Early Stage Universe | gdzie-pracowac-po-filologii-angielskiej

Gdzie można pracować po filologii angielskiej?

5.07.2023
Co po filologi angielskiej

Co można robić po studiach na kierunku filologia angielska?

Filologia angielska jest kierunkiem przyciągającym mnóstwo kandydatów. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: „Czy po anglistyce jest praca?” Jednakże nie ma powodów do obaw – jest i to jest jej sporo. Oto kilka możliwych ścieżek zawodowych po filologii angielskiej:


  • Lektor języka angielskiego – Jeżeli zastanawiasz się co robić po anglistyce ze specjalizacją nauczycielską, to pierwszym naturalnym kierunkiem będzie, zostanie lektorem języka angielskiego. Zawód ten ma wiele plusów: zarobki o wiele atrakcyjniejsze niż w tradycyjnej szkole, elastyczny grafik oraz większe pole do kreatywności pedagogicznej. Jest to więc idealny wybór dla tych, którzy od zawsze marzyli o nauczaniu.

  • Tłumacz – Kolejną możliwą ścieżką kariery jest, zostanie tłumaczem. Szczególnie przekład ustny niezwykle kusi wysokimi zarobkami. Jednakże podobnie jak w przypadku nauczania, do tłumaczenia trzeba mieć smykałkę i odpowiednie umiejętności – nie wystarczy doskonała znajomość dwóch języków. Ponadto niewiele firm zatrudnia tłumaczy na etat. O ile da się obejść zakładanie działalności gospodarczej za pomocą serwisów takich jak Useme, to powoduje to inny problem: zarobki zależne od ilości zleceń w danym miesiącu. Dlatego jest to ścieżka kariery dla wytrwałych.

  • Specjalista do spraw obsługi klienta – Wiele korporacji współpracuje z międzynarodowymi klientami z USA lub Wielkiej Brytanii. Dlatego nawet do obsługi klienta poszukują osób z doskonałą znajomością języka angielskiego, na poziomie C1 lub C2. Jest to ciekawa opcja pozwalająca na rozwój dodatkowych kompetencji pozajęzykowych w firmach często będących liderami w swojej branży. Ponadto stanowisko te cechuje wysokie zapotrzebowanie, więc znalezienie pracy przebiega bezproblemowo.

  • Specjalista do spraw HR – Chociaż nie jest to standardem, wiele ofert pracy na stanowiska związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi zawiera w wymaganiach ukończenie filologii angielskiej. Dlatego jest to interesująca alternatywa dla absolwentów tego kierunku.

  • Copywriter – Content marketing rozwija się prężnie. Dlatego, jeżeli nie wiesz, co robić po studiach z filologii angielskiej, możesz spróbować zostać anglojęzycznym copywriterem. Już w trakcie nauczania poznasz swoje mocne i słabe strony – jeżeli pisanie ciekawych tekstów kwalifikuje się do tej pierwszej grupy, to copywriting może być ciekawą opcją na karierę zawodową.

  • Agent biura podróży – Biura podróży chętnie zatrudniają studentów po anglistyce. Do tego stopnia, że niektóre uczelnie wprowadziły specjalizacje ukierunkowane stricte na tę niszę na rynku pracy. Jeżeli organizowanie i planowanie wycieczek to coś, w czym się spełniasz oraz nie boisz się kontaktu z klientami biznesowymi i prywatnymi, to jest to praca, której musisz spróbować.

Podsumowanie

Co robić po anglistyce? Opcji jest mnóstwo. Od pracy jako lektor języka angielskiego po pisanie tekstów jako copywriter czy organizacje wycieczek turystycznych. Ten szeroki wybór pozwoli Ci wybrać najbardziej odpowiednią ścieżkę kariery, a potem? Potem wystarczy zacząć wysyłać CV!

Interesuje Cię nauczanie? Praca z elastycznym grafikiem i dobrymi stawkami? Zajrzyj do naszej zakładki praca dla lektora. Może szukamy nauczyciela angielskiego w Twoim mieście!

Jeżeli czujesz, że ten artykuł był przydatny, to zerknij również na: Oferty pracy dla lektorów języka angielskiego – na co zwrócić uwagę?


Komentarze

KLASA

Jak budować relacje w klasie z nową grupą na początku roku szkolnego?

Trzy… dwa… jeden… startujemy! Witamy się z dziećmi, sprawdzamy listę i otwieramy książki. Zaraz, zaraz! Czy tak ma wyglądać początek roku szkolnego? Czasem w...
Czytaj więcej
back-to-school-10-porad-dla-lektora

10 porad dla lektora na rozpoczęcie roku szkolnego!

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to czas pełen entuzjazmu, wyzwań i nowych możliwości dla lektorów języka angielskiego. Aby zapewnić skutec...
Czytaj więcej
autyzm

O uczniach w spektrum autyzmu na lekcjach języka angielskiego

W dzisiejszym artykule dotkniemy szeroko dyskutowanego obecnie tematu o współpracy z uczniami ze spektrum autyzmu....
Czytaj więcej
Nauczyciel angielslkiego wykorzystuje aplikacje do nauczania

Jak wykorzystać technologię w nauczaniu języka? Najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego

Technologia prze do przodu a wraz z nią nasze możliwości – także, w przypadku nauki języków obcych. W internecie jest mnóstwo darmowych aplikacji do ...
Czytaj więcej