Early Stage Universe | Early Stage Universe

Pomysły na świąteczne lekcje języka angielskiego

25.11.2021
Green and Orange Math Subtraction Education Christmas Presentation

Kolorowe światełka już oświetlają witryny sklepów, w radiu coraz częściej grają klimatyczne piosenki, w centrach miast pojawiają się wielkie choinki. Może to oznaczać tylko jedno – Christmas is coming! Przygotuj się na ten czas również w swoich grupach. Poznaj ciekawe pomysły na świąteczne lekcje języka angielskiego, które wprowadzą Twoich uczniów w wyjątkowy nastrój, a przy okazji poszerzą ich słownictwo!

Świąteczne lekcje języka angielskiego dla młodszych uczniów

Święta to magiczny czas nie tylko w domach, ale i szkołach, dlatego przygotowaliśmy materiały, które wykorzystujemy podczas zajęć w Early Stage. Mamy nadzieję, że pomogą Tobie i Twoim uczniom poczuć prawdziwie radosną atmosferę! Wśród propozycji dla młodszych dzieci znajdziesz karty obrazkowe ze słówkami, takimi jak: Father Christmas, present, bells, christmas cracker, christmas tree, reindeer, sleigh czy christmas pudding. Możesz użyć ich np. do zabawy w BINGO, która rozrusza i rozbawi uczniów. W jaki sposób się bawić?


BINGO

Podziel dzieci na pary lub grupy trzyosobowe. Rozdaj tę samą liczbę kart każdej z grup. Poproś o rozłożenie ich na ławkach obrazkiem do góry. Stań przed klasą i po kolei mów lub pokazuj swoje karty. Grupa, która posiada to samo słówko/kartę, odwraca je obrazkiem do dołu. Uczniowie, którzy odwrócą wszystkie swoje karty, krzyczą „BINGO”!


GŁUCHY TELEFON

Umieść karty obrazkowe na tablicy. Poproś uczniów o zrobienie kilku czteroosobowych rzędów. Pierwszemu uczniowi z rzędu powiedz na ucho jedno słówko z tych, widniejących na rozwieszonych kartach. Jego zadaniem jest przekazanie go kolejnemu uczniowi, który poda je następnemu. Ostatnie dziecko z rzędu podchodzi do tablicy i dotyka kartę przedstawiającą dane słowo.

Oprócz kart, w naszym gotowym zestawie materiałów znajdziesz również plik audio ze świąteczną piosenką oraz kartę pracy z ćwiczeniami, dzięki którym uczniowie utrwalą nowo poznane słowa.


FERIE ŚWIĄTECZNE

Przy okazji tematyki bożonarodzeniowej, możesz poruszyć także tę związaną z feriami zimowymi (zwłaszcza, gdy po przerwie świątecznej od razu następują ferie). Również tutaj możesz posłużyć się kartami obrazkowymi ze słówkami, takimi jak: googles, skates, skis, socks, sweater czy scarf. W „wirtualnej bibliotece” przygotowaliśmy także zimową piosenkę oraz kartę pracy z kreatywnymi ćwiczeniami.


Świąteczne lekcje języka angielskiego dla nastolatków

Wiek nastoletni rządzi się swoimi prawami. Zdobycie zainteresowania uczniów często okazuje się sporym wyzwaniem. Dzięki naszym scenariuszom lekcji z języka angielskiego możesz mu znacznie łatwiej sprostać! Metodyczki Early Stage stworzyły zarówno gotowe karty obrazkowe i ćwiczenia, jak i pomysły na wykorzystanie ich w trakcie rozwijających i inspirujących zabaw dla nastolatków. Sprawdź najciekawsze z nich!


