Early Stage Universe

Pomysły na wakacyjne lekcje języka angielskiego

28.06.2022
Link hoang Uoq AR2p Ox Mo unsplash

Tematyka dobrana z głową

Czerwiec to nie najlepszy miesiąc na wprowadzanie skomplikowanych tematów gramatycznych. Pomysły na lekcje angielskiego pod koniec roku szkolnego powinny uwzględniać to, że pogoda na zewnątrz skłania uczniów raczej do myśli o zabawie niż dużego skupienia nad zeszytem ćwiczeń. Koniec roku to z pewnością czas, kiedy szczególnie mocno warto pomyśleć o włączeniu do zajęć różnego rodzaju zabaw ruchowych, wspólnych piosenek, rymowanek, prac plastycznych. W ten sposób można nie tylko utrwalić, ale i wprowadzić elementy nowego materiału, a jednocześnie angażować dzieci w to, co dzieje się na zajęciach. Wakacyjne pomysły na lekcje angielskiego mogą sprawić, że ostatni szkolny miesiąc upłynie na wyjątkowo ciekawych, angażujących zadaniach, które jednocześnie pozwolą przemycić porcję wiedzy tuż przed wakacjami.

Wakacyjne przygotowania

Pomysłów na lekcje angielskiego w czerwcu można szukać na dwa sposoby. Możesz zastanawiać się, jaka tematyka, jakie słownictwo czy formuły gramatyczne mogą się dziecku przydać na wakacjach. Część uczniów wyjedzie za granicę, warto więc zainspirować ich do tego, aby spróbowali sił w bezpośredniej komunikacji.

Druga ścieżka inspiracji to tematy związane z aktywnościami wakacyjnymi. Morza i oceany, podwodny świat, topowe miejsca wakacyjne, wymarzone wakacje, ulubione letnie lektury itp. – to wszystko tematy, które mogą pobudzać uczniów do działania właśnie przez to, że wiązać się będą one z tym, czym uczniowie rzeczywiście w danym momencie żyją, co ich zajmuje, czym chcą się podzielić. Czasami dobrze jest zrezygnować z tematów wyznaczonych przez podręcznik. Gramatykę możesz przecież przekazać za pomocą różnych materiałów, nawet gier!

Lekcje z młodszymi uczniami

W przypadku młodszych uczniów, czerwiec to doskonały czas na to, aby porozmawiać o zwierzętach wodnych i podwodnym świecie. Na początek możecie zacząć od podwodnych zagadek – opisywania zwierząt, ryb, roślin znajdujących się w wodzie i poznawaniu ich konkretnych nazw. Najpierw karty może opisywać nauczyciel, potem możecie wrócić do tego samego zadania, gdzie opisywać i zgadywać będą sami uczniowie. Nazwy morskich stworzeń to świetny materiał zarówno do różnego rodzaju rymowanek, jak i łamańców językowych. Będzie przy tym moc zabawy i śmiechu, przy okazji rozruszany zostanie aparat mowy, a poszczególne słowa szybciej zostaną zapamiętane. Dobrym, angażującym zadaniem mogą się okazać różnego rodzaju projekty związane z podwodnym światem. Można zaproponować uczniom stworzenie własnego akwarium (oczywiście na papierze ;), jego zaprezentowanie grupie, stworzenie opowieści o tym, co się w nim dzieje (w zależności od poziomu, na jakim są uczniowie).

Z pewnością uwagę uczniów można przyciągnąć, włączając do lekcji temat podróżowania. W przypadku młodszych dzieci świetnie sprawdzi się temat środków transportu, poruszania się po różnych częściach świata, wyznaczania drogi do nich. Także i tutaj możesz uczniom zaproponować ciekawy projekt w postaci mapy miejsc, które już odwiedzili, planują odwiedzić, chcieliby odwiedzić. Takie planowanie, tuż przed tym, jak wyjazdy staną się faktem, z pewnością bardziej przyciągnie uwagę uczniów niż przypadkowy temat z podręcznika.

Tematy dla nastolatków

Co ze starszymi uczniami? Im także możesz zaproponować dyskusję o podróżowaniu, ale od innej strony. Aktualność podejmowanej tematyki także ma znaczenie przy pomysłach na lekcje języka angielskiego, być może warto więc podjąć wyzwanie dyskusji np. o ekologicznym wymiarze podróżowania, o tym czy lepiej samolotem na egzotyczne wakacje, czy autostopem przez Europę. Tego typu dyskusja pozwoli uruchomić bardzo różnorodne słownictwo, a jednocześnie może sprowokować po prostu do ciekawej wymiany myśli.

Jeśli już jesteśmy w temacie alternatywnych wersji wakacji, możesz także zaproponować uczniom projekt i dyskusję o couchsurfingu. Przy tej okazji można od razu poruszyć także tematy wymiany kulturowej, tolerancji, tego, co nas różni i jak się do tych – nie tylko kulturowych – różnic ustosunkowywać. Nastolatkowie, którzy dzisiaj mają znacznie szerszy obraz świata, są w stanie utrzymywać kontakty z ludźmi z drugiego krańca świata, mogą mieć tutaj naprawdę wiele do powiedzenia.

Tego typu rozmowy to świetny pomysł na lekcje języka angielskiego w czerwcu – inspirujące, przydatne podczas letnich podróży, ale lekkie i wykorzystujące naturalną ciekawość dzieci!


Komentarze

Rozmowa kwalifikacyjna lektor jezyka angielskiego

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Rady dla lektorów

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jakie masz umiejętności – również te miękkie – i przemyśl, jak możesz je z...
Czytaj więcej
Praca jako lektor nauczyciel bez wyksztalcenia filologicznego

Praca jako lektor angielskiego bez wykształcenia filologicznego – czy to możliwe?

Jak zostać nauczycielem angielskiego bez studiów? Czy to w ogóle możliwe? Jeżeli chcesz uczyć w szkole podstawowej lub średniej, to wystarczy, że ukończysz n...
Czytaj więcej
Myslenie krytyczne w edukacji dzieci i mlodziezy early stage

Jak rozwijać umiejętności krytycznego myślenia u uczniów na lekcjach języka angielskiego?

Co to jest myślenie krytyczne? Na czym polega? Myślenie krytyczne to ważna umiejętność we współczesnym świecie. Jest zaliczana do kluczowych kompetencji XXI ...
Czytaj więcej
QT 2

Quick Trick season 2, episode 2: ONE PEN

W drugim odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przedstawiamy kolejny sposób na ćwiczenie nauki pisania nowych słów bez konieczności przynoszen...
Czytaj więcej