Early Stage Universe

Materiały, narzędzia i pomoce dla lektorów języka angielskiego, czyli ogarnij chaos przygotowań

21.04.2022
Brett jordan D9 Rs61 Lfn30 unsplash

Praca lektora języka angielskiego wymaga sprawnej organizacji i planowania swojego czasu. Oprócz prowadzenia lekcji z uczniami musisz przecież także przygotować kolejne zajęcia, nowe materiały i pomoce dydaktyczne, sprawdzić prace domowe, a także znaleźć choć chwilę na doskonalenie własnych umiejętności, udział w szkoleniu lub konferencji metodycznej. Wiemy jak trudno czasem nadążyć w naszej niezwykle szybkiej i pełnej wyzwań codzienności, dlatego podpowiadamy, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Przemyślany program i materiały

W Early Stage od wielu lat skutecznie uczymy angielskiego dzieci i młodzież na wielu poziomach znajomości języka, prowadząc kursy skierowane do uczniów w wieku od 3 do 19 roku życia. Lektorzy mają więc możliwość pracy w grupach przedszkolnych, wczesnoszkolnych, jak i z nastolatkami. Realizowany w naszych szkołach autorski program nauczania jest spójny i przemyślany. Zadbaliśmy o to, by był dostosowany do wieku odbiorców, uwzględniając szczególne potrzeby wynikające z poziomu wiedzy językowej oraz ogólnej, dojrzałości czy możliwości poznawczych dzieci.

Wiemy, że sam program to za mało, by zapewnić najwyższą jakość i skuteczność prowadzonych kursów. Dlatego w naszych szkołach korzystamy ze zróżnicowanych i kreatywnych materiałów, aby dzięki zaangażowaniu 10 supermocy Early Stage obudzić pełen potencjał naszych uczniów. Opracowane przez nas podręczniki pozwalają płynnie realizować założenia programu. Na przestrzeni lat udoskonalaliśmy je tak, by mieć pewność, że oferujemy swoim uczniom oraz naszym lektorom najlepsze materiały do pracy. To jednak nie wszystko! Na specjalnej platformie przeznaczonej dla nauczycieli szkół Early Stage publikujemy całe mnóstwo materiałów dodatkowych – nagrań, ćwiczeń, propozycji zabaw, a także gotowych lekcji. Oprócz tego prowadzimy facebookową grupę lektorską, w której nasza kadra dydaktyczna wymienia się swoimi pomysłami i zamieszcza sprawdzone tips and tricks. Dzięki dostępowi do tak szerokiego wachlarza źródeł, przygotowanie interesujących i inspirujących lekcji języka angielskiego nigdy nie było prostsze!

Doskonałe planowanie

Bardzo często nie doceniamy prostego narzędzia, które okazuje się pomocne zawsze wtedy, gdy trzeba pamiętać o wielu sprawach naraz. Tym narzędziem jest kalendarz. Jego prowadzenie bardzo pomaga także nauczycielom języka angielskiego. Nie chodzi wyłącznie o grafik – to zwykle nie stanowi wyzwania. Czasem jednak warto zanotować choćby takie rzeczy jak planowane w danej grupie zadania i ćwiczenia, złożone obietnice dotyczące przyniesienia dodatkowych materiałów czy prośby uczniów dotyczące przeprowadzenia zajęć tematycznych, na przykład w związku ze zbliżającym się mundialem. Dzięki temu wszystkie ważne informacje znajdziesz w jednym miejscu i unikniesz zastanawiania się, która grupa miała ochotę na powrót do piosenki czy tematów, które już przerobiliście. Ponadto, taki kalendarz umożliwia Ci bieżące prowadzenie notatek dotyczących zachowania czy zauważonych szczególnych potrzeb uczniów. Po skończonej lekcji możesz zapisywać swoje spostrzeżenia, by po całym dniu pracy wrócić do swoich obserwacji i zastanowić się, jak lepiej możesz pomóc realizować potrzeby uczniów.

Postaw na sprawdzony zespół

Warto pamiętać, że dzięki wsparciu innych osób dużo łatwiej jest poradzić sobie z ewentualnymi trudnościami. Dlatego w Early Stage staramy się, aby nasi nauczyciele mogli zawsze liczyć na pomoc, czy to metodyków, dyrektora placówki, czy też innych lektorów. W ramach programu Talent Booster zapewniamy między innymi mnóstwo przydatnych w codziennej pracy wewnętrznych szkoleń, podczas których dowiesz się między innymi, w jaki sposób wykorzystać piosenki lub storytelling, czy też jak prowadzić kreatywne powtórki materiału podczas nauczania języka angielskiego. Warsztaty napełniają lektorów pozytywną energią i pomysłami, które potem możesz wykorzystać, sprawnie przygotowując zajęcia dla swoich grup.

Stwórz własne archiwum

Praca z wieloma grupami, zwłaszcza na różnych poziomach zaawansowania, szybko może sprawić, że zgromadzisz mnóstwo doskonałych materiałów do wykorzystania podczas zajęć. Dużo łatwiej będzie Ci do nich wrócić, jeśli zadbasz o ich właściwe przechowywanie. Sprawdzonym sposobem na zapanowanie nad mnogością zgromadzonych materiałów dydaktycznych jest stworzenie własnego prywatnego mini archiwum. Na początek może być to segregator, do którego będziesz wpinać swoje ulubione ćwiczenia, karty pracy, karty memo lub konspekty. Najpewniej już w krótkim czasie zapełnisz ich kilka, więc świetnie, jeśli od razy zaopatrzysz się w kilka skoroszytów, aby rozpoczynając przechowywanie od razu właściwie je segregować. Dzięki temu możesz osobno przechowywać materiały dla różnych grup lub poziomów nauczania. Sugerujemy również, by każdy segregator został zaopatrzony w zakładki, które pozwolą uporządkować zawartość. Osobne sekcje z materiałami dotyczącymi konkretnych zagadnień leksykalnych lub gramatycznych pozwolą Ci bez trudu odnaleźć to, czego szukasz.

Odpowiednia organizacja materiałów i narzędzi może zająć nieco dodatkowego czasu, jednak bez wątpienia jest to inwestycja, która wkrótce zwróci się z nawiązką :)


Komentarze

Rozmowa kwalifikacyjna lektor jezyka angielskiego

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Rady dla lektorów

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jakie masz umiejętności – również te miękkie – i przemyśl, jak możesz je z...
Czytaj więcej
Praca jako lektor nauczyciel bez wyksztalcenia filologicznego

Praca jako lektor angielskiego bez wykształcenia filologicznego – czy to możliwe?

Jak zostać nauczycielem angielskiego bez studiów? Czy to w ogóle możliwe? Jeżeli chcesz uczyć w szkole podstawowej lub średniej, to wystarczy, że ukończysz n...
Czytaj więcej
Myslenie krytyczne w edukacji dzieci i mlodziezy early stage

Jak rozwijać umiejętności krytycznego myślenia u uczniów na lekcjach języka angielskiego?

Co to jest myślenie krytyczne? Na czym polega? Myślenie krytyczne to ważna umiejętność we współczesnym świecie. Jest zaliczana do kluczowych kompetencji XXI ...
Czytaj więcej
QT 2

Quick Trick season 2, episode 2: ONE PEN

W drugim odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przedstawiamy kolejny sposób na ćwiczenie nauki pisania nowych słów bez konieczności przynoszen...
Czytaj więcej