Early Stage Universe

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne i materiały edukacyjne do nauczania języka?

7.11.2023
Students education play cards with pictures in eng 2021 09 03 05 56 29 utc

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne i materiały edukacyjne do nauczania języka?

7.11.2023

Tworzenie własnych materiałów edukacyjnych jest niezwykle pomocne – nie tylko pozwala Ci przeprowadzać unikalne, ciekawe lekcje, ale również znacząco redukuje czas, jaki potrzebujesz na przygotowanie. Dlatego zdecydowanie warto! W tym artykule pomożemy Ci z tym zadaniem i odpowiemy na pytanie: jak zrobić własne pomoce dydaktyczne? Zapraszamy do lektury!

Tworzenie materiałów edukacyjnych – nasze wskazówki

Zacznijmy od kilku wskazówek, jak przygotować materiały edukacyjne. Ułatwią Ci one stworzenie własnych pomocy dydaktycznych, dzięki którym w prosty sposób urozmaicisz i wzbogacisz swoje lekcje.

 • Zadbaj o jakość – tworzenie pomocy dydaktycznych zajmuje trochę czasu, dlatego zadbaj o to, żeby były wysokiej jakości – nie tylko pod kątem wartości edukacyjnej, ale również wykonania. Dzięki temu posłużą Ci one przez lata, skutecznie skracając czas potrzebny na przygotowywanie się do zajęć. Jeśli przygotowujesz fiszki – zalaminuj je. Jeżeli stosujesz materiały, które nie wracają do Ciebie – zadbaj, aby mieć je zapisane cyfrowo i dzięki temu móc je drukować i wykorzystywać co rok

 • Kreatywność przede wszystkim – ćwiczenia uzupełniające są przydatne, jednak warto zadbać, aby dodatkowe pomoce dydaktyczne rzeczywiście były ciekawe. Uruchom pokłady swojej kreatywności i zastanów się, jak w ciekawy sposób „ugryźć” dany temat. Dzięki temu będziesz móc korzystać ze swoich pomocy jako przerywników do regularnych ćwiczeń i stosować je jako urozmaicenie przyciągające uwagę uczniów.

 • Dostosuj je do podręcznika – jeżeli korzystasz z konkretnego podręcznika, to możesz po prostu obudować go dodatkowymi materiałami. Dzięki temu będziesz zawsze mieć odpowiednią pomoc dydaktyczną pod ręką, dostosowaną do danego tematu. W tym celu możesz wykorzystać przeróżne materiały, na przykład:
  • karteczki do losowania z tematami na small talk, dyskusje związane z tematyką danego działu, lub zagadnieniami gramatycznymi,

  • dodatkowe ćwiczenia nawiązujące do danych zagadnień,

  • gry dostosowane do tematyki i ułatwiające przyswojenie materiału omawianego w podręczniku,

  • szablony plastyczne dla młodszych uczniów, dzięki którym urozmaicisz zajęcia.

 • Przygotuj sprawdzone ćwiczenia rozgrzewkowe – rozgrzewka jest bardzo ważnym elementem każdych zajęć, a jednym z najlepszych tricków ułatwiających pracę lektora języka angielskiego w tym wypadku, jest przygotowanie odpowiednich pomocy dydaktycznych, które pozwolą naszym uczniom zanurzyć się w języku już na początku zajęć. Mogą to być zdjęcia do różnych tematów, może to być zestaw krótkich klipów na YouTubie, z których będziesz czerpać przy rozgrzewkach – cokolwiek na podstawie czego przeprowadzisz szybką, ciekawą rozgrzewkę bez nadmiernego przygotowania.

 • Zadbaj o materiały cyfrowe – warto również korzystać z aplikacji do nauki języka angielskiego. Odpowiednio przygotowane fiszki w Quizlecie, dostosowane do poziomu i konkretnej tematyki, pomogą Ci w zajęciach, nawet jeśli kiedyś zmienisz podręcznik, a dzięki quizom na platformie Kahoot wprowadzisz do swoich zajęć grywalizację.


Nie lubisz przygotowywać własnych materiałów? Mamy dla Ciebie dwie opcje!

Jeżeli jednak przygotowywanie własnych materiałów edukacyjnych jest tym, czego nie lubisz, to mamy dla Ciebie dwie alternatywy. Zerknij na nie również, jeśli posiadasz własne materiały – z pewnością znajdziesz coś, co chętnie wdrożysz do Twoich lekcji.

 • Gotowe rozwiązania na naszym blogu – w Early Stage mamy mnóstwo autorskich materiałów, które sprawią, że Twoje lekcje będą ciekawe i pasjonujące. Wiele z nich udostępniamy lektorom za darmo! Sprawdź nasze materiały dla nauczycieli języka angielskiego i oszczędź sobie czasu na tworzeniu własnych pomocy dydaktycznych.

 • Dołączenie do zespołu Early Stage – inną możliwością jest po prostu dołączenie do naszego zespołu lektorów. Dzięki temu będziesz mieć ciągły dostęp do jakościowych materiałów – sprawdzonych pomocy dydaktycznych, dzięki którym Twoje lekcje staną się jeszcze bardziej ekscytujące!

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zostać lektorem w naszej szkole? Przeczytaj nasz artykuł: Jak wygląda rekrutacja na lektora angielskiego w szkole językowej?

Powodzenia w tworzeniu inspirujących materiałów :)


Komentarze

Pozytywny feedback konstruktywna informacja zwrotna

Jak dawać wspierający feedback? Przykłady konstruktywnej informacji zwrotnej

Czy powiedzenie „To kiepskie” jest dobrym feedbackiem? Wiadomo, że nie. A czy powiedzenie „To doskonałe, jesteś geniuszem!” jest lepszym? Nie bardzo! Dlaczeg...
Czytaj więcej
Webinaria dla nauczycieli angielkskiego jakie maja rodzaje

Webinaria dla lektorów angielskiego. Czym są? Jakie mają rodzaje? Dlaczego warto w nich uczestniczyć?

Czym są webinaria? Zwane również webinarami (z ang. „web” + „seminar”), są to interaktywne szkolenia, warsztaty, prezentacje lub dyskusje online. Webinaria d...
Czytaj więcej
Kompetencje miekkie w pracy nauczyciela angielskiego

Rozwijanie kompetencji miękkich jako nauczyciel – kluczowe umiejętności lektora

Kompetencje miękkie są niezwykle ważne w codziennej pracy nauczyciela. Obok doskonałej znajomości języka (która w tym zawodzie jest oczywista), odgrywają one...
Czytaj więcej
IT with Doti quick trick bottle flip

Quick Trick season 2, episode 4: BOTTLE FLIP

W czwartym odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przedstawiamy prostą aktywność, która może uatrakcyjnić pracę na poziomie definicji. Wszystko czego potrzebuje...
Czytaj więcej