Keep calm, there is probably an app for that, czyli kompilacja aplikacji dla nauczycieli - Early Stage Universe

Keep calm, there is probably an app for that, czyli kompilacja aplikacji dla nauczycieli

26.02.2019
Aplikacje 3

Nauczyciel to tak sobie po prostu wchodzi do klasy i uczy. Tak? A co ze sporządzaniem dokumentów, dawaniem feedbacku, pisaniem raportów, planowaniem zajęć, tworzeniem materiałów, komunikacją i zebraniami z rodzicami? Oto kilka aplikacji, które pomogą te wszystkie obowiązki zorganizować i pozwolą zaoszczędzić czas.


Tworzenie gier on-line:

Internet pełen jest aplikacji i stron do szybkiego tworzenia gierek i quizów do przeprowadzenia na zajęciach, jak i do zadania do domu. Wszystkie te aplikacje dają możliwość zbierania wyników uczniów oraz dawania im feedbacku, pod warunkiem, że stworzymy dla nich konta. Takie rozwiązania na pewno zaoszczędzą nam czas zarówno przy tworzeniu, jak i przy sprawdzaniu kartkówek i prac domowych. Kiedy już sobie wszystko poustawiamy i zapoznamy się z funkcjonalnościami tych platform, wtedy… sky is the limit!

Mamy do wyboru:

Na Quizlet i Quizlet Live stworzymy narzędzia ułatwiające naukę, np. fiszki i karty obrazkowe, dzięki którym uczniowie mogą utrwalić słówka czy zagadnienia gramatyczne. Quizlet możemy wykorzystywać w czasie zajęć, a także poza nimi. Dzięki mobilnej aplikacji zawierającej zestawy do samodzielnej nauki uczniowie sami powtarzają materiał przygotowany przez nauczyciela. Możemy tworzyć własne zestawy bądź korzystać z wcześniej przygotowanych zasobów dostępnych w serwisie.

Kahoot to bezpłatna platforma do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów. Przy tworzeniu pytań można skorzystać z opcji wstawiania zdjęć lub fragmentów filmików z YouTube. Ta aplikacja to również nieograniczone źródło gotowych quizów, które łatwo znaleźć wpisując słowa kluczowe w okienko wyszukiwania na stronie. Oczywiście, jak wszystkie treści tworzone przez społeczność internautów, przed pokazaniem danego quizu uczniom, trzeba go najpierw przejrzeć samemu.

Quizizz jest bardzo podobny do Kahoota, ale według wielu użytkowników bardziej przyjazny uczniom, ponieważ pytania wyświetlają się bezpośrednio na ich urządzeniach, a pracę domową można odrabiać również na komputerze (w przypadku Kahoota, który jest stworzony bardziej do zabaw interakcyjnych na lekcji, jest to możliwe tylko przez aplikację).

GimKit, zwany przez nauczycieli Kahootem na sterydach, to aplikacja i strona autorstwa uczniów liceum z Seattle. Jej główny twórca, Josh Feinsilbe, stworzył GimKit jako szkolny projekt. W kwietniu 2018 strona została udostępniona użytkownikom, a w tej chwili ma już około 100,000 użytkowników. Mam ogromny sentyment do tej aplikacji, bo naprawdę widać, że jej twórcy wiedzą, jak stworzyć narzędzie łatwe w obsłudze dla nauczycieli i bardzo atrakcyjne dla uczniów. Zachęcam Was do zapoznania się z historią GimKita na blogu, gdzie Josh podsumowuje pierwszy rok działania jego firmy. W moim odczuciu przewagą tej platformy nad pozostałymi tego typu jest to, że można do niej automatycznie zaciągać zestawy pytań z Quizleta. Dodatkowo, gra jest bardzo atrakcyjna dla uczniów – grając mogą zbierać dolary, które następnie mogą „stawiać” na kolejne poprawne odpowiedzi. Polecam poniższy filmik, który dokładnie opisuje działanie tej strony:

Absolutnym hitem wśród moich młodszych grup okazał się Plickers. Jest to ciekawa alternatywa dla tych grup, w których opcja BYOD (bring your own device) nie jest możliwa. Uczniowie oddają głosy przy użyciu wygenerowanych kart z kodami podobnymi do QR, które nauczyciel skanuje swoim telefonem.

Narzędzia tworzone przez zespół Google cieszą się olbrzymią popularnością wśród użytkowników Internetu. Ostatnio bardzo doceniłam Google Forms jako narzędzie to tworzenia bardziej tradycyjnych testów, również dlatego, że ono daje też możliwość tworzenia pytań otwartych. Wszystkie odpowiedzi zbierają się w Arkuszach Googla, dzięki czemu łatwo możemy przeanalizować wyniki uczniów. Aplikacja jest darmowa, wystarczy posiadać konto na Gmailu.

Tworzenie własnych materiałów:

Tworzenie własnych materiałów dobrej jakości zajmuje mnóstwo czasu. We wszystkich wspomnianych do tej pory narzędziach jest możliwość dodawania grafik do tworzonych pytań. Tu z pewnością przyda się Canva – łatwe i szybkie w użyciu narzędzie do tworzenia obrazków i kolaży ze zdjęć.

