Early Stage Universe

Jak podnosić swoje kompetencje lektorskie?

20.09.2022
G112

Najcenniejsza jest praca nad sobą

Tutaj nie chodzi wyłącznie o sukces, poczucie bycia lepszym od innych, wyróżnianie się na ich tle, czy zbieranie laurów. W pracy nad warsztatem i kompetencjami chodzi przede wszystkim o własny dobrostan. Wszystkie badania pokazują, że ludzie, którzy pracują nad własnym rozwojem, poszerzają swoje umiejętności i kompetencje, są bardziej aktywni, gotowi do podejmowania nowych wyzwań, odważniejsi i pozytywnie nastawieni do życia.

Nic nas tak nie stymuluje, jak nauka nowych rzeczy. To między innymi ona pozwala nam czerpać satysfakcję z pracy i wyznaczać nowe cele.


Szkolenia dla lektorów

Podnoszenie kompetencji lektorskich i rozwijanie umiejętności to także bardzo ważna rzecz w kwestii radzenia sobie z wymagającymi uczniami czy trudniejszymi sytuacjami.

Jako lektor możesz rozwijać wiedzę nie tylko czysto metodyczną, dotyczącą wprowadzania konkretnych technik dydaktycznych na zajęciach, lecz także poszerzyć swój horyzont o określone widzenie samej nauki jako procesu, błędu jako sprzymierzeńca itp. Perspektywa nauczania, którą możesz sobie w ten sposób zbudować, okaże się twoim bezcennym wsparciem także w tych trudniejszych momentach.

Przede wszystkim jednak udział w szkoleniach, warsztatach, konferencjach rozbudza wewnętrzną motywację, pozwala odkrywać nowe zdolności i zapał do codziennej pracy, a tym samym chroni przed poczuciem stania w miejscu. Lektorzy siłą rzeczy prowadzą zajęcia z pozycji tych, którzy wiedzą więcej od swoich uczniów i w pewnym momencie mierzą się z niebezpieczeństwem przekonania o własnej omnipotencji. Jednak pewne stwierdzenie tego, że wie się już wszystko, jest wyjątkowo niebezpieczne. Ucząc się nowych rzeczy, korzystając ze szkoleń dla nauczycieli języka angielskiego, nie tylko się rozwijamy, ale też godzimy się na bycie nieperfekcyjnym. Widzimy horyzont nowych możliwości, który kusi i zachęca, żeby wejść na kolejną ścieżkę rozwoju. To zaś sprawia, że czerpiemy ze swojej pracy jeszcze więcej satysfakcji.

Talent Booster w Early Stage

W Early Stage jesteśmy przekonani, że nauka nie jest skuteczna, jeśli ci, którzy ją prowadzą, sami się nie rozwijają. Stawiamy na rozwój wszystkich, którzy tworzą nasze szkoły – od lektorów po zarządzających konkretnymi placówkami. Dla tych pierwszych przygotowaliśmy specjalny program Talent Booster, w ramach którego do dyspozycji lektorów jest ponad 400 godzin bezpłatnych szkoleń i warsztatów dla nauczycieli języka angielskiego. Program to jasna ścieżka rozwoju i awansu, która obejmuje także spotkania z metodykiem i indywidualne pochylenie się nad warsztatem i potrzebami każdego z lektorów.

Awans zawodowy, szkolenie kompetencji, a także budowanie pewności siebie – to wszystko lektorzy w Early Stage mogą osiągnąć dzięki Talent Boosterze. Warto jednak podkreślić, że kompetencje lektorskie można rozwijać także przez inne aktywności i narzędzia. Bardzo cennym impulsem do rozwoju mogą okazać się rozmowy z rodzicami i feedback od nich. Informację zwrotną można także zdobyć od uczniów. Hospitacje i wzajemne wizytacje zajęć, a więc współpraca między lektorami to kolejna cenna aktywność, która pomaga się rozwijać. Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy się jedynie na nie otworzyć i przekonać się, jak wiele satysfakcji może dać nauka nowych umiejętności i poszerzanie kompetencji.


Komentarze

Wspolpraca lektorsko metodyczna a efektywnosc nauczania jezyka

Współpraca lektorsko-metodyczna a efektywność nauczania języka

Nauczanie angielskiego wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy językowej, ale również umiejętności przekazywania jej w angażujący i efektywny sposób. W tym proc...
Czytaj więcej
Zasada rosenshinea skuteczne nauczanie rusztowania w edukacji

Cegiełka po cegiełce, czyli nauczyciel murarzem. Zasada Rosenshine’a a skuteczne nauczanie

Pewnie zdziwcie się, kiedy Wam powiem, że budownictwo i edukacja mają sporo wspólnego! Nie chodzi mi o tak oczywiste porównania, jak tworzenie czegoś od pods...
Czytaj więcej
Zabawy metody aktywizujace przyklady angielski

Przykłady zabaw i metod aktywizujących dla dzieci w szkole języka angielskiego

Ciekawe metody aktywizujące są kluczem do skutecznych zajęć – co to do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednak, jakie są przykłady takich zabaw aktywiz...
Czytaj więcej
Retrieval practice efektywna nauka angielskiego

Retrieval Practice. Klucz do efektywnej nauki języka angielskiego

Ledwo zaczynał się rok szkolny, a tu już maj! Pobudka! Czas końcowych egzaminów, ostatnich testów i sprawdzania wiedzy, zanim wyruszymy na wakacyjne podboje!...
Czytaj więcej