Early Stage Universe

Kody QR w edukacji – jak mogą Ci się przydać na lekcjach angielskiego?

7.10.2021
Kody qr

Motywowanie i stymulowanie uczniów do efektywnej pracy podczas zajęć wymaga kreatywnego wykorzystania dostępnego wachlarza możliwości. Pragniemy zaprezentować ciekawy sposób na urozmaicenie zajęć i wciągnięcie dzieci do świata interaktywnej nauki. Kody QR, bo o nich będzie mowa, to stosunkowo nowy, ale zyskujący coraz większą popularność sposób na wprowadzenie elementów multimedialnych do lekcji języka angielskiego. Podpowiadamy jak z nich korzystać oraz jak sprawnie przeprowadzić lekcję z ich wykorzystaniem.


QR code… what?

Kod QR to niewielki obrazek składający się z białych i czarnych kwadracików nazywanych modułami, który zawiera informacje możliwe do odczytania wyłącznie odpowiednim czytnikiem. Choć początkowo do tego celu niezbędne było posiadanie specjalnego urządzenia, dziś kody QR można odczytywać nawet za pomocą tabletu czy telefonu komórkowego.

W kodach można zaszyfrować takie dane jak:

  • adres strony internetowej – po zeskanowaniu urządzenie połączy się automatycznie ze wskazaną stroną,

  • tekst – nie tylko pojedyncze słowo, ale również niedługie wypowiedzi,

  • wizytówkę – uproszczoną w formie numeru telefonu lub pełną zawierającą komplet danych kontaktowych. Jej zastosowanie pozwala użytkownikowi zapisać wszystkie niezbędne informacje bezpośrednio do swojej bazy kontaktów (można wykorzystać to na przykład wklejając swoje wizytówki QR do zeszytów uczniów, dzięki czemu rodzice będą mogli jednym kliknięciem skontaktować się ze szkołą językową).

Szybkość działania kodów QR, których nazwa stanowi skrót od słów Quick Response Code, a także łatwość użytkowania to ogromne zalety pozwalające korzystać z nich nawet młodszym użytkownikom urządzeń mobilnych.

Przygotowanie do lekcji z wykorzystaniem kodów QR

Aby móc wykorzystać kody QR podczas lekcji będziesz potrzebować urządzeń do ich odczytu. Jeśli Twoja sala nie jest wyposażona w tablety lub czytniki, możecie wykorzystać nawet stary telefon zalegający gdzieś na dnie szuflady lub, jeśli uczniowie posiadają telefony na własny użytek, zaproponować ich włączenie podczas lekcji z kodami. Choć wygodnie jest posiadać ilość czytników odpowiadającą liczbie uczniów w grupie, bez problemu możecie pracować też w zespołach, w przypadku, gdy dostępnych urządzeń jest tylko kilka.

Uwaga: nie wszystkie telefony są przystosowane przez producenta do odczytywania kodów QR. W niektórych przypadkach konieczne będzie pobranie i zainstalowanie bezpłatnej aplikacji np. z Google Store.

Przygotowanie samych kodów nie powinno przysporzyć Ci większych trudności. W Internecie znajdziesz wiele darmowych narzędzi pozwalających wygenerować odpowiedni kod, który następnie możesz od razu wydrukować lub umieścić w arkuszu zadań bądź wkleić do ilustracji wykorzystywanych podczas zajęć.

Kody QR w edukacji – czytamy i słuchamy z kodami QR

Jednym z zastosowań kodów QR podczas lekcji może być ich wykorzystanie do wprowadzenia ćwiczeń ze słuchania oraz czytania. Możesz do tego celu wykorzystać dostępne w sieci nagranie i stworzyć kod QR do niego prowadzący. Następnie umieść kod w dokumencie z zapisaną treścią nagrania – piosenki, wierszyka lub opowiadania. Uczniowie po zeskanowaniu kodu będą mogli jednocześnie słuchać i czytać omawiany tekst. Co bardziej istotne, nagranie będzie dla nich dostępne także po lekcji i w zaciszu domowym będą mogli wrócić do niego, by powtórzyć sobie to, co przerabialiście wspólnie.

Takie wykorzystanie kodów QR może być również ciekawym sposobem na opracowanie ćwiczeń wymagających od ucznia wpisania właściwego słowa w wolne miejsce. Prawidłowe odpowiedzi do samodzielnego sprawdzenia mogą być również, a jakże, zakodowane :)

Kody QR w edukacji – testy i ćwiczenia

Wykonywanie samodzielnie ćwiczeń pozwala utrwalić wiedzę zdobytą podczas lekcji. Jednak nie zawsze jesteś w stanie od razu sprawdzić wszystkie prace uczniów, a czasami nawet wtedy, gdy po pracy indywidualnej podajesz prawidłowe odpowiedzi, któreś z dzieci może się zagapić i przeoczyć błąd, który następnie utrwali.

Wykorzystanie kodów QR znakomicie sprawdza się w takiej sytuacji. Uczniowie, otrzymując zadania z kluczem zakodowanym w ten sposób, mogą po wykonaniu ćwiczeń dokonać samooceny i sprawdzić samodzielnie, czy podane przez nich odpowiedzi były prawidłowe.

Zabawa w detektywów z kodami QR

Doskonałym pomysłem na wykorzystanie kodów QR w edukacji jest zorganizowanie dla dzieci zabawy w detektywów. Niech telefon czy tablet stanie się współczesną lupą! Możesz podzielić swoją grupę na dwa lub trzy mniejsze zespoły, którym wręczysz przygotowane wcześniej pudełko z zagadkami. Dzieci kolejno losują swoje zagadki i wspólnie próbują odgadnąć miejsce ukrycia kodu QR z nagrodą. Odkryją ją skanując kod za pomocą czytnika lub telefonu. Takimi nagrodami może być link do lubianej piosenki np. spośród tych udostępnianych na naszej stronie internetowej (zachęć dzieci do wspólnego śpiewu i tańca) lub wyświetlonego na ekranie krótkiego żartu (przeczytajcie go wspólnie). Taka lekcja to świetny sposób na zachęcenie dzieci do komunikacji w języku angielskim, bo przecież, aby poczuć się jak prawdziwy Sherlock Holmes uczniowie będą rozwiązywali zagadki rozmawiając właśnie w tym języku :)

Zachęcamy do wyszukiwania i opracowywania własnych materiałów wykorzystujących możliwości oferowane przez kody QR. To sposób na wspaniałą zabawę podczas lekcji języka angielskiego.

Komentarze

Pomysl na llekcje angielskiego sprzatanie kup po psie

Pomysł na lekcję angielskiego: Pick up your dog’s poop

Ekologia to idea bliska Twojemu sercu? Sprawdź pomysł na lekcję angielskiego poświęconą... sprzątaniu kup po swoim psie. Protipy od metodyczki głównej Early ...
Czytaj więcej
Co robic po lingwistyce jaka praca po studiach lingwistycznych

Co robić po lingwistyce?

Zastanawiasz się nad wyborem studiów i wahasz się pomiędzy filologią angielską a lingwistyką? Być może już studiujesz jeden z tych kierunków i nie wiesz, co ...
Czytaj więcej
DSC0440

Pomysły na lekcję angielskiego na Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka w wielu krajach obchodzony jest w różnym czasie. W Zjednoczonym Królestwie wyznaczono termin ruchomy – pierwszą niedzielę października....
Czytaj więcej