Early Stage Universe

Pomysły na świąteczne lekcje języka angielskiego

25.11.2021
Green and Orange Math Subtraction Education Christmas Presentation

Kolorowe światełka już oświetlają witryny sklepów, w radiu coraz częściej grają klimatyczne piosenki, w centrach miast pojawiają się wielkie choinki. Może to oznaczać tylko jedno – Christmas is coming! Przygotuj się na ten czas również w swoich grupach. Poznaj ciekawe pomysły na świąteczne lekcje języka angielskiego, które wprowadzą Twoich uczniów w wyjątkowy nastrój, a przy okazji poszerzą ich słownictwo!

Świąteczne lekcje języka angielskiego dla młodszych uczniów

Święta to magiczny czas nie tylko w domach, ale i szkołach, dlatego przygotowaliśmy materiały, które wykorzystujemy podczas zajęć w Early Stage. Mamy nadzieję, że pomogą Tobie i Twoim uczniom poczuć prawdziwie radosną atmosferę! Wśród propozycji dla młodszych dzieci znajdziesz karty obrazkowe ze słówkami, takimi jak: Father Christmas, present, bells, christmas cracker, christmas tree, reindeer, sleigh czy christmas pudding. Możesz użyć ich np. do zabawy w BINGO, która rozrusza i rozbawi uczniów. W jaki sposób się bawić?


BINGO

Podziel dzieci na pary lub grupy trzyosobowe. Rozdaj tę samą liczbę kart każdej z grup. Poproś o rozłożenie ich na ławkach obrazkiem do góry. Stań przed klasą i po kolei mów lub pokazuj swoje karty. Grupa, która posiada to samo słówko/kartę, odwraca je obrazkiem do dołu. Uczniowie, którzy odwrócą wszystkie swoje karty, krzyczą „BINGO”!


GŁUCHY TELEFON

Umieść karty obrazkowe na tablicy. Poproś uczniów o zrobienie kilku czteroosobowych rzędów. Pierwszemu uczniowi z rzędu powiedz na ucho jedno słówko z tych, widniejących na rozwieszonych kartach. Jego zadaniem jest przekazanie go kolejnemu uczniowi, który poda je następnemu. Ostatnie dziecko z rzędu podchodzi do tablicy i dotyka kartę przedstawiającą dane słowo.

Oprócz kart, w naszym gotowym zestawie materiałów znajdziesz również plik audio ze świąteczną piosenką oraz kartę pracy z ćwiczeniami, dzięki którym uczniowie utrwalą nowo poznane słowa.


FERIE ŚWIĄTECZNE

Przy okazji tematyki bożonarodzeniowej, możesz poruszyć także tę związaną z feriami zimowymi (zwłaszcza, gdy po przerwie świątecznej od razu następują ferie). Również tutaj możesz posłużyć się kartami obrazkowymi ze słówkami, takimi jak: googles, skates, skis, socks, sweater czy scarf. W „wirtualnej bibliotece” przygotowaliśmy także zimową piosenkę oraz kartę pracy z kreatywnymi ćwiczeniami.


Świąteczne lekcje języka angielskiego dla nastolatków

Wiek nastoletni rządzi się swoimi prawami. Zdobycie zainteresowania uczniów często okazuje się sporym wyzwaniem. Dzięki naszym scenariuszom lekcji z języka angielskiego możesz mu znacznie łatwiej sprostać! Metodyczki Early Stage stworzyły zarówno gotowe karty obrazkowe i ćwiczenia, jak i pomysły na wykorzystanie ich w trakcie rozwijających i inspirujących zabaw dla nastolatków. Sprawdź najciekawsze z nich!


QUIZ – QUIZ – TRADE

Na kartach (tzw. flashcards) znajdują się słówka związane ze świętami (angel, candle, sleigh, reindeer). Rozdaj uczniom po jednej z nich. Następnie włącz świąteczną piosenkę (do pobrania u nas) i zachęć dzieci do chodzenia po klasie, tańczenia w rytm melodii. W pewnym momencie zatrzymaj muzykę i powiedz „QUIZ – QUIZ – TRADE” – wówczas uczniowie stojący obok siebie powinni przepytać się ze swoich słówek i wymienić się kartami. Po ponownym włączeniu piosenki, powtórz schemat. Dzięki tej zabawie, zaangażujesz wszystkich uczniów naraz, dodając do tego element ruchu.


