Gdzie można pracować po filologii angielskiej?

Gdzie można pracować po filologii angielskiej?

15.08.2024
Co po filologi angielskiej

Zbliża się koniec studiów – moment radości, ale również i ważnych wyborów. W końcu jest to pora na znalezienie stałej pracy. W dzisiejszym artykule opowiemy o możliwościach, jakie mają przed sobą studenci filologii angielskiej. Szczegółowo omówimy najlepsze ścieżki kariery dla świeżo upieczonych absolwentów, odpowiadając tym samym na pytanie, co można robić po anglistyce. Zachęcamy do lektury!

Co można robić po studiach na kierunku filologia angielska?

Filologia angielska jest kierunkiem przyciągającym mnóstwo kandydatów. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: „Czy po anglistyce jest praca?” Jednakże nie ma powodów do obaw – jest i to jest jej sporo. Oto kilka możliwych ścieżek zawodowych po filologii angielskiej:

  • Lektor języka angielskiego – Jeżeli zastanawiasz się co robić po anglistyce ze specjalizacją nauczycielską, to pierwszym naturalnym kierunkiem będzie, zostanie lektorem języka angielskiego. Zawód ten ma wiele plusów: zarobki o wiele atrakcyjniejsze niż w tradycyjnej szkole, elastyczny grafik oraz większe pole do kreatywności pedagogicznej. Jest to więc ⭐idealny wybór dla tych, którzy od zawsze marzyli o nauczaniu.


Sprawdź też:

👉 Ile zarabia lektor angielskiego?
👉 Rozwijanie kompetencji miękkich jako nauczyciel – kluczowe umiejętności lektora
👉 Webinaria dla lektorów angielskiego. Czym są? Jakie mają rodzaje? Dlaczego warto w nich uczestniczyć?
👉 Certyfikaty uprawniające do nauki angielskiego – czy musisz je posiadać chcąc uczyć języka?

  • Tłumacz – Kolejną możliwą ścieżką kariery jest, zostanie tłumaczem. Szczególnie przekład ustny niezwykle kusi wysokimi zarobkami. Jednakże podobnie jak w przypadku nauczania, do tłumaczenia trzeba mieć smykałkę i odpowiednie umiejętności – nie wystarczy doskonała znajomość dwóch języków. Ponadto niewiele firm zatrudnia tłumaczy na etat. O ile da się obejść zakładanie działalności gospodarczej za pomocą serwisów takich jak Useme, to powoduje to inny problem: zarobki zależne od ilości zleceń w danym miesiącu. Dlatego jest to ⭐ścieżka kariery dla wytrwałych.

  • Specjalista do spraw obsługi klienta – Wiele korporacji współpracuje z międzynarodowymi klientami z USA lub Wielkiej Brytanii. Dlatego nawet do obsługi klienta poszukują osób z doskonałą znajomością języka angielskiego, na poziomie C1 lub C2. Jest to ciekawa opcja pozwalająca na rozwój dodatkowych kompetencji pozajęzykowych w firmach często będących liderami w swojej branży. Ponadto stanowisko te cechuje wysokie zapotrzebowanie, więc ⭐znalezienie pracy przebiega bezproblemowo.

  • Specjalista do spraw HR – Chociaż nie jest to standardem, wiele ofert pracy na stanowiska związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi zawiera w wymaganiach ukończenie filologii angielskiej. Dlatego jest to ⭐interesująca alternatywa dla absolwentów tego kierunku.

  • Copywriter – Content marketing rozwija się prężnie. Dlatego, jeżeli nie wiesz, co robić po studiach z filologii angielskiej, możesz spróbować zostać anglojęzycznym copywriterem. Już w trakcie studiów poznasz swoje mocne i słabe strony – jeżeli ⭐pisanie ciekawych tekstów po angielsku jest Twoim atutem, to copywriting może być ciekawą opcją na karierę zawodową.

  • Agent biura podróży – Biura podróży chętnie zatrudniają studentów po anglistyce. Do tego stopnia, że niektóre uczelnie wprowadziły specjalizacje ukierunkowane stricte na tę niszę na rynku pracy. Jeżeli organizowanie i planowanie wycieczek to coś, w czym się spełniasz oraz nie boisz się kontaktu z klientami biznesowymi i prywatnymi, to jest to praca, której musisz spróbować.


Podsumowanie

Co robić po anglistyce? Opcji jest mnóstwo. Od pracy jako lektor języka angielskiego po pisanie tekstów jako copywriter czy organizacje wycieczek turystycznych. Ten szeroki wybór pozwoli Ci wybrać najbardziej odpowiednią ścieżkę kariery, a potem? Potem wystarczy zacząć wysyłać CV!

Interesuje Cię nauczanie? Praca z elastycznym grafikiem i dobrymi stawkami? Zajrzyj do naszej zakładki ➡️ praca dla lektora. Może szukamy nauczyciela angielskiego w Twoim mieście!

Jeżeli czujesz, że ten artykuł był przydatny, to zerknij również na: Oferty pracy dla lektorów języka angielskiego – na co zwrócić uwagę?

Sprawdź też:

👉 Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Rady dla lektorów
👉 Jak wygląda rekrutacja na lektora angielskiego w szkole językowej?


Komentarze

Materiały dla nauczycieli w języka angielskiego - Halloween Song

Materiały dla nauczycieli języka angielskiego – HALLOWEEN SONG

Trick or treat? Z racji tego, że Halloween zbliża się wielkimi krokami, nasz dzisiejszy materiał opiera się na piosence HALLOWEEN SONG! :)...
Czytaj więcej
Materiały na lekcje angielski halloween

Darmowe materiały dla nauczycieli na lekcje angielskiego – Halloween FREEBIES

Zapraszamy do korzystania z darmowych materiałów przygotowanych przez zespół Early Stage na lekcje angielskiego na temat Halloween. Mamy dla Was piosenkę, na...
Czytaj więcej
Lekcje angielskiego na halloween

Halloween na lekcji języka angielskiego – pomysł na lekcję dla młodszych dzieci

Lekcje tematyczne to nie tylko doskonały sposób na zapoznanie dzieci z kulturą i tradycjami krajów anglojęzycznych. Zarówno młodsi, jak i ci nieco starsi ucz...
Czytaj więcej
Kreatywne lekcje angielskiego dla dzieci mlodziezy pomysly inspiracje zabawy

Kreatywne lekcje angielskiego dla dzieci i młodzieży. Pomysły, inspiracje, zabawy

Najmłodsze pokolenia dorastają w dobie Internetu i nadmiaru informacji podanych na tacy (w dodatku nie zawsze prawdziwych). W praktyce oznacza to, że dzieci ...
Czytaj więcej