Early Stage Universe | Most Wanted: jak znaleźć najlepsze miejsce…

Most Wanted: jak znaleźć najlepsze miejsce pracy dla siebie?

27.04.2018
Projekt Bez Tytułu

Most Wanted: jak znaleźć najlepsze miejsce pracy dla siebie?

27.04.2018

Tym razem jej się nie oprzesz, bo ma sporo atutów i siłę przekonywania. Pozwoli Ci rozwijać skrzydła, nie rezygnując z przestrzeni dla siebie. Wymarzona oferta pracy! Zaczyna się od optymalnych warunków zatrudnienia i świetnych perspektyw na przyszłość, a kończy na podpisaniu umowy. Tyle że nie wszystkie kuszące obietnice zamieniają się w zawodową rzeczywistość, dlatego zanim wybierzesz szkołę, prześwietl ją i przekonaj się, czy właśnie jej warto powiedzieć: Tak!

Strzał w dziesiątkę

Jako lektor języka angielskiego jesteś szeryfem swojej kariery zawodowej. Dzięki zdobytym doświadczeniom z roku na rok zarządzasz nią coraz lepiej i stale inwestujesz w rozwój. To jasne, że nie chcesz angażować swoich zasobów (czasu, wiedzy, energii) w projekty, które nie przyniosą Ci spodziewanych korzyści i oddalą od zaplanowanego celu. Pod żadnym pozorem nie rezygnuj z ciekawych zawodowych wyzwań tylko dlatego, że obawiasz się, jak to będzie. W poszukiwaniu najlepszego miejsca na rynku pracy wcale nie musisz ryzykować. Po prostu bacznie przyjrzyj się szkole, która oferuje Ci stanowisko lektora. I przeprowadź małe śledztwo jak zapobiegliwy szeryf, który bierze pod lupę każdego przyjezdnego, żeby zagwarantować spokój i porządek na swoim terytorium.

Zawodowe kierunkowskazy

Zanim zdecydujesz się na współpracę, zwróć uwagę na:

  • historię szkoły, do której chcesz wysłać CV: Od ilu lat funkcjonuje na rynku? Jaką ma renomę? Czy się sukcesywnie rozwija? Jaką ma misję? Te informacje pozwolą Ci dokonać wstępnej selekcji, a przy okazji zastanowić się nad własnym kryteriami, którymi będziesz się kierować przy wyborze odpowiedniej oferty.
  • warunki zatrudnienia dostosowane do Twoich potrzeb i oczekiwań, na przykład gwarantowaną liczbę godzin lekcyjnych w ciągu roku, dogodny grafik zajęć, rzetelny system wynagrodzeń (dobre stawki, uzależnione od doświadczenia i kompetencji), możliwość wyboru formy zatrudnienia: etatu, działalności gospodarczej lub zlecenia, dzięki którym będziesz mieć poczucie bezpieczeństwa i dopasowania do obecnych potrzeb.
  • proces rekrutacji. Powinien być przeprowadzony rzetelnie, w przyjaznej atmosferze, z jasny schematem, zaprezentowanym jeszcze przed rozmową i bieżącą informacją, na jakim etapie jesteś i czego możesz się spodziewać w następnym kroku.
  • wsparcie metodyczne i merytoryczne, ułatwiające szybkie przygotowanie zajęć, realizację programu nauczania i dobry kontakt z uczniem (ewentualnie jego rodzicem, jeśli to szkoła dla dzieci). Sprawdź, czy możesz na nie liczyć! To ważne, bo dzięki przemyślanemu programowi, właściwie dobranym podręcznikom i materiałom dodatkowym, oferowanym przez szkołę, zaplanowanie każdej lekcji zajmie Ci zdecydowanie mniej czasu, a opieka metodyka pozwoli usprawnić każdy element zajęć.
  • możliwość awansu i rozwoju, ze sprawnie działającym systemem szkoleń – jeśli funkcjonuje w szkole to duży plus, bo oznacza realną szansę na zarządzanie karierą i wyznaczanie nowych perspektyw w ramach zawartej współpracy. Bazowanie na kompetencjach, kreatywności i indywidualnych pasjach otwiera możliwości awansu.
  • filozofię szkoły i metody, od których zależy komfort nauczania. Zweryfikuj, na ile są zgodne z Twoją wizją. Poczytaj na stronie szkoły o metodzie nauczania. Sprawdź, jakie jest podejście do ucznia, zwłaszcza w przypadku kursów dla dzieci. Dowiedz się, czy ze szkołą współpracuje psycholog? Czy otrzymasz pomoc w trudnej sytuacji komunikacyjnej z rodzicem? Dobrze to wiedzieć już na starcie.
  • atmosferę i kulturę pracy, oparte na skutecznym wdrożeniu przyspieszającym adaptację w nowe realia, konstruktywnej informacji zwrotnej, skutecznej komunikacji wewnętrznej, przestrzeni do wymiany doświadczeń, wsparciu na każdym etapie nauczania oraz pozytywnych relacjach w zespole, które wpływają na samopoczucie i poziom zaangażowania w pracę. Dopytaj, czy szkoła tworzy społeczność, organizuje nieformalne spotkania. Posłuchaj, w jaki sposób odnosi się do współpracowników, na ile ich inspiruje, nakręca do działania. Bycie lektorem to nie tylko lista zadań to do, ale wielka przyjemność wynikająca z robienia tego, co lubisz i dzielenie tej radości z innymi.
  • stosunek do mam (obecnych i przyszłych) oraz work-life balance w zakresie pogodzenia życia prywatnego z zawodowym. Przekonaj się, czy szkoła jest przyjazna matkom i oferuje im różne formy zatrudnienia, możliwość pracy na etat lub jego część, elastyczny czas pracy. Zachowanie równowagi między sferą prywatną a zawodową przekłada się na dobrą organizację dnia i pozytywne nastawienie do swojego zawodu.
  • wyposażenie lektora i kwestie techniczne, takie jak platforma on-line, media społecznościowe, aplikacje wspierające Cię w przygotowywaniu zajęć, a także drukarki, ksero, materiały plastyczne do Twojej dyspozycji. Dzięki nim zaoszczędzisz czas i pieniądze, uprościsz sposób komunikacji ze szkołą i będziesz mieć dostęp do materiałów dydaktycznych, niezależnie od miejsca, w którym aktualnie jesteś.
  • wizerunek szkoły i markę pracodawcy. One gwarantują trwanie na rynku, a co za tym idzie Twoje miejsce pracy. Myśląc przyszłościowo o konkretnej szkole, koniecznie przyjrzyj się, jak radzi sobie w tych dziedzinach i pomyśl, że pracując w dobrej szkole językowej, świętujesz każdy sukces razem z nią.

Natalia Gozdowska - dyrektor ds. szkoleń i rozwoju w Early Stage

Natalia z wykształcenia jest socjologiem, ukończyła ISNS na Uniwersytecie Warszawskim.

Od ponad 10 lat zajmuje się projektami HR, kulturą organizacyjną, budowaniem marki pracodawcy. Zarządzała projektami pracowniczymi w Avivie, była menedżerem Programu Partnerstwa Forum Odpowiedzialnego Biznesu, prowadziła projekty rekrutacyjne i rozwojowe w Enel-Med. Przez ostatnie lata była szefem Działu Szkoleń Polskiego Instytutu Dyplomacji przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Z Early Stage związana od 2017 r.

Interesuje się filmem, teatrem i dyplomacją kulturalną. Prywatnie mama Julka i Leona.

Komentarze
Marka osobista nauczyciela

Marka osobista nauczyciela – jak dbać o swój wizerunek?

Nauczyciel jest niczym aktor, który na każdej kolejnej lekcji odgrywa dla swoich uczniów spektakl. Nie ma znaczenia, czy uczy on osoby dorosłe, dzieci, czy r...
Czytaj więcej
Freebies Grammar Rhymes rok szkolny 202122 1

Materiały dla nauczycieli języka angielskiego – Grammar Rhymes Freebies

Nauczycielu! Pobierz dodatkowy zestaw ćwiczeń dla dzieci w wieku 8-12 lat, który stanowi utrwalenie possessive adjectives. Freebies składa s...
Czytaj więcej
Firmbee com Sp V Hcbu Ki6 E unsplash

Tricki ułatwiające pracę lektora języka angielskiego

Jeśli ktokolwiek z Was myślał, że praca lektora ogranicza się do tego, co dzieje się na lekcji, to jest w błędzie. Wystarczy kilka pierwszych spotkań z uczni...
Czytaj więcej