SHOW DOWN

Kolejna gra wymaga połączenia się uczniów w pary. Każda para otrzymuje zestaw kart obrazkowych. Jeden z uczniów podnosi kartę, drugi mówi, co się na niej znajduje. Następnie łączymy dwie pary ze sobą i pracujemy w czteroosobowych grupach. Jeden z uczniów podnosi kartę obrazkową, a pozostali zapisują słowo. Potem porównują swoje odpowiedzi i sprawdzają poprawną pisownię przy użyciu kart wyrazowych.
W tym świątecznym zestawie materiałów znajdziesz aż trzy bożonarodzeniowe piosenki, przy których możesz przeprowadzać zabawy lub muzycznie kończyć lekcje.


ZIMOWA TEMATYKA

Podobnie jak w przypadku scenariuszy dla młodszych dzieci, również dla nastolatków przewidzieliśmy tematykę stricte zimową. Na naszych kartach i w zestawach ćwiczeń umieściliśmy słowa, takie jak: jacket, mittens, skis czy skates. Jakie zabawy przeprowadzić z ich wykorzystaniem?STOP AND SAY/READ

Wspólnie z uczniami ustaw krzesła w kręgu. Na oparciach przyklej karty obrazkowe i wyrazowe. Włącz zimową piosenkę i zachęć dzieci do poruszania się wokół krzeseł w rytm muzyki. Kiedy zatrzymasz melodię, uczniowie kolejno mówią, co znajduje się na karcie, przy której się zatrzymali. To doskonała forma rozluźnienia atmosfery, utrwalająca poznane słówka.


NARYSUJ SWÓJ PORTRET

Poproś uczniów o narysowanie swojego portretu pod tytułem „Dressed for Winter” i podpisania ubrania i sprzętu, który mają na sobie. W przypadku starszych klas, możesz zachęcić ich do opisania portretu pełnymi zdaniami „I am wearing a hat, a scarf and a jacket etc.”.

Ciekawym zadaniem jest także ćwiczenie na aktywne słuchanie. Według proponowanego zamysłu, uczniowie rysują zimowe ubrania i sprzęty na wydrukowanej lub narysowanej wcześniej sylwetce według instrukcji nauczyciela. Tego typu działanie pozwoli sprawdzić rozumienie nowo zdobytych słów, ale i wydobyć z uczniów pokłady artystycznych zdolności!

Baw się i inspiruj, korzystając z pomocy Early Stage!Komentarze

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne

Metody i formy pracy z uczniami w różnym wieku. Jak dostosować nauczanie angielskiego?

Zależnie od wieku, dzieci mogą preferować i lepiej przyjmować wiedzę proponowaną w innych formach. Dlatego wybór i dostosowywanie metod do grup wiekowych są ...
Czytaj więcej
Students education play cards with pictures in eng 2021 09 03 05 56 29 utc

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne i materiały edukacyjne do nauczania języka?

Tworzenie własnych materiałów edukacyjnych jest niezwykle pomocne – nie tylko pozwala Ci przeprowadzać unikalne, ciekawe lekcje, ale również znacząco redukuj...
Czytaj więcej
Empty Name 303

7 mitów o ADHD

W tym artykule omówimy mity związane z ADHD i podpowiemy, jak pracować z uczniami i uczennicami z ADHD. Zrozumienie ADHD jest szalenie istotne, aby zapewnić ...
Czytaj więcej
Jakie umiejetnosci i cechy powinien miec nauczyciel jezyka angielskiego?

Jakie umiejętności i cechy powinien mieć nauczyciel języka angielskiego?

Nauczanie angielskiego to nie tylko zdolności językowe – sama wiedza nie wystarcza, trzeba również umieć ją przekazać, potrafić budować dobre relacje z uczni...
Czytaj więcej