Early Stage Universe

Jak rozwijać swoje pasje poza nauczaniem?

22.11.2022
Pasja i hobby

Jak znaleźć pasję?


Najpierw zastanów się, co lubisz robić, jakie zajęcia sprawiają, że się relaksujesz? Prócz pracy, która również może być pasją, w codziennym życiu dobrze jest mieć odskocznię, która prowadzi do rozwijania zainteresowań. Może być ich wiele. W końcu — gdyby każdy z nas miał dryg tylko do jednej rzeczy, świat byłby okropnie nudny. Dlatego czasem wystarczy zajrzeć w siebie nieco głębiej, by odnaleźć pokłady możliwości. Często nawet na pierwszy rzut oka zwyczajne rzeczy, których wykonywanie sprawia nam przyjemność, mogą przeistoczyć się w pasję i istną sztukę. W końcu to my sami decydujemy o tym, jaki kształt przybierają nasze działania. Dlatego niepozorne zbieranie magnesów, może stać się pretekstem do zwiedzania świata i nowych miejsc. Wycinanie materiałów na zajęcia, które Cię uspokaja, przeniesione na wyższy poziom może zaowocować pięknym rękodziełem. A podśpiewywanie przy przygotowywaniu obiadu? To kolejna możliwość! W obecnych czasach ilość darmowych podkładów muzycznych jest naprawdę ogromna, może kolejny hit lata na liście przebojów, będzie właśnie Twój?

Pamiętaj również, że nie musisz być mistrzem w swojej pasji. Ma Ci ona sprawiać przyjemność, relaksować, wprawiać w dobry nastrój i pomagać walczyć z szarością, troskami czy wyzwaniami dnia codziennego. Pasja może zrodzić się również przypadkiem, nie musisz robić czegoś wcześniej, by stało się to Twoim hobby. Dlatego nie bój się nowości, próbuj rzeczy i doświadczaj zdarzeń. Empiryzm to droga do poznania pasji!


Jak rozwijać swoje pasje?


Posiadanie pasji wymaga jej pielęgnowania. Często porzucamy nasze upodobania ze względu na brak czasu, myśl, że nie są tak istotne, czy po prostu – lenistwo. Jak sprawić, by zamiast odrzucania w kąt swoich zainteresowań, wstąpiły one na nowy poziom? Po pierwsze: zadbaj o to, co kochasz! Musimy uświadomić sobie, że pasja to nie jest strata czasu. Pogłębianie naszych zainteresowań sprawia, że zyskujemy cenne doświadczenie na wielu płaszczyznach – nie tylko tych zawodowych. Pielęgnowanie pasji to sposób na samorozwój, na angażujące dyskusje, poznawanie nowych miejsc i ciekawych ludzi. Zatem pierwszym sposobem na jej rozwój jest docenienie swoich zainteresowań.

Co dalej? Uwierz w siebie i pokaż to, co kochasz! Wiele pasji łączy się z tym, że dzięki nim: coś potrafimy, coś tworzymy, albo coś pielęgnujemy. Dlaczego więc nie dzielić się wynikami naszej pracy? Konkursy, wystawy, pokazy – to wszystko otwiera przed nami nowe możliwości. Bardzo często wygrane w zawodach, czy uznanie płynące od osób oglądających wyniki naszej pracy, owocują kolejnym etapem rozwoju pasji. Dlatego nie bój się pokazać światu, co masz do zaoferowania, może okazać się bowiem, że zostaniesz hojnie wynagrodzony.

A co, jeśli mi się nie uda, co, jeśli nie wygram albo moja praca nie zostanie doceniona? Te pytania często pojawiają się u osób, które chciałyby otworzyć się przed światem i pokazać co potrafią. Stanowi to niekiedy największą przeszkodę w rozwoju pasji. Dlatego praca nad sobą i postrzeganiem swojej wartości jest równie ważna, jak zaangażowanie w wykonywane działania. W myśl powiedzenia: kto nie ryzykuje, szampana nie pije! Nie powinniśmy przejmować się możliwością porażki, bo gdy nie spróbujemy, nigdy nie odniesiemy sukcesu. Dlatego na pytanie: jak rozwijać pasję? Odpowiadamy – uwierz w siebie!


Pasja w życiu codziennym


Zajmując się na co dzień rzeczami, które sprawiają nam przyjemność, dostarczamy swojemu organizmowi mocy endorfin. Hormony te pozytywnie wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Każda radość z sukcesu, każda nauka wyciągnięta z porażki to doświadczenie, które wzbogaca naszą osobę. Dlatego nie bój się wyjść do ludzi ze swoją pasją, rozwijać ją, ćwiczyć, uważać za ważną. Takie myślenie sprawia, że nasze zainteresowania postępują i rozwijają się, a my mamy szansę na nowo odkryć siebie.

Obraz autorstwa garetsvisual na Freepik


Komentarze

Czy w szkole jezykowej nauczyciele zadaja prace domowe

Czy w szkole językowej nauczyciele zadają prace domowe (i czy powinni)?

Czy zadawanie pracy domowej z języka angielskiego jest konieczne, niepotrzebne, a może szkodliwe? Z badań wynika jasno, że w przypadku języka obcego zadania ...
Czytaj więcej
Ksiazki dla nauczycieli angielskiego

Książki dla nauczycieli, które pozwolą rozwijać kompetencje zawodowe (i nie tylko)

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel(ka) musisz myśleć o nieustannym rozwoju i poszerzaniu swojej wiedzy. Wiele informacji znajdziesz w f...
Czytaj więcej
Wspolpraca lektorsko metodyczna a efektywnosc nauczania jezyka

Współpraca lektorsko-metodyczna a efektywność nauczania języka

Nauczanie angielskiego wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy językowej, ale również umiejętności przekazywania jej w angażujący i efektywny sposób. W tym proc...
Czytaj więcej
Zasada rosenshinea skuteczne nauczanie rusztowania w edukacji

Cegiełka po cegiełce, czyli nauczyciel murarzem. Zasada Rosenshine’a a skuteczne nauczanie

Pewnie zdziwcie się, kiedy Wam powiem, że budownictwo i edukacja mają sporo wspólnego! Nie chodzi mi o tak oczywiste porównania, jak tworzenie czegoś od pods...
Czytaj więcej