Early Stage Universe

Jak uzyskać efekt WOW w zdalnym nauczaniu?

13.05.2020
Pexels julia m cameron 4143800

Po przeczytaniu poprzedniego artykułu prawdopodobnie już wiecie, że pozyskiwanie uwagi uczniów w wieku szkolnym i przedszkolnym za ekranami nie jest łatwe, ale za to przy pewnym wysiłku i wiedzy – w pełni osiągalne. Co jeszcze możemy robić, aby zaangażować naszych uczniów w e-lekcje i uzyskać efekt WOW?

Częsta zmiana tempa

W przypadku zajęć internetowych uczniowie potrzebują częstszych zmian, bo ich poziom uwagi szybciej spada – pamiętajmy więc o planowaniu krótszych aktywności i ćwiczeń i przeplataniu aktywności statycznych dynamicznymi.

Ruch

W online ciężej zadbać o ruch, wszelkie zespołowe zabawy ruchowe pozbawione są sensu.

W których momentach i w jaki sposób możemy go włączać?

  • Ruchowe przerwy – joga, gimnastyka czy taniec w czasie przerwy? Czemu nie! Jeśli chcesz o tym poczytać więcej, śledź uważnie naszą stronę – niebawem pojawi się na niej artykuł o brain breaks.
  • Powtarzanie słownictwa z wykorzystaniem ruchu np. powtarzamy słowa skacząc jak piłka, udając żabkę, latając jak pszczoła, biegając albo boksując jak Kung Fu Panda :-)
  • Pokazywanie słów – kiedy prezentujemy słownictwo, uczniowie przyporządkowują mu gesty, potem możemy bawić się w „zgadnij, co pokazuję” albo „pokaż szybko to, co mówię”.
  • Zabawy ze słownictwem np. przydzielamy uczniom słowa, następnie wymieniamy je (np. pokazując na flaszach), a ten, kto usłyszał swoje słowo, wstaje i obraca się / skacze / robi pajacyk etc.
  • Zabawy z gramatyką np. jeśli uczniowie mają do wyboru czas Present Simple lub Present Continuous, pokazują swój wybór ruchowym gestem – skaczą / robią pajacyk / wstają i obracają się, jeśli uważają, że kontekst zdania wskazuje na Present Simple, a robią przysiad / pompkę / 5 obrotów ramionami, jeśli Present Continuous.
  • Proste TPR w stylu Simon Says – zawsze lubiane przez uczniów


Nominowanie uczniów

W walce o koncentrację i zaangażowanie uczniów warto postawić na niesztampowe typowanie uczniów do odpowiedzi czy aktywności. Częste zaskakiwanie ich sprawi, że będą bardziej czujni podczas lekcji.

Możemy to osiągnąć poprzez losowanie patyczków z imionami lub wybieranie karteczek z imionami ułożonymi face down. Innym sposobem będzie skorzystanie z narzędzi internetowych takich jak wheeldecide.com czy narzędzie random wheel w wordwall.net, a także aplikacji telefonicznych Decision roulette lub Decision maker, w których możemy wpisać imiona uczniów, a zakręcone koło samo wybierze imię.

Jeśli już wywołujemy uczniów po prostu poprzez powiedzenie imienia, pamiętajmy o tym, aby najpierw podać treść pytania czy instrukcję, a dopiero potem imię wybranego ucznia – w ten sposób na treści pytania będą skupiali się wszyscy, a nie tylko osoba, która usłyszała swoje imię.

Urozmaicenie

Planujmy urozmaicenia i niespodzianki w lekcji! Uczniowie mogą zmieniać pozycję np.

  • mówić na stojąco lub maszerując w miejscu,
  • pisać ręką, którą zazwyczaj nie piszą,
  • pisać dwoma długopisami jednocześnie,
  • podawać odpowiedzi próbując trzymać książkę na głowie,
  • zamiast podawać odpowiedzi zapisywać je i pokazywać do ekranu.

Dzięki takim niespodziankom nie ma mowy o bujaniu w obłokach :-).

Jak widzisz, w online też się da uczyć efektywnie – trzeba tylko dobrać odpowiednie metody do zamierzonych celów. Do jakich aktywności i pomysłów zainspirował Ciebie ten artykuł? Świetnie! Mam nadzieję, że kolejne artykuły również okażą się pomocne!

Autor: Beata Wysocka
Komentarze

Materiały dla nauczycieli w języka angielskiego - Halloween Song

Materiały dla nauczycieli języka angielskiego – HALLOWEEN SONG

Trick or treat? Z racji tego, że Halloween zbliża się wielkimi krokami, nasz dzisiejszy materiał opiera się na piosence HALLOWEEN SONG! :)...
Czytaj więcej
Materiały na lekcje angielski halloween

Darmowe materiały dla nauczycieli na lekcje angielskiego – Halloween FREEBIES

Zapraszamy do korzystania z darmowych materiałów przygotowanych przez zespół Early Stage na lekcje angielskiego na temat Halloween. Mamy dla Was piosenkę, na...
Czytaj więcej
Lekcje angielskiego na halloween

Halloween na lekcji języka angielskiego – pomysł na lekcję dla młodszych dzieci

Lekcje tematyczne to nie tylko doskonały sposób na zapoznanie dzieci z kulturą i tradycjami krajów anglojęzycznych. Zarówno młodsi, jak i ci nieco starsi ucz...
Czytaj więcej
Kreatywne lekcje angielskiego dla dzieci mlodziezy pomysly inspiracje zabawy

Kreatywne lekcje angielskiego dla dzieci i młodzieży. Pomysły, inspiracje, zabawy

Najmłodsze pokolenia dorastają w dobie Internetu i nadmiaru informacji podanych na tacy (w dodatku nie zawsze prawdziwych). W praktyce oznacza to, że dzieci ...
Czytaj więcej