Early Stage Universe

Czy nauczyciel może założyć własną firmę?

17.06.2021
Nauczyciel

Własny biznes bywa niespełnionym marzeniem wielu pracowników. Niesłusznie! Jeśli jesteś nauczycielem języka angielskiego i zastanawiasz się, czy własna firma jest dla Ciebie, czy poradzisz sobie z wszystkimi formalnościami oraz zarządzaniem swoim projektem życia, ten wpis odpowie na te pytania. Zapraszamy!

Czy jesteś gotowy na podjęcie wyzwania?

Jesteś nauczycielem i kochasz swoją pracę. Nauczanie sprawia Ci radość, a kontakt z uczniami i obserwowanie, jak dzięki Twojej pracy nieustannie czynią postępy, powodują, że z satysfakcją kończysz każdy dzień pracy. A jednak czasem myślisz, że chyba czegoś Ci brakuje. Może pełnej kontroli nad planem zajęć, zadowolenia z prowadzenia choćby niewielkiej firmy lub sukcesu ekonomicznego…? Brzmi znajomo? Jeśli tak, to zachęcamy do realizacji marzeń o własnej szkole językowej! Dzięki temu będziesz w stanie nadal spełniać się w zawodzie, a jednocześnie zyskasz możliwości, płynące z faktu prowadzenia działalności na własny rachunek.

Jeśli czujesz, że to właśnie jest Twój czas i masz motywację do dalszego rozwoju, z całą pewnością warto rozważyć podjęcie tej ważnej decyzji właśnie teraz. Rynek szkół językowych w Polsce wciąż dysponuje jeszcze miejscem dla kolejnych prywatnych placówek oferujących kursy dla dzieci i młodzieży. Znajomość języków obcych nieustannie znajduje się na wysokiej pozycji pośród kwalifikacji pożądanych zarówno w gronie pracodawców, jak i rodziców dbających o wszechstronne i gruntowne wykształcenie ich pociech.

Uczenie i zarządzanie – czy można to połączyć?

Pytania tego typu często nasuwają się młodym przedsiębiorcom. Czy zdołam wszystko załatwić? Czy nie stracę pasji? Co ciekawe, nauczyciele w pewnym sensie z definicji przystosowani są do zarządzania. Te naturalne predyspozycje są niezbędne w codziennej pracy. Przecież każdego dnia, oprócz przekazywania wiedzy, jesteś głównym menedżerem na swoich zajęciach. Dlaczego? Sięgnijmy do nauki o zarządzaniu, by pokazać Ci, jak wiele już potrafisz w tym zakresie.

Do głównych zadań menedżera należy planowanie, organizowanie, przewodzenie oraz kontrolowanie. W każdym z tych obszarów masz już na pewno niemałe doświadczenie. Planujesz przecież nieustannie swoje zajęcia – to, co chcesz zrealizować jutro, a także to, jakie odleglejsze cele możesz wyznaczać swojej grupie. Organizujesz przy tym wszystko, co jest potrzebne, by prowadzić lekcje w sposób optymalny i sprawny, z wykorzystaniem niezbędnych materiałów i metod. Uczniowie pod Twoim przewodnictwem wykonują ćwiczenia, angażują się w gry i zabawy edukacyjne. Dbasz również o dyscyplinę podczas zajęć i wzajemne relacje w grupie. Na koniec weryfikujesz postępy w nauce, a tym którzy tego wymagają, udzielasz odpowiedniego wsparcia. Dokładnie tak, jak sprawny menedżer. Czy zatem trzeba Cię jeszcze przekonywać, że dasz radę połączyć uczenie z zarządzaniem? 😊

Własna firma łatwiej? Sprawdź jak!

Założenie własnej firmy mimo wszystko może wydawać się przedsięwzięciem wymagającym ogromnego zaangażowania, dużego nakładu pracy i środków finansowych. Szczególnie w początkowym okresie działalności, Twój biznes może wymagać nieco szczególnej uwagi, ale jesteśmy przekonani, że można prościej.

Chcielibyśmy przedstawić rozwiązanie, które pozwala znacznie ograniczyć ryzyko związane z podjęciem działalności gospodarczej, a także zapewni Ci niezbędne wsparcie administracyjne, marketingowe, szkoleniowe oraz metodyczne. Jednocześnie, będąc niezależnym przedsiębiorcą, zyskasz wszystkie korzyści płynące z prowadzenia własnego biznesu: elastyczność, korzystne warunki finansowe, niezależność. Co ważne, możesz łatwo sprawdzić i przekonać się, dlaczego na to rozwiązanie zdecydowała się już ponad setka nauczycieli, którzy tak jak Ty postanowili wypłynąć na szerokie wody. Tym rozwiązaniem jest przystąpienie do sieci franczyzowej.

System franczyzowy

System franczyzowy to sprawdzony od dziesięcioleci model prowadzenia współpracy pomiędzy podmiotami gospodarczymi. U jego podstaw leży dążenie obu stron do realizacji wspólnych celów. Jedną stroną takiego porozumienia jest tzw. franczyzodawca, czyli firma o ugruntowanej pozycji na rynku, dysponująca doświadczeniem oraz pełnym zapleczem umożliwiającym wspieranie innych podmiotów, nowych oraz już funkcjonujących, które są zainteresowane dalszym rozwojem. Drugą stroną są franczyzobiorcy.

Przystąpienie do sieci franczyzowej na etapie rozpoczynania działalności gospodarczej można nazwać miękkim startem, sposobem na zapewnienie sobie poduszki powietrznej. Franczyzodawca płynnie wprowadza swoich partnerów w szczegóły współpracy, zapewnia odpowiednie szkolenia oraz służy radą i wsparciem niezbędnym zarówno podczas rozruchu, jak i na całym etapie funkcjonowania. Szczególnie wyraźny przykład tego typu pomocy obserwować mogliśmy na rynku edukacyjnym w okresie lockdownów związanych z pandemią. Dzięki doskonałej współpracy nawet z kryzysowych sytuacji można wyjść obronną ręką – o tym, jak sieć franczyzowa Early Stage poradziła sobie z tym wyzwaniem, możecie przeczytać w naszym wpisie dotyczącym zakładania szkoły językowej w 2021 roku.

Komentarze

Samoregulacja dziecka w szkole

Stuart Shanker „Samoregulacja w szkole” – książka do nauczycielskiej biblioteczki

„Samoregulacja w szkole” dra Shankera zawiera rezultaty wielu badań poświęconych umiejętności samoregulacji. Wyróżnia się ogromną ilością konkretnych przykła...
Czytaj więcej
Czy warto korzystac z gotowych scenariuszy lekcji jezyka angielskiego dla dzieci

Czy warto korzystać z gotowych scenariuszy lekcji języka angielskiego dla dzieci?

Gotowe scenariusze lekcji języka angielskiego – czy ich wykorzystanie jest dobrym pomysłem? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jest to zależne od...
Czytaj więcej
Konspekt lekcji jezyka angielskiego jak napisac

Jak przygotować konspekt do lekcji języka angielskiego z dziećmi?

Nie masz pewności, jak przygotować konspekt do lekcji angielskiego dla dzieci? Nie martw się – w tym artykule wytłumaczymy Ci, jak to zrobić w 8 prostych kro...
Czytaj więcej
Obserwacja kolezenska jakie korzysci ma lekcja kolezenska dla lektora angielskiego

O obserwacji koleżeńskiej słów kilka…

Dawno dawno temu 🙂, kiedy byłam już całkiem doświadczoną lektorką, wymieniałyśmy się z innymi nauczycielkami obserwacjami lekcji. Z jednej strony mia...
Czytaj więcej