QUIZ – QUIZ – TRADE

Na kartach (tzw. flashcards) znajdują się słówka związane ze świętami (angel, candle, sleigh, reindeer). Rozdaj uczniom po jednej z nich. Następnie włącz świąteczną piosenkę (do pobrania u nas) i zachęć dzieci do chodzenia po klasie, tańczenia w rytm melodii. W pewnym momencie zatrzymaj muzykę i powiedz „QUIZ – QUIZ – TRADE” – wówczas uczniowie stojący obok siebie powinni przepytać się ze swoich słówek i wymienić się kartami. Po ponownym włączeniu piosenki, powtórz schemat. Dzięki tej zabawie, zaangażujesz wszystkich uczniów naraz, dodając do tego element ruchu.


SHOW DOWN

Kolejna gra wymaga połączenia się uczniów w pary. Każda para otrzymuje zestaw kart obrazkowych. Jeden z uczniów podnosi kartę, drugi mówi, co się na niej znajduje. Następnie łączymy dwie pary ze sobą i pracujemy w czteroosobowych grupach. Jeden z uczniów podnosi kartę obrazkową, a pozostali zapisują słowo. Potem porównują swoje odpowiedzi i sprawdzają poprawną pisownię przy użyciu kart wyrazowych.
W tym świątecznym zestawie materiałów znajdziesz aż trzy bożonarodzeniowe piosenki, przy których możesz przeprowadzać zabawy lub muzycznie kończyć lekcje.


ZIMOWA TEMATYKA

Podobnie jak w przypadku scenariuszy dla młodszych dzieci, również dla nastolatków przewidzieliśmy tematykę stricte zimową. Na naszych kartach i w zestawach ćwiczeń umieściliśmy słowa, takie jak: jacket, mittens, skis czy skates. Jakie zabawy przeprowadzić z ich wykorzystaniem?STOP AND SAY/READ

Wspólnie z uczniami ustaw krzesła w kręgu. Na oparciach przyklej karty obrazkowe i wyrazowe. Włącz zimową piosenkę i zachęć dzieci do poruszania się wokół krzeseł w rytm muzyki. Kiedy zatrzymasz melodię, uczniowie kolejno mówią, co znajduje się na karcie, przy której się zatrzymali. To doskonała forma rozluźnienia atmosfery, utrwalająca poznane słówka.


NARYSUJ SWÓJ PORTRET

Poproś uczniów o narysowanie swojego portretu pod tytułem „Dressed for Winter” i podpisania ubrania i sprzętu, który mają na sobie. W przypadku starszych klas, możesz zachęcić ich do opisania portretu pełnymi zdaniami „I am wearing a hat, a scarf and a jacket etc.”.

Ciekawym zadaniem jest także ćwiczenie na aktywne słuchanie. Według proponowanego zamysłu, uczniowie rysują zimowe ubrania i sprzęty na wydrukowanej lub narysowanej wcześniej sylwetce według instrukcji nauczyciela. Tego typu działanie pozwoli sprawdzić rozumienie nowo zdobytych słów, ale i wydobyć z uczniów pokłady artystycznych zdolności!

Baw się i inspiruj, korzystając z pomocy Early Stage!Komentarze
Wspolne103

Wszyscy jesteśmy uczniami, czyli jak zadbać o własny rozwój językowy?

W zawód nauczyciela języka angielskiego wkalkulowana jest potrzeba nieustannego doskonalenia – “When one teaches, two learn”, jak powiedział Robert Heinlein....
Czytaj więcej
E30

Czy własna szkoła się opłaca?

Dochodowość szkoły językowej to kluczowy element, który warto uwzględnić, decydując się na otwarcie tego typu biznesu. Wiele zależy od modelu szkoł...
Czytaj więcej
Link hoang Uoq AR2p Ox Mo unsplash

Pomysły na wakacyjne lekcje języka angielskiego

Nie da się ukryć, że koniec roku szkolnego, z pozoru, to całkiem wymagający czas dla nauczycieli. Chodzi jednak nie tylko o ilość obowiązków szkolnych, lecz ...
Czytaj więcej
01 73

Jak nauczyciel może radzić sobie z frustracją i wypaleniem zawodowym?

Wypalenie zawodowe to zagadnienie, o którym słyszy się coraz częściej. Zwykle pojawia się w odniesieniu do pracowników korporacji, ale może dotykać również n...
Czytaj więcej