Przy pisaniu bardziej zaawansowanych ćwiczeń i dłuższych tekstów po angielsku często korzystam z aplikacji Grammarly. Pozwala ona na szybkie sprawdzenie pisowni, interpunkcji i poprawności gramatycznej i stylistycznej. Dodatkową funkcją jest wykrywacz plagiatów – czasem przydaje się przy sprawdzaniu prac pisemnych uczniów.

Feedback i oceny:

Google Classroom to aplikacja zsynchronizowana ze wszystkimi narzędziami z pakietu Google Suite (Dysk, Arkusze, Formularze, Dokumenty, Prezentacje, Kalendarz). Pozwala na zebranie różnych w jednym miejscu (np. quizów stworzonych na Quizlecie). Daje uczniom możliwość współpracy przy tworzeniu projektów, a nauczycielom ułatwia dawanie feedbacku i przesyłanie ocen. Więcej na temat Google Classroom możecie przeczytać tutaj.

TeacherKit i Additio to e-dzienniki, które pozwalają zaoszczędzić czas przy sprawdzaniu listy, wpisywaniu ocen i wysyłaniu informacji o wynikach uczniom i ich rodzicom.

Kaizena to dodatek do Google Chrome, który daje możliwość tworzenia komentarzy głosowych na pracach przesyłanych przez uczniów. Na stronie Kaizena znalazłam, i z pewnością wypróbuję, kilka świetnych pomysłów na użycie tej aplikacji w klasie.

Grafiki, notatki i listy zadań:

Kalendarz Google to świetne narzędzie do organizacji nauczycielskiego grafiku. Dodatkowo daje możliwość stworzenia na przykład kalendarza klasowego z datami sprawdzianów, wydarzeń, dni wolnych od zajęć etc., który udostępnimy naszym współpracownikom i uczniom czy ich rodzicom. W kalendarzu możemy też łatwo spisywać listy zadań i przyporządkowywać im terminy. Te funkcjonalności z pewnością ułatwią życie zabieganym nauczycielom uczącym wiele grup.

Google Keep i Evernote to aplikacje do robienia szybkich notatek i list. Możemy pisać, rysować, dodawać zdjęcia, filmiki i linki, a następnie udostępniać innym - na przykład nauczycielom, z którymi pracujemy.

Kontakt z rodzicami:

Boomerang to dodatek do Gmaila pozwalający na ustawienie późniejszego wysłania maila. Bardzo przydatny gdy czasem piszemy maile w weekend lub późnym wieczorem, a nie chcemy, żeby nasz odbiorca o tym wiedział. Aplikacja pozwala też na ustawienie przypomnienia, jeżeli nie dostaniemy odpowiedzi na naszego maila, oraz pomoże uporządkować zabałaganioną skrzynkę odbiorczą.

Language Tool przyda nam się, gdy piszemy po polsku. Program potrafi wykryć błędy, których wbudowane w edytory tekstowe czy przeglądarki narzędzia mogą nie wykryć, w tym błędy gramatyczne i stylistyczne. Wykryte błędy podświetla na niebiesko, kliknięcie na nich prawym przyciskiem myszy pozwoli dowiedzieć się więcej.


Zaprezentowałam Wam tylko wycinek z olbrzymiej oferty aplikacji i stron z kategorii „productivity”. Oczywiście nie wszystkie te aplikacje spodobają się każdemu. Warto jednak spróbować, nawet jeśli komputer nie jest dla Was naturalnym środowiskiem pracy - a nuż któraś z propozycji pozwoli Wam szybko uatrakcyjnić zajęcia, ułatwić sobie pracę i zaoszczędzić czas.

Dorota Ścisłowska - Metodyk Główny Early Stage
Komentarze

Rozmowa kwalifikacyjna lektor jezyka angielskiego

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Rady dla lektorów

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jakie masz umiejętności – również te miękkie – i przemyśl, jak możesz je z...
Czytaj więcej
Praca jako lektor nauczyciel bez wyksztalcenia filologicznego

Praca jako lektor angielskiego bez wykształcenia filologicznego – czy to możliwe?

Jak zostać nauczycielem angielskiego bez studiów? Czy to w ogóle możliwe? Jeżeli chcesz uczyć w szkole podstawowej lub średniej, to wystarczy, że ukończysz n...
Czytaj więcej
Myslenie krytyczne w edukacji dzieci i mlodziezy early stage

Jak rozwijać umiejętności krytycznego myślenia u uczniów na lekcjach języka angielskiego?

Co to jest myślenie krytyczne? Na czym polega? Myślenie krytyczne to ważna umiejętność we współczesnym świecie. Jest zaliczana do kluczowych kompetencji XXI ...
Czytaj więcej
QT 2

Quick Trick season 2, episode 2: ONE PEN

W drugim odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przedstawiamy kolejny sposób na ćwiczenie nauki pisania nowych słów bez konieczności przynoszen...
Czytaj więcej