Early Stage Universe

Jak rozwijać swoje pasje poza nauczaniem?

22.11.2022
Pasja i hobby

Jak znaleźć pasję?


Najpierw zastanów się, co lubisz robić, jakie zajęcia sprawiają, że się relaksujesz? Prócz pracy, która również może być pasją, w codziennym życiu dobrze jest mieć odskocznię, która prowadzi do rozwijania zainteresowań. Może być ich wiele. W końcu — gdyby każdy z nas miał dryg tylko do jednej rzeczy, świat byłby okropnie nudny. Dlatego czasem wystarczy zajrzeć w siebie nieco głębiej, by odnaleźć pokłady możliwości. Często nawet na pierwszy rzut oka zwyczajne rzeczy, których wykonywanie sprawia nam przyjemność, mogą przeistoczyć się w pasję i istną sztukę. W końcu to my sami decydujemy o tym, jaki kształt przybierają nasze działania. Dlatego niepozorne zbieranie magnesów, może stać się pretekstem do zwiedzania świata i nowych miejsc. Wycinanie materiałów na zajęcia, które Cię uspokaja, przeniesione na wyższy poziom może zaowocować pięknym rękodziełem. A podśpiewywanie przy przygotowywaniu obiadu? To kolejna możliwość! W obecnych czasach ilość darmowych podkładów muzycznych jest naprawdę ogromna, może kolejny hit lata na liście przebojów, będzie właśnie Twój?

Pamiętaj również, że nie musisz być mistrzem w swojej pasji. Ma Ci ona sprawiać przyjemność, relaksować, wprawiać w dobry nastrój i pomagać walczyć z szarością, troskami czy wyzwaniami dnia codziennego. Pasja może zrodzić się również przypadkiem, nie musisz robić czegoś wcześniej, by stało się to Twoim hobby. Dlatego nie bój się nowości, próbuj rzeczy i doświadczaj zdarzeń. Empiryzm to droga do poznania pasji!


Jak rozwijać swoje pasje?


Posiadanie pasji wymaga jej pielęgnowania. Często porzucamy nasze upodobania ze względu na brak czasu, myśl, że nie są tak istotne, czy po prostu – lenistwo. Jak sprawić, by zamiast odrzucania w kąt swoich zainteresowań, wstąpiły one na nowy poziom? Po pierwsze: zadbaj o to, co kochasz! Musimy uświadomić sobie, że pasja to nie jest strata czasu. Pogłębianie naszych zainteresowań sprawia, że zyskujemy cenne doświadczenie na wielu płaszczyznach – nie tylko tych zawodowych. Pielęgnowanie pasji to sposób na samorozwój, na angażujące dyskusje, poznawanie nowych miejsc i ciekawych ludzi. Zatem pierwszym sposobem na jej rozwój jest docenienie swoich zainteresowań.

Co dalej? Uwierz w siebie i pokaż to, co kochasz! Wiele pasji łączy się z tym, że dzięki nim: coś potrafimy, coś tworzymy, albo coś pielęgnujemy. Dlaczego więc nie dzielić się wynikami naszej pracy? Konkursy, wystawy, pokazy – to wszystko otwiera przed nami nowe możliwości. Bardzo często wygrane w zawodach, czy uznanie płynące od osób oglądających wyniki naszej pracy, owocują kolejnym etapem rozwoju pasji. Dlatego nie bój się pokazać światu, co masz do zaoferowania, może okazać się bowiem, że zostaniesz hojnie wynagrodzony.

A co, jeśli mi się nie uda, co, jeśli nie wygram albo moja praca nie zostanie doceniona? Te pytania często pojawiają się u osób, które chciałyby otworzyć się przed światem i pokazać co potrafią. Stanowi to niekiedy największą przeszkodę w rozwoju pasji. Dlatego praca nad sobą i postrzeganiem swojej wartości jest równie ważna, jak zaangażowanie w wykonywane działania. W myśl powiedzenia: kto nie ryzykuje, szampana nie pije! Nie powinniśmy przejmować się możliwością porażki, bo gdy nie spróbujemy, nigdy nie odniesiemy sukcesu. Dlatego na pytanie: jak rozwijać pasję? Odpowiadamy – uwierz w siebie!


Pasja w życiu codziennym


Zajmując się na co dzień rzeczami, które sprawiają nam przyjemność, dostarczamy swojemu organizmowi mocy endorfin. Hormony te pozytywnie wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Każda radość z sukcesu, każda nauka wyciągnięta z porażki to doświadczenie, które wzbogaca naszą osobę. Dlatego nie bój się wyjść do ludzi ze swoją pasją, rozwijać ją, ćwiczyć, uważać za ważną. Takie myślenie sprawia, że nasze zainteresowania postępują i rozwijają się, a my mamy szansę na nowo odkryć siebie.

Obraz autorstwa garetsvisual na Freepik


Komentarze

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne

Metody i formy pracy z uczniami w różnym wieku. Jak dostosować nauczanie angielskiego?

Zależnie od wieku, dzieci mogą preferować i lepiej przyjmować wiedzę proponowaną w innych formach. Dlatego wybór i dostosowywanie metod do grup wiekowych są ...
Czytaj więcej
Students education play cards with pictures in eng 2021 09 03 05 56 29 utc

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne i materiały edukacyjne do nauczania języka?

Tworzenie własnych materiałów edukacyjnych jest niezwykle pomocne – nie tylko pozwala Ci przeprowadzać unikalne, ciekawe lekcje, ale również znacząco redukuj...
Czytaj więcej
Empty Name 303

7 mitów o ADHD

W tym artykule omówimy mity związane z ADHD i podpowiemy, jak pracować z uczniami i uczennicami z ADHD. Zrozumienie ADHD jest szalenie istotne, aby zapewnić ...
Czytaj więcej
Jakie umiejetnosci i cechy powinien miec nauczyciel jezyka angielskiego?

Jakie umiejętności i cechy powinien mieć nauczyciel języka angielskiego?

Nauczanie angielskiego to nie tylko zdolności językowe – sama wiedza nie wystarcza, trzeba również umieć ją przekazać, potrafić budować dobre relacje z uczni...
Czytaj więcej