Early Stage Universe | Early Stage Universe

Jak bycie mamą pomaga w prowadzeniu biznesu?

21.05.2021
Mama prowadząca biznes

Podczas rozmów z przedsiębiorczymi mamami, często pojawia się pytanie, czy prowadzenie własnej firmy daje się pogodzić z macierzyństwem. Z doświadczenia wiemy, że czasem to właśnie takie rozwiązanie daje największą elastyczność, możliwość utrzymania aktywności zawodowej w okresie wychowywania dzieci, a także realizacji własnych ambicji i pasji. Co więcej, bycie mamą może okazać się pomocne w prowadzeniu własnego biznesu. W jaki sposób? Zapraszamy do lektury!

Mama, czyli człowiek-orkiestra

Macierzyństwo to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Pojawienie się nowego członka rodziny dosłownie potrafi wywrócić życie do góry nogami. Zwykłe wyjście z domu, które dotychczas trwało dosłownie chwilę, zmienia swoje oblicze i staje się wyprawą o znaczeniu strategicznym. Planowanie, przewidywanie, co będzie potrzebne za chwilę, organizacja życia i zabezpieczanie potrzeb rodziny, czy wreszcie umiejętne wygospodarowywanie czasu dla siebie, to umiejętności, których mamom może pozazdrościć niejeden strateg.

Posiadanie dzieci uczy, jak cenna może być każda chwila oraz jak wiele możemy zrobić, gdy tylko dobrze to zaplanujemy oraz bez ociągania wdrożymy w życie. Przyzwyczaja także do dzielenia swojej uwagi na wiele rzeczy, które dzieją się jednocześnie, a także identyfikowania tego, co wymaga bezzwłocznej interwencji, nadając wszystkiemu właściwy priorytet. Przedsiębiorcze mamy potrafią to doskonale! Wiedzą bowiem, że odkładanie zadań na ostatnią chwilę, zwykle nie przynosi zadowalających efektów, a dzięki doskonałej organizacji i skupieniu na realizacji kolejnych zadań, wykorzystują czas w sposób najbardziej efektywny.


Decyzyjność i umiejętności zarządcze

Posiadanie dziecka szybko przyzwyczaja do podejmowania wielu decyzji, nie tylko za siebie, ale również w interesie potomka oraz całej rodziny. Czasami trudno pogodzić plany każdego z jej członków. Umiejętność prawidłowej oceny sytuacji i dokonywania właściwych wyborów przydaje się mamom nie tylko w domu. To niezwykle cenna kompetencja, która podczas prowadzenia własnej firmy może zaważyć o powodzeniu przedsięwzięcia.

Oprócz tego macierzyństwo przynosi także korzyści w zakresie rozwijania kompetencji zarządczych. Jeśli jesteś w stanie przekonać dwulatka do zjedzenia na obiad zupki zamiast czekolady, to z całą pewnością żadne negocjacje biznesowe nie będą w stanie Cię zaskoczyć! 😊


Wrażliwość na potrzeby innych

Niejednokrotnie mówi się, że matki posiadają szczególny instynkt, coś na kształt szczególnego zmysłu pozwalającego przewidywać rozwój wydarzeń i niemal czytać w myślach najbliższych. W rzeczywistości to właśnie konieczność nieustannej opieki nad najmłodszymi członkami rodziny uczy mamy odczytywania komunikatów niewerbalnych, a także potrzeb innych osób, nawet jeśli nie są one wyrażane wprost.

Tego typu wrażliwość przydaje się w biznesie. Klienci nie zawsze są w stanie bezpośrednio wyrazić swoje oczekiwania, a czasem po prostu nie chcą. Wtedy umiejętność czytania między wierszami i wsłuchiwania się w potrzeby innych, z pewnością okaże się pomocna, pozwalając na usprawnienie komunikacji i zwiększenie zadowolenia klientów ze współpracy.


Work-life balance jako klucz do sukcesu

Własna firma niejednokrotnie wiąże się z licznymi wyrzeczeniami, a jej rozwój może stać się pułapką dla prawdziwych pracusiów. W ten sposób, z dnia na dzień spędzając nieco więcej czasu przy realizacji obowiązków zawodowych, pasja i zadowolenie z prowadzenia własnego biznesu może przerodzić się w wypalenie.

Mamy, łącząc pracę z wychowywaniem dzieci, dochodzą do perfekcji w odnajdywaniu zdrowych proporcji i tzw. work-life balance. Powrót do domu, w którym czekają stęsknione za mamą maluchy, w mgnieniu oka pozwala przeobrazić profesjonalną businesswoman, w doskonałą konstruktorkę zamków z piasku lub twórczynię najlepszych w tej części Europy naleśników z serem. Pozostawienie pracy za drzwiami domu, choć może być trudne, w praktyce daje psychiczny wypoczynek, sprzyjający regeneracji umysłu i uzyskaniu świeżego spojrzenia na własny biznes.


W oczekiwaniu na sukces

Rozwój firmy to często projekt wieloletni, wymagający podejmowania trafnych decyzji, planowania oraz… wytrwałości w dążeniu do celu. Najczęściej w prowadzeniu firmy jest przecież tak, że praca włożona w jej rozwój przynosi korzyści dopiero po czasie. Ważną cechą przedsiębiorcy jest zatem cierpliwość, która może okazać się nieocenionym sprzymierzeńcem zwłaszcza wtedy, gdy zbyt szybko lub pochopnie podjęta decyzja zwiąże się ze zwiększeniem ryzyka niepowodzenia.

Posiadanie dzieci uczy cierpliwości i wytrwałości. Choć wydawać by się mogło, że biznes i rodzicielstwo niewiele mają ze sobą wspólnego, to w tym akurat przypadku mamy, które niejednokrotnie muszą przecież przekonywać czasem nieracjonalnego uparciuszka, mają przewagę w postaci wielu miesięcy lub lat praktyki. 😊

Bycie mamą nie oznacza, że nie możesz realizować swoich marzeń o własnym biznesie. Zaopatrzona w cenne kompetencje jesteś w stanie wygrać na rynku swoją efektywnością i samodyscypliną. Widzimy to na przykładzie wielu mam, które z powodzeniem prowadzą własną szkołę Early Stage. Jeśli chcesz być jedną z nich i marzysz o otwarciu własnej szkoły językowej, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą współpracy oraz kontaktu telefonicznego pod nr 734 219 412 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej franczyza@earlystage.pl.

Komentarze
Wspolne103

Wszyscy jesteśmy uczniami, czyli jak zadbać o własny rozwój językowy?

W zawód nauczyciela języka angielskiego wkalkulowana jest potrzeba nieustannego doskonalenia – “When one teaches, two learn”, jak powiedział Robert Heinlein....
Czytaj więcej
E30

Czy własna szkoła się opłaca?

Dochodowość szkoły językowej to kluczowy element, który warto uwzględnić, decydując się na otwarcie tego typu biznesu. Wiele zależy od modelu szkoł...
Czytaj więcej
Link hoang Uoq AR2p Ox Mo unsplash

Pomysły na wakacyjne lekcje języka angielskiego

Nie da się ukryć, że koniec roku szkolnego, z pozoru, to całkiem wymagający czas dla nauczycieli. Chodzi jednak nie tylko o ilość obowiązków szkolnych, lecz ...
Czytaj więcej
01 73

Jak nauczyciel może radzić sobie z frustracją i wypaleniem zawodowym?

Wypalenie zawodowe to zagadnienie, o którym słyszy się coraz częściej. Zwykle pojawia się w odniesieniu do pracowników korporacji, ale może dotykać również n...
Czytaj więcej