Early Stage Universe

Oferty pracy dla lektorów języka angielskiego – na co zwrócić uwagę?

1.07.2021
Praca dla lektora

Poszukiwanie odpowiedniego pracodawcy to niezwykle ważny czas. Właściwa decyzja może niejednokrotnie zaważyć nie tylko na satysfakcji z wykonywanej pracy, ale nawet na dalszym przebiegu ścieżki zawodowej. Jeśli właśnie przeglądasz oferty pracy dla lektorów języka angielskiego, w naszym wpisie znajdziesz kilka cennych rad dotyczących tego, co szczególnie warto sprawdzić przed wzięciem udziału w rekrutacji. Zapraszamy!


Pracujesz jako lektor języka angielskiego? Zadbaj o własną markę!

Z punktu widzenia uczniów oraz ich rodziców, reprezentując daną szkołę językową budujesz markę nie tylko swojego pracodawcy. Opinie o danej placówce, zarówno te pochlebne, jak i mniej przychylne, mogą rzutować również na postrzeganie Ciebie jako nauczyciela. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na to, by zapoznać się nie tylko z samą ofertą pracy, ale również z powszechnie dostępnymi opiniami o Twoim potencjalnym pracodawcy. W przyszłości może okazać się, że praca w placówce o wysokim poziomie nauczania, cenionej przez uczniów i rodziców, stanie się istotnym zapisem życiorysu zawodowego.


Sprawdź przyszłego pracodawcę

W dzisiejszych czasach dużo łatwiej niż kiedyś wstępnie poznać swojego potencjalnego pracodawcę, zanim jeszcze przekroczysz drzwi placówki po raz pierwszy. Oprócz zasięgnięcia informacji pośród znajomych, którzy być może mieli okazję współpracować z daną placówką, możesz do tego celu wykorzystać między innymi media społecznościowe.

Jednocześnie pamiętaj, że wszystkie opinie znalezione w sieci warto traktować wyłącznie jako wskazówkę. Po pierwsze częściej chcemy dzielić się swoim niezadowoleniem niż chwalić swojego obecnego pracodawcę. Po drugie, wiele spośród opinii to wyłącznie jednostronna prezentacja danej sytuacji i bardzo trudno zweryfikować jej wiarygodność. Możliwe jednak, że w sieci oprócz tego typu informacji, natkniesz się na informacje o przyznanych nagrodach, wyróżnieniach lub artykuły prasowe o szczególnych osiągnięciach danej szkoły.

Jednocześnie koniecznie zwróć uwagę na to, czy potencjalny pracodawca odpowiada Twojemu profilowi zawodowemu: jakiego rodzaju zajęcia oferuje oraz dla jakiego odbiorcy, czy są to lekcje indywidualne, czy grupowe, kursy specjalistyczne, czy wyłącznie zajęcia z zakresu języka ogólnego. Jeśli na przykład kochasz uczyć najmłodsze dzieci, szkoła językowa skupiająca się głównie na nauczaniu języka specjalistycznego, może nie być odpowiednim miejscem do złożenia aplikacji… a może wręcz odwrotnie, potraktujesz to jako nowe wyzwanie na swojej drodze zawodowej?


Perspektywy rozwoju

Bardzo ważnym elementem, który koniecznie należy rozważyć podczas przeglądania ofert pracy, jest możliwość kontynuowania doskonalenia zawodowego. Na tej płaszczyźnie istnieje spora różnica w zakresie stosowanych praktyk, dlatego z tym większą uwagą należy podejść do tego zagadnienia. Jeżeli informacja o możliwościach oraz proponowanych formach dalszego rozwoju nie pojawia się w ogłoszeniu, warto zapytać o to wprost, na przykład podczas rozmowy o pracę.

W Early Stage mamy świadomość, że praca nauczyciela nieodzownie łączy się z koniecznością nieustannego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Dlatego wszyscy nauczyciele, którzy z nami współpracują, biorą udział w programie Talent Booster. Oprócz tego organizujemy liczne webinaria dla nauczycieli, dzielimy się pomysłami na scenariusze lekcji języka angielskiego i nagrywamy podcasty. To ważne, aby szkoła wspierała Twój rozwój zawodowy, dlatego warto sprawdzić, czy Twojemu przyszłemu pracodawcy również na tym zależy.


