O wpływie muzyki na rozwój dzieci (od okresu prenatalnego aż po nastoletni) mówi się od dawna, podkreślając związek muzyki z rozwojem i przyswajaniem wiedzy. Z jednej strony to jest super – wiedza o wpływie muzyki na ludzki umysł jest coraz bardziej rozpowszechniana; z drugiej strony, prowadzi do powstawania wielu mitów… Jednym z takich powtarzanych w kółko mitów jest twierdzenie, że najlepiej na rozwój dziecka działa muzyka klasyczna. Badania naukowe jasno wskazują, że jest inaczej. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury!
Nie wiesz, jak zorganizować zajęcia, kiedy w klasie są osoby z ADHD? O uczniach z zaburzeniami hiperkinetycznymi i sposobach na współpracę z nimi na lekcji pisze Beata Wysocka, metodyczka główna Early Stage.
O hospitacjach i obserwacjach koleżeńskich, lekcjach pokazowych, wizytacjach i lekcjach otwartych pisze Weronika Puszyk, metodyczka główna Early Stage.
Marzy Ci się ciekawa praca z angielskim? Jeśli doskonale znasz ten język, to możliwości są naprawdę różnorodne – od zdalnych korepetycji w piżamie, przez granie w gry komputerowe (!) i tłumaczenia pod palmą, aż po międzynarodowe projekty, gdzie każde spotkanie to mała podróż. Gdzie można pracować ze świetną znajomością języka angielskiego? Sprawdź, jakie możliwości czekają na osoby, które potrafią więcej niż tylko zamówić kawę po angielsku.
Wszyscy, w tym także nauczyciele, mają pewne, niekiedy bardzo mocne, przekonania dotyczące nauczania, które… nie są prawdziwe. O najczęściej spotykanych mitach w nauczaniu (języka i nie tylko) pisze metodyczka główna Early Stage, Beata Wysocka.
Zbliża się koniec studiów – moment radości, ale również i ważnych wyborów. W końcu jest to pora na znalezienie stałej pracy. W dzisiejszym artykule opowiemy o możliwościach, jakie mają przed sobą studenci filologii angielskiej. Szczegółowo omówimy najlepsze ścieżki kariery dla świeżo upieczonych absolwentów, odpowiadając tym samym na pytanie, co można robić po anglistyce. Zachęcamy do lektury!
Czy najlepiej przyswajamy wiedzę siedząc nieruchomo w ławce? Czy ruch może zmienić strukturę mózgu? Jak dokładnie aktywność fizyczna działa na umysł? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i poznać skuteczne ćwiczenia dla dzieci do wprowadzenia na lekcjach języka angielskiego – czytaj dalej!
Czy zadawanie pracy domowej z języka angielskiego jest konieczne, niepotrzebne, a może szkodliwe? Z badań wynika jasno, że w przypadku języka obcego zadania domowe są po prostu skuteczne. Bardzo ważna jest jednak jakość zadawanej pracy domowej, a nie ilość zadań do odrobienia. Praca domowa nie powinna być karą czy sposobem na nadgonienie materiału, a narzędziem pozwalającym przedłużyć i wzmocnić kontakt ucznia z językiem. Nie zaszkodzi też szczypta kreatywności,.. Ale o tym za chwilę.
Nauczanie angielskiego wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy językowej, ale również umiejętności przekazywania jej w angażujący i efektywny sposób. W tym procesie kluczową rolę odgrywa współpraca lektorsko-metodyczna, czyli wspólne działanie lektorów i metodyków. Wbrew powszechnym skojarzeniom dobra współpraca tego typu nie polega na ocenianiu czy wytykaniu błędów, a na wspólnym rozwoju. Dowiedz się więcej!
Pewnie zdziwcie się, kiedy Wam powiem, że budownictwo i edukacja mają sporo wspólnego! Nie chodzi mi o tak oczywiste porównania, jak tworzenie czegoś od podstaw. Raczej o to, że zarówno w budownictwie, jak i w edukacji, niezwykle ważne są… rusztowania! Kiedy słyszysz to słowo, pewnie masz przed oczami rusztowanie budowlane, ale w tym artykule spróbuję postawić przed Tobą rusztowanie edukacyjne według Baraka Rosenshine’a. Do dzieła!
Ciekawe metody aktywizujące są kluczem do skutecznych zajęć – co to do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednak, jakie są przykłady takich zabaw aktywizujących? My polecamy gry słowne i ruchowe (np. Simon Says), piosenki i rymowanki, gry planszowe i quizy (np. Kahoot), role-playing, burze mózgów, metody stacji, korzystanie z platform online i narzędzi IT oraz pracę metodą projektu (najlepiej w grupach). Dowiedz się więcej!
Ledwo zaczynał się rok szkolny, a tu już maj! Pobudka! Czas końcowych egzaminów, ostatnich testów i sprawdzania wiedzy, zanim wyruszymy na wakacyjne podboje! Ale zaraz, zaraz, czy wiecie, jak najefektywniej powtarzać materiał? I jak uczyć dzieci i młodzież samodzielnych powtórek? Czy retrieval practice to skuteczna technika uczenia się? Sprawdźcie!
Czy powiedzenie „To kiepskie” jest dobrym feedbackiem? Wiadomo, że nie. A czy powiedzenie „To doskonałe, jesteś geniuszem!” jest lepszym? Nie bardzo! Dlaczego? Przeczytaj, a (mam nadzieję) zrozumiesz.
Early Stage nie bez powodu jest szkołą, z którą od lat lektorzy chętnie nawiązują współpracę i to taką, która z reguły trwa naprawdę długo. To przede wszystkim zasługa panującej tutaj atmosfery, która zachęca do rozwoju, podejmowania kolejnych wyzwań, a jednocześnie daje poczucie opieki i bezpieczeństwa. To także zasługa profesjonalnego zespołu ludzi i możliwości szkoleń, które szkoła oferuje. A jak dokładnie wygląda praca w Early Stage?
Muszę przyznać, że jestem już sfrustrowana narzekaniem na polski system szkolnictwa. Choć z większością argumentów się zgadzam, nie widzę sensu powtarzania ich bez konstruktywnej debaty na temat tego, jak ten system usprawnić czy zmienić. Wydaje mi się natomiast, że ta książka podaje kilka ciekawych pomysłów do rozważenia w tej kwestii. Mimo że nie możemy zmienić systemu, znajdziemy w niej wiele inspiracji do małych kroków, które możemy podjąć, aby naszym uczniom było lepiej w szkole.
Tym razem jej się nie oprzesz, bo ma sporo atutów i siłę przekonywania. Pozwoli Ci rozwijać skrzydła, nie rezygnując z przestrzeni dla siebie. Wymarzona oferta pracy! Zaczyna się od optymalnych warunków zatrudnienia i świetnych perspektyw na przyszłość, a kończy na podpisaniu umowy. Tyle że nie wszystkie kuszące obietnice zamieniają się w zawodową rzeczywistość, dlatego zanim wybierzesz szkołę, prześwietl ją i przekonaj się, czy właśnie jej warto powiedzieć: Tak!