. Przygotuj nagrania i kolejno odtwarzaj, najpierw około 15 sekund, a w razie gdyby nikomu nie udało się odgadnąć – nieco dłuższe fragmenty. Czy już wiecie, jaka to melodia? Po zakończonym turnieju, zaproponuj dzieciom wspólną zabawę taneczną i zaśpiewanie wybranych piosenek świątecznych!

Przyczep nos Rudolfowi

Ciekawą i angażującą zabawę świąteczną dla dzieci w języku angielskim może stanowić również bożonarodzeniowa wersja popularnej gry w przypinanie ogona osiołkowi. W wydaniu świątecznym przypinać będziemy jednak nosek, a nie ogon. I nie osiołkowi, a najbardziej rozpoznawalnemu reniferowi Świętego Mikołaja.

Przygotuj planszę z rysunkiem renifera oraz nosek (koniecznie czerwony!), który będzie można przymocować w odpowiednim miejscu (może być podklejony na przykład rzepem, co pozwoli wykorzystać wielokrotnie raz przygotowany zestaw do przeprowadzenia zabawy). Jedno z dzieci dostaje do dłoni nosek, zasłania lub zamyka oczy, a pozostali uczniowie próbują naprowadzić je po angielsku na właściwe miejsce przyczepienia tego charakterystycznego elementu popularnego pomocnika Świętego Mikołaja. Wykorzystacie zwroty takie jak to the left/right, higher/lower, move slowly, stop itd. Zestawów do przeprowadzenia gry możesz przygotować kilka, by dzieląc dzieci na zespoły sprawdzić, która drużyna najsprawniej przekaże swojemu reprezentantowi informacje naprowadzające na właściwe miejsce osadzenia noska.

Santa says

Jeśli graliście kiedyś w Simon says to wprowadzenie do zabawy Santa says macie praktycznie już za sobą. Świąteczna modyfikacja znanej i lubianej przez dzieci gry doskonale sprawdzi się podczas tematycznych zajęć języka angielskiego. Przygotuj Mikołajową czapkę, która będzie znakiem rozpoznawczym wydającego polecenia. Zacznij grę słowami „Santa says…”, by następnie uzupełnić zadanie czynnościami, które będą wykonywać uczniowie, na przykład:

  • point to: your pencil case, the window, your friend, the ceiling, a boy/girl

  • touch: your nose, the floor, something warm, something green, a chair

  • komendą: jump on one foot, clap your hands, nod your head, stamp your feet, count from 1 to 10, say hello, turn around, sing a Christmas song.

Możecie się umówić, że kto nie wykona zadania – odpada z danej rundy gry, a kolejne z dzieci zostaje nowym prowadzącym. Jeśli macie w sali świąteczne dekoracje, mogą być one również świetnymi obiektami do wykonywania zadań – przy okazji powtórzycie związane z tematem zajęć słówka.

Christmas stocking yes/no game

Kolejna nasza propozycja to zabawa w 10 pytań. Potrzebna będzie w tym celu świąteczna skarpeta – taka, w jakiej umieszcza się prezenty nad kominkiem (może być wykonana z papieru). Umieść w niej karteczkę z hasłem – najlepiej w tematyce świąt. Poproś uczniów, by zadawali Ci pytania, które pomogą im odgadnąć, jaki zagadkowy przedmiot (a właściwie jego nazwa) skrywa się w skarpecie. Wykorzystujcie pytania zamknięte, na które można udzielić odpowiedzi YES albo NO, na przykład:

Is it green?

Is it food?

Is it a toy?

Jeśli 10 pytań nie wystarczy, by rozwikłać zagadkę to całkiem możliwe, że macie wśród siebie małych następców Sherlocka Holmesa!

A może masz swoje ulubione świąteczne zabawy dla dzieci po angielsku? Zachęcamy do podzielenia się swoimi pomysłami!

Komentarze

Czy w szkole jezykowej nauczyciele zadaja prace domowe

Czy w szkole językowej nauczyciele zadają prace domowe (i czy powinni)?

Czy zadawanie pracy domowej z języka angielskiego jest konieczne, niepotrzebne, a może szkodliwe? Z badań wynika jasno, że w przypadku języka obcego zadania ...
Czytaj więcej
Ksiazki dla nauczycieli angielskiego

Książki dla nauczycieli, które pozwolą rozwijać kompetencje zawodowe (i nie tylko)

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel(ka) musisz myśleć o nieustannym rozwoju i poszerzaniu swojej wiedzy. Wiele informacji znajdziesz w f...
Czytaj więcej
Wspolpraca lektorsko metodyczna a efektywnosc nauczania jezyka

Współpraca lektorsko-metodyczna a efektywność nauczania języka

Nauczanie angielskiego wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy językowej, ale również umiejętności przekazywania jej w angażujący i efektywny sposób. W tym proc...
Czytaj więcej
Zasada rosenshinea skuteczne nauczanie rusztowania w edukacji

Cegiełka po cegiełce, czyli nauczyciel murarzem. Zasada Rosenshine’a a skuteczne nauczanie

Pewnie zdziwcie się, kiedy Wam powiem, że budownictwo i edukacja mają sporo wspólnego! Nie chodzi mi o tak oczywiste porównania, jak tworzenie czegoś od pods...
Czytaj więcej