Rozważny myśli o szczegółach

Choć omówienie szczegółowych warunków współpracy stanowi jeden z najważniejszych elementów podczas nawiązywania współpracy lektora z daną szkołą językową, to czasami trudno wprost zapytać o tak podstawowe kwestie, które wydają się „oczywiste”. Nic bardziej mylnego! Jeśli pracodawca w swoim ogłoszeniu nie zawarł informacji, które uważasz za istotne, koniecznie dopytaj o wszystko, co może zaważyć na pomyślności Waszej współpracy najpóźniej podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Pośród kwestii, o które warto zapytać, warto uwzględnić między innymi proces rekrutacji, sposób ustalania grafiku zajęć oraz ewentualnych zastępstw, możliwość uwzględnienia preferowanych godzin prowadzenia zajęć, dostępność materiałów i pomocy dydaktycznych, uzyskania wsparcia metodycznego ze strony placówki, czy też samą formę uregulowania stosunku pracy lub zlecenia realizacji godzin dydaktycznych. Równie istotną kwestię stanowić będą wszystkie inne obowiązki, które przyszły pracodawca zechce Ci powierzyć oprócz prowadzenia zajęć. Dowiedz się, czy konieczne będzie sporządzanie dodatkowych materiałów dydaktycznych, raportów czy sprawozdań z lekcji.

Zadając kilka dodatkowych pytań, możesz uniknąć niespodzianek, a jednocześnie wykażesz się zainteresowaniem przedstawioną Ci ofertą pracy.


Wynagrodzenie lektorów języka angielskiego

Kolejną ważną kwestię, o której nie można zapominać, stanowi wynagrodzenie za pracę. W zależności od rodzaju zawartej umowy może mieć ono charakter stały – w przypadku umowy o pracę – lub zmienny, zależny od liczby przepracowanych w danym miesiącu godzin. Zapoznając się ze szczegółami dotyczącymi wynagradzania, zwróć uwagę na to, czy pracodawca operuje kwotami brutto, czy netto. Najczęściej stosowaną formułę stanowi podawanie tej pierwszej wartości, od której przed wypłatą następuje potrącenie niezbędnych składek i podatków. Jeśli masz wątpliwość, ile zarobisz „na rękę”, możesz po upewnieniu się co do formy zatrudnienia oraz wysokości oferowanego wynagrodzenia skorzystać na przykład z dostępnych w Internecie kalkulatorów wynagrodzeń. Zapraszamy również do artykułu, w którym omówiliśmy, ile zarabia lektor języka angielskiego.


Jeśli uwielbiasz język angielski i chcesz uczyć dzieci lub młodzież, sprawdź nasze oferty pracy dla lektorów języka angielskiego. Możesz również podejrzeć, jak pracuje się w Early Stage.

Komentarze

Pozytywny feedback konstruktywna informacja zwrotna

Jak dawać wspierający feedback? Przykłady konstruktywnej informacji zwrotnej

Czy powiedzenie „To kiepskie” jest dobrym feedbackiem? Wiadomo, że nie. A czy powiedzenie „To doskonałe, jesteś geniuszem!” jest lepszym? Nie bardzo! Dlaczeg...
Czytaj więcej
Webinaria dla nauczycieli angielkskiego jakie maja rodzaje

Webinaria dla lektorów angielskiego. Czym są? Jakie mają rodzaje? Dlaczego warto w nich uczestniczyć?

Czym są webinaria? Zwane również webinarami (z ang. „web” + „seminar”), są to interaktywne szkolenia, warsztaty, prezentacje lub dyskusje online. Webinaria d...
Czytaj więcej
Kompetencje miekkie w pracy nauczyciela angielskiego

Rozwijanie kompetencji miękkich jako nauczyciel – kluczowe umiejętności lektora

Kompetencje miękkie są niezwykle ważne w codziennej pracy nauczyciela. Obok doskonałej znajomości języka (która w tym zawodzie jest oczywista), odgrywają one...
Czytaj więcej
IT with Doti quick trick bottle flip

Quick Trick season 2, episode 4: BOTTLE FLIP

W czwartym odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przedstawiamy prostą aktywność, która może uatrakcyjnić pracę na poziomie definicji. Wszystko czego potrzebuje...
Czytaj więcej