Early Stage Universe

Jak rozwijać warsztat językowy?

4.04.2023
Jak rozwijac warsztat jezykowy

Podczas wykonywania zawodu nauczyciela języka angielskiego stale pracujemy z pewnym, ograniczonym zestawem słów i zasad gramatycznych. Czy w takim wypadku istnieje możliwość, że po jakimś czasie nasz angielski stanie się bardziej ubogi? Jak dbać o swój warsztat, gdy w pobliżu nie ma partnera do prowadzenia rozmów? Jak rozwijać swoje umiejętności? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Musimy pamiętać, że nauczanie to nieustający proces rozwoju nie tylko uczniów, ale także dla samego nauczyciela. Dlatego niezwykle istotne jest, by poza ramami lekcji wychodzić także na poszukiwania nowych, językowych wyzwań. Choć może wydawać się to trudne, (w końcu po pracy często czekają na nas obowiązki domowe) to idąc w myśl przysłowia: dla chcącego nic trudnego!

Sposoby na ćwiczenie języka angielskiego w domu

Pierwszym sposobem na doskonalenie warsztatu jest pełne zanurzenie się w języku poprzez książki i filmy. Czytanie opowieści w języku angielskim to świetna powtórka dla bardziej zróżnicowanych struktur gramatycznych, a oglądanie zagranicznych filmów bez napisów jedynie w oryginalnej wersji, gdzie aktorzy posługują się ojczystym językiem angielskim to świetna okazja do poćwiczenia słownictwa czy akcentu. W ten sam sposób mogą zadziałać podcasty. Te natomiast oprócz walorów językowych dają nam także komfort wykonywania przeróżnych czynności podczas słuchania. Taki sposób nauki to domowa metoda na ciągłą styczność z zaawansowanym językiem angielskim.

Szybkie sposoby na ćwiczenie języka angielskiego

Kiedy dzień wypełniają po brzegi przeróżne obowiązki, może wydawać się, że nie ma już miejsca na szkolenie języka. Nic bardziej mylnego! W mediach społecznościowych coraz bardziej popularne stają się konta oferujące darmowe, mini lekcje. Mogą mieć one postać powtórzeń słówek czy struktur gramatycznych. To świetna opcja dla zabieganych osób, którym ciężko wygospodarować chwilę na naukę. Wystarczy obserwować konto o tematyce nauki angielskiego i scrollowanie mediów społecznościowych w autobusie możemy zamienić na naukę i powtórkę języka. Bardzo często pod koniec tygodnia takie profile organizują quizy wiedzy, w których możemy sprawdzić nasze umiejętności. Jak znaleźć ciekawy profil? W popularnym serwisie np. Instagramie możemy wpisać w wyszukiwarce: „nauka angielskiego”, a następnie wybrać odpowiadający nam profil z podanych propozycji.

Rozmowy z native speakerem

Mieszkając w Polsce, nie mamy zbyt wielu okazji by w pracy, domu czy na ulicy zamienić kilka słów w języku angielskim. Na szczęście technologia postępuje i mieszkanie w kraju nieanglojęzycznym to obecnie żadne ograniczenie. Coraz liczniej powstają platformy do samodzielnej nauki języka angielskiego, gdzie za przystępną cenę możemy połączyć się z native speakerem, który pomoże nam zachować ciągłość w używaniu zaawansowanego języka angielskiego.

Kursy i certyfikaty języka angielskiego

Sprawdzanie swoich możliwości to ważny krok w procesie ciągłego rozwoju. Wszelkiego rodzaju kursy językowe na zaawansowanym poziomie są dobrym sposobem na test umiejętności, a także dają możliwość na szybkie wykrycie i dopracowanie niedociągnięć. Certyfikaty potwierdzające ich ukończenie to przyjemna nagroda i namacalny dowód Twoich możliwości. Dlatego, aby nie pozostać w językowej stagnacji, warto ciągle szkolić swój warsztat.

Podobne możliwości dają nam wszelkiego rodzaju szkolenia. Early Stage organizuje warsztaty językowe dla nauczycielek i nauczycieli angielskiego, podczas których rozwijamy nie tylko kompetencje związane z władaniem językiem, ale także i te, które przydają się w codziennej pracy z uczniem. Odwiedź naszą stronę szkoleń i dowiedz się więcej!

Rozwój warsztatu językowego to ciągła praca

W wirze codziennych obowiązków niekiedy zapominamy o sobie. Tak również może zdarzyć się w pracy lektora. Nauczyciel pochłonięty przekazywaniem wiedzy i chęcią pomocy dla swoich uczniów, może zapomnieć o własnych potrzebach językowych. Dlatego by nie wypaść ze stałego procesu rozwoju, wystarczy czasem nutka zdrowego egoizmu i chwila dla samego siebie.


Komentarze

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne

Metody i formy pracy z uczniami w różnym wieku. Jak dostosować nauczanie angielskiego?

Zależnie od wieku, dzieci mogą preferować i lepiej przyjmować wiedzę proponowaną w innych formach. Dlatego wybór i dostosowywanie metod do grup wiekowych są ...
Czytaj więcej
Students education play cards with pictures in eng 2021 09 03 05 56 29 utc

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne i materiały edukacyjne do nauczania języka?

Tworzenie własnych materiałów edukacyjnych jest niezwykle pomocne – nie tylko pozwala Ci przeprowadzać unikalne, ciekawe lekcje, ale również znacząco redukuj...
Czytaj więcej
Empty Name 303

7 mitów o ADHD

W tym artykule omówimy mity związane z ADHD i podpowiemy, jak pracować z uczniami i uczennicami z ADHD. Zrozumienie ADHD jest szalenie istotne, aby zapewnić ...
Czytaj więcej
Jakie umiejetnosci i cechy powinien miec nauczyciel jezyka angielskiego?

Jakie umiejętności i cechy powinien mieć nauczyciel języka angielskiego?

Nauczanie angielskiego to nie tylko zdolności językowe – sama wiedza nie wystarcza, trzeba również umieć ją przekazać, potrafić budować dobre relacje z uczni...
Czytaj więcej