Niepewność, nieprzewidywalność, chaos, stres - to czas, w którym szczególnie należy zatroszczyć się o swoje emocje, by móc doświadczać spokoju i działać skutecznie. Jak to zrobić? Od czego zacząć?
Światowa pandemia koronawirusa postawiła nas w całkiem nowej sytuacji. Chyba nikt nie był przygotowany na to, że epidemiczne wizje scenarzystów filmów katastroficznych, mogą kiedykolwiek ziścić się w realnym świecie. Względną stabilizację oraz rutynę dnia codziennego, zastąpiła obawa o przyszłość, lęk o zdrowie własne oraz naszych bliskich. Wielu z nas zeszło także z codziennych ścieżek - zamiast jechać rano do pracy, siadamy przed komputerem. Zamiast spotkań z przyjaciółmi i rodziną, każdy weekend wita nas perspektywą spędzenia po prostu kolejnych dni w czterech ścianach. Wiele planów na przyszłość także trzeba było zmienić lub odłożyć. Stres oraz poczucie bezradności i utraty kontroli nad własnym życiem są w takich sytuacjach reakcją naturalną, szczególnie że stanęliśmy w obliczu problemu, na który wpływ mamy jedynie w ograniczonym zakresie. Dodatkowo, można odnieść wrażenie, że świat kręci się już tylko wokół epidemii. Zewsząd bombardują nas informacje i statystyki o liczbie zakażeń, a fakt, że zagrożenie nie jest widoczne gołym okiem, potęguje napięcie.
Taki stan może nie wpływać na Ciebie korzystnie, jednak nie pozwól stresowi sobą rządzić! Już dziś możesz podjąć działania, które pozwolą Ci odzyskać równowagę i siłę wewnętrzną, aby z optymizmem spojrzeć w przyszłość:
Praca zdalna to duże wyzwanie. Koniecznie zadbaj o jej właściwą organizację. Unikniesz w ten sposób wrażenia nieustannego przebywania w pracy i zachowasz normalny układ dnia. Wykorzystaj kilka zasad dobrej organizacji pracy zdalnej, aby wciąż była efektywna i sprawiała Ci radość:
Nowa, nieznana sytuacja może wywoływać reakcje stresowe. Stres bywa sprzymierzeńcem, w określonych sytuacjach wpływa na nas mobilizująco i pomaga w efektywnym działaniu - na przykład podczas ważnej rozmowy
czy egzaminu lub w sytuacji zagrożenia. Zdarza się jednak, że stres niesie ze sobą negatywne skutki, w postaci występowania lęku, uczucia bezsilności i bezradności. Takie negatywne odczucia są szczególnie uzasadnione w obecnej sytuacji pandemii, gdy stabilizację zastąpiła niepewność, a istniejące zagrożenie w dużym stopniu wpłynęło na nasze codzienne życie. Zmiana rytmu dni, zwyczajów, chaos zdarzeń czy izolacja od bliskich, potęgują oddziaływanie sytuacji stresowej. Niepokój, lęk lub brak motywacji do działania pojawiają się z różnym natężeniem, zależnie od indywidualnych predyspozycji oraz uwarunkowań (choćby ekonomicznych czy społecznych), jednak mogą stać się czynnikiem istotnie wpływającym na funkcjonowanie. Pamiętaj, że emocje, które Ci towarzyszą, są naturalne i uzasadnione. Uczucia nie są dobre lub złe, a na ich pojawianie się nie masz wpływu. Emocje, stanowią swoisty łącznik pomiędzy nami a rzeczywistością fizyczną - reakcję na otaczający świat. I choć bywają bagatelizowane, to pełnią bardzo ważną funkcję ochronną. Ich zadanie skupia się wokół zapewnienia Ci bezpieczeństwa i zaspokojenia elementarnych potrzeb, poprzez tworzenie podstawowego planu myślenia i postępowania. Możesz nauczyć się je odczytywać, nazywać i oswajać. Dzięki temu szybciej odzyskasz spokój i poczucie kontroli nad własnym życiem.
Emocje jako neurochemiczna odpowiedź mózgu na otoczenie, mają bezpośredni wpływ na ciało. W ten sposób możesz fizycznie odczuwać emocjonalną reakcję organizmu na bodźce zewnętrzne. Napięcie lub rozluźnienie mięśni, zmiana rytmu serca, przyspieszony lub płytki oddech, drżenie dłoni czy aktywność mięśni twarzy składają się na ich subiektywne postrzeganie. Co ciekawe, reakcje te są nieprzypadkowe i wspólne dla wszystkich ludzi, choć ich natężenie czy uświadomienie stanowią osobny element do rozważań.
W badaniu Bodily maps of emotions, w którym udział wzięło 701 osób z Europy Wschodniej i Azji Zachodniej, naukowcy zdołali na podstawie analizy samooceny uczestników opracować emocjonalne mapy ciała, które jednoznacznie wskazały wspólny wzorzec odczuwania emocji w konkretnych obszarach ciała. Mózg w ten sposób automatycznie steruje reakcją organizmu na bodziec, co z jednej strony ma zapewnić nam przetrwanie, z drugiej jednak tłumienie lub nawarstwianie (czasem nawet nieuświadomionych) emocji. Może skutkować już bardziej wyraźnymi reakcjami somatycznymi lub chorobą (na przykład układu krążenia). Zdarza się, że w szybkim tempie życia zapominamy o wsłuchiwaniu się we własne ciało. Nauczenie się odczytywania i rozpoznawania własnych emocji jest jednak praktyczną umiejętnością, której nie warto zaniedbywać. Choć czasami możesz mieć trudność z jednoznaczną identyfikacją szczególnie subtelnych sygnałów wysyłanych przez mózg, prawidłowe odczytanie emocji pozwoli Ci właściwie reagować i uniknąć kumulowania napięć.
Pandemia wpływa na wszystkich mieszkańców globu i jedynym sposobem na przetrwanie tych trudnych chwil jest próba adaptacji do nowych, nieznanych okoliczności. Wykorzystaj ten czas maksymalnie skupiając się na sobie - relaksuj się, zadbaj o zdrową, zbilansowaną dietę, wysypiaj się i na ile to możliwe włącz aktywność fizyczną w życie codziennie. Nie zapominaj również o kontakcie z bliskimi, dla których twój telefon może stać się najlepszym elementem dnia.
Dbaj o siebie i pamiętaj - „optimism is a happiness magnet”.