gdzie-pracowac-po-filologii-angielskiej

Gdzie można pracować po filologii angielskiej?

5.07.2023
Co po filologi angielskiej

Co można robić po studiach na kierunku filologia angielska?

Filologia angielska jest kierunkiem przyciągającym mnóstwo kandydatów. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: „Czy po anglistyce jest praca?” Jednakże nie ma powodów do obaw – jest i to jest jej sporo. Oto kilka możliwych ścieżek zawodowych po filologii angielskiej:


  • Lektor języka angielskiego – Jeżeli zastanawiasz się co robić po anglistyce ze specjalizacją nauczycielską, to pierwszym naturalnym kierunkiem będzie, zostanie lektorem języka angielskiego. Zawód ten ma wiele plusów: zarobki o wiele atrakcyjniejsze niż w tradycyjnej szkole, elastyczny grafik oraz większe pole do kreatywności pedagogicznej. Jest to więc idealny wybór dla tych, którzy od zawsze marzyli o nauczaniu.

  • Tłumacz – Kolejną możliwą ścieżką kariery jest, zostanie tłumaczem. Szczególnie przekład ustny niezwykle kusi wysokimi zarobkami. Jednakże podobnie jak w przypadku nauczania, do tłumaczenia trzeba mieć smykałkę i odpowiednie umiejętności – nie wystarczy doskonała znajomość dwóch języków. Ponadto niewiele firm zatrudnia tłumaczy na etat. O ile da się obejść zakładanie działalności gospodarczej za pomocą serwisów takich jak Useme, to powoduje to inny problem: zarobki zależne od ilości zleceń w danym miesiącu. Dlatego jest to ścieżka kariery dla wytrwałych.

  • Specjalista do spraw obsługi klienta – Wiele korporacji współpracuje z międzynarodowymi klientami z USA lub Wielkiej Brytanii. Dlatego nawet do obsługi klienta poszukują osób z doskonałą znajomością języka angielskiego, na poziomie C1 lub C2. Jest to ciekawa opcja pozwalająca na rozwój dodatkowych kompetencji pozajęzykowych w firmach często będących liderami w swojej branży. Ponadto stanowisko te cechuje wysokie zapotrzebowanie, więc znalezienie pracy przebiega bezproblemowo.

  • Specjalista do spraw HR – Chociaż nie jest to standardem, wiele ofert pracy na stanowiska związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi zawiera w wymaganiach ukończenie filologii angielskiej. Dlatego jest to interesująca alternatywa dla absolwentów tego kierunku.

  • Copywriter – Content marketing rozwija się prężnie. Dlatego, jeżeli nie wiesz, co robić po studiach z filologii angielskiej, możesz spróbować zostać anglojęzycznym copywriterem. Już w trakcie nauczania poznasz swoje mocne i słabe strony – jeżeli pisanie ciekawych tekstów kwalifikuje się do tej pierwszej grupy, to copywriting może być ciekawą opcją na karierę zawodową.

  • Agent biura podróży – Biura podróży chętnie zatrudniają studentów po anglistyce. Do tego stopnia, że niektóre uczelnie wprowadziły specjalizacje ukierunkowane stricte na tę niszę na rynku pracy. Jeżeli organizowanie i planowanie wycieczek to coś, w czym się spełniasz oraz nie boisz się kontaktu z klientami biznesowymi i prywatnymi, to jest to praca, której musisz spróbować.

Podsumowanie

Co robić po anglistyce? Opcji jest mnóstwo. Od pracy jako lektor języka angielskiego po pisanie tekstów jako copywriter czy organizacje wycieczek turystycznych. Ten szeroki wybór pozwoli Ci wybrać najbardziej odpowiednią ścieżkę kariery, a potem? Potem wystarczy zacząć wysyłać CV!

Interesuje Cię nauczanie? Praca z elastycznym grafikiem i dobrymi stawkami? Zajrzyj do naszej zakładki praca dla lektora. Może szukamy nauczyciela angielskiego w Twoim mieście!

Jeżeli czujesz, że ten artykuł był przydatny, to zerknij również na: Oferty pracy dla lektorów języka angielskiego – na co zwrócić uwagę?


Komentarze

Rozmowa kwalifikacyjna lektor jezyka angielskiego

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Rady dla lektorów

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jakie masz umiejętności – również te miękkie – i przemyśl, jak możesz je z...
Czytaj więcej
Praca jako lektor nauczyciel bez wyksztalcenia filologicznego

Praca jako lektor angielskiego bez wykształcenia filologicznego – czy to możliwe?

Jak zostać nauczycielem angielskiego bez studiów? Czy to w ogóle możliwe? Jeżeli chcesz uczyć w szkole podstawowej lub średniej, to wystarczy, że ukończysz n...
Czytaj więcej
Myslenie krytyczne w edukacji dzieci i mlodziezy early stage

Jak rozwijać umiejętności krytycznego myślenia u uczniów na lekcjach języka angielskiego?

Co to jest myślenie krytyczne? Na czym polega? Myślenie krytyczne to ważna umiejętność we współczesnym świecie. Jest zaliczana do kluczowych kompetencji XXI ...
Czytaj więcej
QT 2

Quick Trick season 2, episode 2: ONE PEN

W drugim odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przedstawiamy kolejny sposób na ćwiczenie nauki pisania nowych słów bez konieczności przynoszen...
Czytaj więcej