Early Stage Universe

Jakie umiejętności i cechy powinien mieć nauczyciel języka angielskiego?

17.10.2023
Jakie umiejetnosci i cechy powinien miec nauczyciel jezyka angielskiego?

Najważniejsze umiejętności i cechy dobrego nauczyciela języka angielskiego

Nie każdy zdolny anglista będzie świetnym nauczycielem. Ktoś może lepiej sprawdzać się w tłumaczeniu pisemnym lub ustnym, ktoś inny będzie świetnym copywriterem, a jeszcze inna osoba po anglistyce może doskonale zarządzać zasobami ludzkimi. Jak widać, oprócz samych kompetencji językowych, dużą rolę grają tu dodatkowe umiejętności, inne dla nauczyciela, tłumacza, czy specjalisty HR. Zobaczmy więc, jakie konkretnie zdolności powinien posiadać lektor języka angielskiego:

Opanowanie

Praca z uczniami zasadniczo różni się od pracy z tekstem, jak u tłumacza czy copywritera. Dochodzi do niej czynnik ludzki. To może zaś prowadzić do konfliktów, hałasu czy utrudnień w pracy. Dlatego nauczyciel powinien przede wszystkim być opanowany.

Będąc odpowiedzialnym za uczniów, to rolą nauczyciela jest rozwiązywanie konfliktów i utrzymywanie porządku. Niezależnie co wydarzy się w trakcie zajęć, musi on zachować zimną krew i spokojnie podejść do problemu.


Energiczność

Praca z uczniami daje olbrzymią satysfakcję, ale powiedzmy sobie szczerze – potrafi być wyczerpująca. Tyczy się to szczególnie młodszych uczniów, którzy uwielbiają tańce, śpiewanie czy inne aktywne zabawy. Dlatego nauczyciel musi posiadać w sobie duże pokłady energii, dzięki którym nadąży za założonym tempem lekcji i będzie w stanie prowadzić atrakcyjne zajęcia.

Obowiązkowość

Od uczniów wymagamy odrabiania zadań domowych czy odpowiedniego zachowania na lekcjach, ale co w przypadku nauczycieli? Oni również muszą być obowiązkowi – nie ma nic bardziej irytującego uczniów niż nauczyciel, który najpierw wymaga wykonywania zadań zgodnie z terminami, a potem sam oddaje sprawdziany z opóźnieniem.


Wyrozumiałość i otwartość

Sytuacje w klasie są różne, jednak w każdym wypadku nauczyciel musi wykazać się wyrozumiałością i otwartością. Wyobraź sobie taką sytuację: uczeń z podstawówki przychodzi na zajęcia spóźniony. Czy warto doszukiwać się tu czyjejś winy? Powodów może być wiele i o ile nie jest to regularnie powtarzająca się sytuacja, to należy rozważyć, czy nasza interwencja jest tutaj niezbędna.

W takich sytuacjach komentowanie spóźnienia ucznia jest po prostu demotywujące. Warto brać pod uwagę różne okoliczności, które mogły się wydarzyć i podejść do sytuacji z otwartością. Jeśli jednak taka sytuacja będzie powtarzać się częściej, nie obawiaj się porozmawiać o jej przyczynach. Czasem powód może być zupełnie nieoczywisty.

Umiejętność przekazywania wiedzy

Uczniowie nie skończyli filologii angielskiej, nie mają zasad gramatyki w małym paluszku, wręcz przeciwnie. Dlatego kluczową umiejętnością nauczyciela języka angielskiego jest zdolność przekazywania wiedzy zdobytej na przestrzeni lat.

Nauczyciel musi nie tylko umieć wytłumaczyć, czym różni się present simple od present continuous, jaka jest struktura zdań warunkowych czy na czym polega mowa zależna w taki sposób, aby uczniowie zapamiętali i potrafili stosować tę wiedzę w praktyce. Nauczyciel powinien doskonalić w sobie również umiejętność przekazywania wiedzy w sposób ciekawy i nieszablonowy, aby uczniowie nie tylko zrozumieli materiał, ale potrafili się również z nim polubić.

Życzliwość

Umiejętność bycia życzliwym niezależnie od samopoczucia, to jeden z największych atutów dobrych nauczycieli języka angielskiego. To dzięki tej zdolności budują oni świetną atmosferę w klasie i motywują uczniów do cięższej pracy.

Umiejętność korzystania nowych technologii

Bezpłatne aplikacje do nauki języka angielskiego, narzędzia do tworzenia planów lekcji lub tablice interaktywne – te, i wiele innych nowych technologii, są niezwykle pomocne w przekazywaniu wiedzy w ciekawy sposób. Dlatego, jedną z najważniejszych umiejętności dobrego nauczyciela jest zdolność szybkiego opanowywania i sprawnego korzystania z rozwiązań cyfrowych.

O tym, jak ważna jest ta umiejętność, świadczy fakt, że od kilku lat wiele uczelni oferuje dodatkowe specjalizacje i studia podyplomowe związane z rozwijaniem tej zdolności. Dlatego koniecznie staraj się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi i nie wahaj się ich wykorzystywać w trakcie zajęć.


Chęć rozwoju

Nauczanie to nieustający proces rozwoju nie tylko uczniów, ale także dla samego nauczyciela. Dlatego niezwykle istotne jest, by poza ramami lekcji wychodzić także na poszukiwania nowych, językowych wyzwań. Choć może wydawać się to trudne, (w końcu po pracy często czekają na nas obowiązki domowe) to idąc w myśl przysłowia: dla chcącego nic trudnego!

Posiadasz umiejętności i cechy, jakie powinien mieć nauczyciel języka angielskiego? Dołącz do zespołu Early Stage!

Jeśli widzisz, że umiejętności i cechy dobrego nauczyciela, które przedstawiliśmy w tym artykule, są Ci bliskie, dołącz do zespołu Early Stage! Sprawdź nasze oferty pracy dla lektorów języka angielskiego i rozpocznij swoją karierę w renomowanej sieci szkół językowych!

Nie wiesz, czego spodziewać się po zaaplikowaniu do naszej szkoły? Zapoznaj się z zakładką praca na naszej stronie!


Komentarze

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne

Metody i formy pracy z uczniami w różnym wieku. Jak dostosować nauczanie angielskiego?

Zależnie od wieku, dzieci mogą preferować i lepiej przyjmować wiedzę proponowaną w innych formach. Dlatego wybór i dostosowywanie metod do grup wiekowych są ...
Czytaj więcej
Students education play cards with pictures in eng 2021 09 03 05 56 29 utc

Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne i materiały edukacyjne do nauczania języka?

Tworzenie własnych materiałów edukacyjnych jest niezwykle pomocne – nie tylko pozwala Ci przeprowadzać unikalne, ciekawe lekcje, ale również znacząco redukuj...
Czytaj więcej
Empty Name 303

7 mitów o ADHD

W tym artykule omówimy mity związane z ADHD i podpowiemy, jak pracować z uczniami i uczennicami z ADHD. Zrozumienie ADHD jest szalenie istotne, aby zapewnić ...
Czytaj więcej