Early Stage Universe

Wszyscy jesteśmy uczniami, czyli jak zadbać o własny rozwój językowy?

4.07.2022
Wspolne103

W zawód nauczyciela języka angielskiego wkalkulowana jest potrzeba nieustannego doskonalenia – “When one teaches, two learn”, jak powiedział Robert Heinlein. Każdy uczeń jest inny – ma własną historię i sposób rozumienia świata. Każdy uczeń może stanowić wyzwanie i być inspiracją do przyglądania się swojemu nauczycielskiemu warsztatowi. Dlatego tak ważne jest, aby stale poszukiwać, szukać odpowiedzi i pielęgnować swoją ciekawość związaną z nauczaniem języka angielskiego oraz rozwijać swój warsztat językowy. Jak możesz to zrobić?

Wszyscy jesteśmy uczniami

Aby zostać nauczycielem języka angielskiego, bez wątpienia trzeba doskonale władać językiem, którego chce się nauczać. Umiejętności te są wielokrotnie weryfikowane, czy to w toku studiów filologicznych, czy też podczas rozmów kwalifikacyjnych. Z biegiem lat łatwo jednak zapomnieć o tym, że nauka języka obcego tak naprawdę nigdy się nie kończy.

Każdy współcześnie wykorzystywany język jest żywy i ulega nieustannym przemianom. Jednocześnie utrzymanie sprawności językowej wymaga ciągłego kontaktu, co dotyczy tak samo uczniów, jak i ich nauczycieli. W toku codziennej pracy lektorzy nieczęsto mają możliwość wykorzystywać swój pełen potencjał, dostosowując zarówno słownictwo, jak i struktury gramatyczne stosowane w komunikacji z uczniami do aktualnego poziomu ich wiedzy. Jest to wyraźnie widoczne szczególnie w kontekście nauczania grup na niższym poziomie zaawansowania – przedszkolaków oraz pierwszych klas szkół podstawowych. Dlatego proponujemy kilka sprawdzonych i prostych metod, które pozwolą na bieżąco zadbać o najważniejsze narzędzie pracy lektora – język.

Rozwój językowy i metodyczny = szkolenie i doskonalenie

Język się rozwija, a pokolenia uczniów się zmieniają. Do tego rozwój neurobiologii otwiera przed nauczycielami kolejne drzwi do jeszcze lepszego zrozumienia, w jaki sposób uczyć, by nauczyć. Dlatego właśnie praca lektora języka angielskiego jest tak dynamiczna i motywuje do ciągłego pogłębiania i weryfikowania swojej wiedzy.

Ścieżek doskonalenia, którymi możesz podążać jako lektor jest naprawdę wiele. Możesz brać udział w konferencjach, webinariach dla lektorów, szkoleniach stacjonarnych lub online, rozważyć studia doktoranckie lub podyplomowe. Jeśli pracujesz w szkole językowej lub planujesz do takiej aplikować, możesz zapytać (przyszłego) pracodawcę, czy może wesprzeć Cię w doskonaleniu kompetencji.

Switch to English

Jak dobrze wiesz, mózg lubi robić sobie miejsce na nowe rzeczy – robi to kosztem informacji, z których nie korzysta. Dlatego tak ważne jest, aby być na bieżąco z językiem. Proponowane często uczniom metody, obejmujące zapewnianie możliwe częstego kontaktu z językiem angielskim, doskonale sprawdzają się także u osób na wysokim poziomie zaawansowania językowego. Choć pełne doświadczenie immersji podczas mieszkania w kraju nieanglojęzycznym jest praktycznie niemożliwe, to jest kilka sposobów, które pozwalają włączyć angielski do życia codziennego. Zaletą tych rozwiązań jest nieustanna ekspozycja na szeroki zakres słownictwa i bogactwo struktur gramatycznych, charakterystycznych dla języka native speakerów.

W miarę możliwości staraj się przestawić ustawienia swoich urządzeń na język angielski – telefon, telewizor czy nawet oprogramowanie komputerowe. Korzystaj regularnie z możliwości śledzenia anglojęzycznych kanałów informacyjnych, na przykład BBC World, gdzie prezentowane są informacje ze świata. Czytaj książki po angielsku, a także staraj się korzystać z angielskiej ścieżki językowej lub nawet podpisów podczas oglądania filmów.

Jeszcze jednym świetnym sposobem może być całkowite przejście na język angielski w codziennej komunikacji. Możliwe, że skorzystasz na tym nie tylko Ty :-) Jeśli masz taką możliwość, zachęć bliskich do przejścia na angielski podczas rozmów w domu, choćby tylko w wybranych dniach lub określonych godzinach, na przykład w porze spożywania wspólnego posiłku. Jeśli nie jest to możliwe, zawsze warto poszukać rozmówców także za pośrednictwem Internetu. Dobrym pomysłem jest korzystanie z grup dla lektorów języka angielskiego, aby móc wymieniać się spostrzeżeniami, zadawać pytania i wzajemnie inspirować. Możesz również zapisać się do grup dyskusyjnych, forów tematycznych związanych z Twoim hobby. A może uda Ci się nawiązać kontakt z native speakerem? Dzięki współczesnym technologiom, z całą pewnością nie zabraknie Ci okazji ani tematów do rozmów!

Podróżuj!

Podróże mogą istotnie wspierać rozwój użytkownika języka na poziomie zaawansowanym. Pełna immersja, nawiązywanie nowych kontaktów i przyjaźni z natywnymi użytkownikami, a nawet konieczność czasowego przestawienia się w pełni na język docelowy, pozwala odświeżyć nawet te nieco bardziej sporadycznie wykorzystywane zasoby słówek. Już samo przygotowanie do wyjazdu, gromadzenie informacji czy lektura blogów podróżniczych, dostarczą Ci mnóstwa okazji do wzbogacenia swojego zakresu słownictwa. Nie bez powodu przecież mówi się, że podróże kształcą… nawet te wirtualne :-)

Znasz dobrze język angielski? Lubisz pracować z dziećmi lub młodzieżą? Dołącz do nas! Nasze filie cały czas intensywnie się rozwijają, a na mapie Polski pojawiają się kolejne nowe punkty, które poszukują do swoich zespołów nauczycieli języka angielskiego.

Komentarze

Rozmowa kwalifikacyjna lektor jezyka angielskiego

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Rady dla lektorów

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jakie masz umiejętności – również te miękkie – i przemyśl, jak możesz je z...
Czytaj więcej
Praca jako lektor nauczyciel bez wyksztalcenia filologicznego

Praca jako lektor angielskiego bez wykształcenia filologicznego – czy to możliwe?

Jak zostać nauczycielem angielskiego bez studiów? Czy to w ogóle możliwe? Jeżeli chcesz uczyć w szkole podstawowej lub średniej, to wystarczy, że ukończysz n...
Czytaj więcej
Myslenie krytyczne w edukacji dzieci i mlodziezy early stage

Jak rozwijać umiejętności krytycznego myślenia u uczniów na lekcjach języka angielskiego?

Co to jest myślenie krytyczne? Na czym polega? Myślenie krytyczne to ważna umiejętność we współczesnym świecie. Jest zaliczana do kluczowych kompetencji XXI ...
Czytaj więcej
QT 2

Quick Trick season 2, episode 2: ONE PEN

W drugim odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przedstawiamy kolejny sposób na ćwiczenie nauki pisania nowych słów bez konieczności przynoszen...
Czytaj więcej