Znaki, że czas odpocząć
Codziennie czujesz wyczerpanie i ciągle o czymś zapominasz? Gdy kładziesz się do łóżka, czas dłuży się na przekręcaniu z boku na bok? Poranki nie są tak lekkie, a Ty od startu dnia czujesz, że nie masz energii do działania? Towarzyszy Ci brak apetytu, a może przeciwnie – nienaturalne łaknienie? Oto sygnały, które daje Ci organizm, mówiąc: czas odpocząć! Gdy zauważysz u siebie te symptomy to znak, że potrzebujesz zwolnić tempo. Jednak, gdzie szukać ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Przebodźcowanie
To ostatnimi czasy dość popularny termin. Czym jest i jak sobie z nim radzić? Przebodźcowanie to przeciążenie psychofizyczne wywołane nadmiarem bodźców docierających do organizmu. A jak wygląda to w praktyce? Czy ostatnimi czasy: masz ochotę zatkać uszy, zamknąć oczy, a najlepiej znaleźć się w miejscu niedostępnym dla nikogo? To właśnie objawy nadmiernego pobudzenia, które mogą prowadzić do przewlekłego zmęczenia. Nasz organizm daje w ten sposób znać, że ostatnio jest przeciążony ilością zadań i informacji, jakie otrzymuje. Tego rodzaju sygnałów do odpoczynku nie można bagatelizować. Stałe przebodźcowanie może prowadzić do intensywniejszego odczuwania stresu, a w konsekwencji — do chorób na tle układu nerwowego.
Lektorzy ze względu na swój zawód są mocno narażeni na tego typu zmęczenie. Praca w hałasie, podniesiony głos, skupienie na temacie, pytania uczniów — te wszystkie bodźce mogą sprawić, że stracimy wewnętrzną harmonię. Jak więc radzić sobie z ich nadmiarem?
Na całkowite wyciszenie umysłu najlepiej powinna podziałać medytacja. Znajdź dla siebie ustronne miejsce, włącz relaksującą muzykę (albo pogrąż się w ciszy) i postaraj się myśleć tylko o czymś przyjemnym. Odetnij wszelkie bodźce, które do Ciebie trafiają. Po chwili powinieneś poczuć ulgę, a „napięcie”, jakie możemy w tej sytuacji odczuwać wewnątrz siebie, powinno zniknąć.
Rozdrażnienie i problemy z koncentracją
Bardzo często, gdy staramy się wykonywać swoją pracę, najlepiej jak tylko potrafimy, narzucamy na siebie niepotrzebną presję. W konsekwencji czego może pojawić się stres. Ten z kolei prowadzi do rozdrażnienia i problemów z koncentracją, które uniemożliwiają wykonywanie pracy i tak – koło się zamyka. Nasz organizm, aby mógł ciągle dawać od siebie potrzebuje odpowiedniej dawki regeneracji. Dlatego działając „na pełnych obrotach”, musimy pamiętać, że równie istotny, jak wykonanie zadania, jest odpoczynek po jego wypełnieniu. Inaczej zmęczone ciało zacznie sygnalizować brak gotowości do działania. Jak? Obniżona koncentracja, niskie możliwości skupienia na pracy czy zapominanie o jej wykonaniu, a w skutku czego rozdrażnienie – to jasne sygnały, że potrzebujemy odpoczynku.
Czas odpocząć, jak się skutecznie relaksować?
Jak sobie radzić, gdy zaobserwujemy u siebie objawy zmęczenia? W większości przypadków jest to dość proste. Wystarczy odpowiednia dawka odpoczynku, czasem ruch, joga, wykonywanie ulubionych czynności. Tak naprawdę możliwości relaksu jest wiele. Najlepszą metodą będzie ta, która pozwoli Ci się w miarę możliwości wyłączyć, choć na chwilę, na potrzeby świata i pomoże skupić jedynie na swoich własnych.
Często dobrym wyborem jest po prostu sen. Ta forma odpoczynku jest zbawienna dla ciała. Podczas snu nasz rytm spowalnia, a my przestajemy działać na wysokich obrotach – to najlepsza odmiana regeneracji dla przemęczonego umysłu i organizmu.
Dlatego pamiętaj, by w życiu zachować odpowiedni balans. Przygotowywanie materiału na następne zajęcia, sprawdzanie zadań uczniów po szkole, samokształcenie, czy sama myśl o problemach w klasie, to bardzo istotne kwestie pracy nauczyciela. Jednak, aby zbyt wcześnie nie odczuć wypalenia zawodowego, czy po prostu zmęczenia, należy zachować harmonię, a po pracy znaleźć czas na odpoczynek.