Early Stage Universe

Jak komunikować rodzicom trudności lub problemy dziecka?

31.03.2022
Empty Name 263

Rozmowy dotyczące szkolnych trudności dziecka nie należą do najprzyjemniejszych zadań nauczyciela. Warto jednak pamiętać, że jako osoba pracująca na co dzień z dziećmi czy młodzieżą, masz możliwość dostrzeżenia pewnych sytuacji czy zachowań, które w domowym zaciszu mogą nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Wiadomym jest jednak, że zaproszenie rodziców na rozmowę może wywołać trudne emocje, dlatego przygotowaliśmy wpis, który będzie pomocny w odpowiednim przygotowaniu się do takiego spotkania.

Kiedy warto poprosić rodziców o rozmowę?

Jeśli zauważysz niepokojące zachowania u ucznia, np. brak chęci do nauki, przedłużający się obniżony nastrój, trudności w kontaktach z rówieśnikami – nie zwlekaj z przekazaniem tej informacji rodzicom. Dzięki temu będą mogli wcześniej włączyć się w rozwiązywanie niepokojącej sytuacji i szybciej pomóc swojemu dziecku.

Chcąc zaprosić rodziców na bezpośrednią rozmowę, postaraj się w możliwie krótki i zwięzły sposób nakreślić temat spotkania. Staraj się zachować przejrzystość myśli. Umawiając się na spotkanie, skorzystaj z takiej formy komunikacji, na którą jesteście z rodzicami umówieni. Jeśli natomiast sytuacja będzie bardzo pilna, dobrą formą umówienia się będzie rozmowa telefoniczna – wymiana korespondencji elektronicznej tylko wydłuży oczekiwanie i może zbudować niepotrzebne napięcia. Pamiętaj, że rodzice również mają swoje zobowiązania – staraj się nie narzucać sztywnego terminu. Zamiast tego, przedstaw kilka możliwości tak, aby spotkanie mogło przebiec bez zbędnego pośpiechu, w dogodnym dla obu stron czasie.

Przed rozmową

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do spotkania z rodzicami. Aby móc możliwie wiarygodnie i rzeczowo przedstawić problem, przeanalizuj ponownie sytuację, a następnie wynotuj sprawy, które chcesz poruszyć w rozmowie. Ważne jest, aby komunikat był jasny i konkretny – unikaj oceniania postępowania czy samego dziecka, odnoś się wyłącznie do faktów. Zastanów się również nad tym, jakie działania mogą podjąć rodzice, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji. Warto bowiem oprócz wskazania trudności przedstawić także wskazówki i rady, nad czym i jak pracować z dzieckiem w domu.

Zadbaj również o to, by miejsce spotkania było w tym czasie tylko dla Was. Rozmowa o trudnych sprawach, budzących często silne emocje, wymaga zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa.

Plan rozmowy z rodzicami

Aby ułatwić Ci przygotowanie się do spotkania, zajrzyj do naszego wpisu o asertywnych technikach rozmów z rodzicami. Weź również pod uwagę kilka elementów, które będą pomocne w przeprowadzeniu rozmowy z rodzicami:  1. Przed rozmową przypomnij sobie, jaki jest Twój cel rozmowy z rodzicami ucznia. Samo przekazanie informacji, czy może coś więcej – np. chęć wspólnego opracowania rozwiązania? Potraktuj rodziców jako sprzymierzeńców, z którymi możesz pomóc młodemu człowiekowi.


  1. Rozmowę zacznij od opisania faktów. Jaka sytuacja lub zachowanie ucznia wzbudziło Twój niepokój na tyle, że postanowiłaś/postanowiłeś zaprosić rodziców na spotkanie? Postaraj się podać przykłady i zrelacjonować sytuację najbardziej rzeczowo, jak tylko potrafisz. Unikaj oceniania oraz określeń ogólnikowych typu “zawsze”, “wszędzie”, “nigdy”.

  2. Zapytaj rodziców, czy zauważyli u swojego dziecka lub w otoczeniu dziecka podobne zachowania, o których opowiedziałaś/opowiedziałeś wcześniej.

  3. Opowiedz o ewentualnych zagrożeniach, wynikających z danej sytuacji lub zachowania i zaoferuj chęć pomocy czy wspólnego opracowania planu działania. Daj rodzicom do zrozumienia, że mogą liczyć na Twoje wsparcie.

  4. Trzymaj się głównego wątku. Pamiętaj, aby rozmawiać z rodzicami o sprawie, w której zostali zaproszeni, więc jeśli poczujesz, że rozmowa zbacza z toru – w porę zareaguj.

  5. Uważaj na obwinianie – pamiętaj, że celem spotkania jest rozwiązanie sprawy lub znalezienie na to strategii, a nie szukanie winnych.

Zamknięcie rozmowy

W trakcie trudniejszych rozmów może paść dużo słów i może zostać poruszonych wiele wątków. Postaraj się na końcu podsumować najważniejsze ustalenia. Jeśli sprawa jest poważniejsza, możesz zaproponować rodzicom drugie spotkanie w niedalekiej przyszłości, aby sprawdzić, czy sytuacja rozwija się w odpowiednim kierunku.

Pamiętaj, by podziękować rodzicom za spotkanie. Warto jest docenić ich zaangażowanie i chęć współpracy. Poinformuj również o możliwych sposobach kontaktu z Tobą w przypadku, gdyby pojawiły się z ich strony kolejne pytania lub trudności.


Komentarze

Pozytywny feedback konstruktywna informacja zwrotna

Jak dawać wspierający feedback? Przykłady konstruktywnej informacji zwrotnej

Czy powiedzenie „To kiepskie” jest dobrym feedbackiem? Wiadomo, że nie. A czy powiedzenie „To doskonałe, jesteś geniuszem!” jest lepszym? Nie bardzo! Dlaczeg...
Czytaj więcej
Webinaria dla nauczycieli angielkskiego jakie maja rodzaje

Webinaria dla lektorów angielskiego. Czym są? Jakie mają rodzaje? Dlaczego warto w nich uczestniczyć?

Czym są webinaria? Zwane również webinarami (z ang. „web” + „seminar”), są to interaktywne szkolenia, warsztaty, prezentacje lub dyskusje online. Webinaria d...
Czytaj więcej
Kompetencje miekkie w pracy nauczyciela angielskiego

Rozwijanie kompetencji miękkich jako nauczyciel – kluczowe umiejętności lektora

Kompetencje miękkie są niezwykle ważne w codziennej pracy nauczyciela. Obok doskonałej znajomości języka (która w tym zawodzie jest oczywista), odgrywają one...
Czytaj więcej
IT with Doti quick trick bottle flip

Quick Trick season 2, episode 4: BOTTLE FLIP

W czwartym odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przedstawiamy prostą aktywność, która może uatrakcyjnić pracę na poziomie definicji. Wszystko czego potrzebuje...
Czytaj więcej