Early Stage Universe

Metody uczenia języka angielskiego, czyli 10 supermocy dla supernauczycieli

4.03.2021
metody nauczania języka angielskiego

Superbohaterowie korzystają z supermocy – supernauczyciele również! W Early Stage specjalnych pomocy do uczenia języka angielskiego mamy aż 10! Poznaj nasze skuteczne i sprawdzone metody nauczania, a Twoje zajęcia ze zwykłych lekcji zmienią się… w superlekcje!😊


Metody uczenia języka angielskiego – rym

Dzieci uwielbiają rymować! Dlatego angielskie wierszyki i rymowanki świetnie sprawdzają się podczas zajęć, zapraszając do wspólnej zabawy wszystkich małych i dużych uczniów. Wykorzystanie rymu sprzyja utrwalaniu prawidłowej wymowy, zapamiętywaniu słówek, a jednocześnie może stanowić doskonałą rozgrzewkę przed zajęciami. Jeśli szukasz inspiracji, koniecznie zajrzyj do podręcznika z rymowaną gramatyką Grammar Rhymes. Znajdziesz tam dziesiątki wierszyków, rapów i wpadających w ucho piosenek, które wciągną Twoich uczniów do świata rymowanej nauki języka angielskiego.

Metody uczenia języka angielskiego – rytm

Ćwiczenie prawidłowej wymowy zwykle opiera się na wielokrotnym powtórzeniu tego samego wyrazu. Tak jednak byłoby po prostu nudno! Wykorzystaj rytm i wraz ze swoimi uczniami wyklaskujcie sylaby, całe słowa lub nawet zdania. Udawajcie, że jesteście kibicami na meczu reprezentacji i skandujcie tupiąc naprzemiennie nogami. Takie urozmaicenie, dzięki zaangażowaniu wielu zmysłów jednocześnie (wzrok, słuch, dotyk), pozwoli dzieciom w naturalny i automatyczny sposób przyswoić nowe słowa, a zachęcone zabawą chętniej zaangażują się w ćwiczenie wymowy.

Metody uczenia języka angielskiego – muzyka

Piosenki i melodie śpiewane podczas zajęć pomagają zaangażować dzieci. Możesz na przykład wykorzystać naszą aplikację muzyczną, dostępną na platformy mobilne (iOS oraz Android), by mieć muzykę przydatną podczas zajęć zawsze przy sobie. Dziesiątki piosenek w profesjonalnej aranżacji będą zawsze na wyciągnięcie dłoni. Możesz również sprawdzić naszą playlistę z piosenkami na YouTube w wykonaniu sympatycznych misiów z Early Stage’owego zespołu Bear Band.

Teatr – pomysł na niezapomnianą lekcję angielskiego

Tradycją Early Stage są zimowe i wiosenne przedstawienia dla rodziców naszych uczniów. Dzieci mają przy tym mnóstwo frajdy – uczą się w ten sposób nie tylko języka, ale również autoekspresji. Odgrywanie ról to także doskonały sposób na przełamywanie obaw związanych z wystąpieniami publicznymi, a proces przygotowań to integrujące ćwiczenie, uczące dzieci współpracy. Jeśli szukasz pomysłu na urozmaicenie swoich zajęć języka angielskiego, koniecznie spróbuj takiej formy!

Możesz wplatać podczas zajęć krótkie scenki przygotowywane przez uczniów w omawianej tematyce. A kto wie, może za jakiś czas przygotujecie wspólnie prawdziwy spektakl? Dzieci chętnie angażują się w przygotowanie scenariusza, dzielą rolami (naturalni przywódcy najchętniej oczywiście wybierają rolę reżyserów 😊), a okazja do zaprezentowania wspólnego dzieła innym uczniom lub rodzicom to dodatkowa motywacja do pracy.

Emocje – naturalny motywator

Emocje mają ogromny wpływ na efektywność nauczania. Badania naukowe potwierdzają, że dzieci chętniej uczą się i łatwiej zapamiętują materiał, jeśli mają pozytywne skojarzenia z danym przedmiotem. Tutaj rola lektora języka angielskiego ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim staraj się budować pozytywną atmosferę w grupie – dzięki temu wszystkim będzie pracowało się przyjemniej. Co możesz zrobić oprócz tego? Sięgaj po różnorodne ćwiczenia ruchowe czy wokalne, które obudzą w uczniach radość, ekscytację, zaskoczenie, entuzjazm. Wzmacniaj w dzieciach i nastolatkach poczucie dumy i satysfakcji. Pozytywne emocje działają jak naturalny, wewnętrzny system motywacyjny i będą Twoim sprzymierzeńcem, nawet w pracy z trudną grupą.

Ruch – przekierowanie energii w służbie koncentracji

Wystarczy spędzić choć 5 minut w dowolnej sali zajęciowej, by przekonać się jak wiele energii mają dzieci. Jej odpowiednie ukierunkowanie może okazać się niezwykle pomocne podczas prowadzenia zajęć. Zaproś swoją grupę do tańca, wspólnych zabaw ruchowych, śpiewajcie klaszcząc lub zagrajcie razem w kalambury. Przeplatanie ćwiczeń statycznych z ruchowymi wzmocni koncentrację uczniów i urozmaici Twoje zajęcia. Być może zauważysz, że takie rozwiązanie pomoże nawet najbardziej pełnym energii maluchom utrzymać uwagę na zadaniu. Win-win situation 😊

Relacje – bądź przewodnikiem dla swoich uczniów

Budowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku i zaufaniu, to fundament, od którego wiele zależy. Wypracowanie dobrych relacji wpływa na ogólną atmosferę, zaangażowanie uczniów oraz flow podczas zajęć. Będąc nauczycielem, stanowisz dla dzieci naturalny wzór do naśladowania. Bądź więc przewodnikiem, który pokaże uczniom, w jaki sposób warto się wzajemnie traktować. Traktuj uczniów poważnie, pytaj ich o zdanie, dotrzymuj obietnic. Umacniaj w przekonaniu, że można na Tobie polegać.

Zadbaj również o relacje między Tobą a rodzicami uczniów. Bądź z nimi w kontakcie, na bieżąco informuj o postępach, odpowiadaj na ich wątpliwości. W naszym przekonaniu warto patrzeć na rodzica jako dobrego towarzysza – który wzmacnia zaangażowanie swojego dziecka, a w razie trudności, będzie informował o nich lektora. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak rozmawiać z rodzicami swoich uczniów, zajrzyj do artykułu o asertywnych technikach rozmów z rodzicami.


Humor – tajna broń na nieśmiałość

Śmiech znają już niemowlaki. Człowiek uwielbia się śmiać i okazuje się, że może stanowić on wsparcie w wielu sytuacjach. Przede wszystkim elementy humorystyczne urozmaicają zajęcia, a nietypowe, zabawne historyjki czy rymy, pomagają skutecznie zapamiętać materiał. Dodatkowo śmiech pomaga przebić się przez nieśmiałość uczniów. Stanowi wspaniałe narzędzie podczas elementów lekcji poświęconym mówieniu.

Zadbaj o to, by Twoje zajęcia urozmaicały zabawne grafiki, absurdalne rymy czy nietypowe porównania. Wnioskując po reakcjach uczniów w Early Stage mamy pewność, że Twoi uczniowie również pokochają zajęcia przepełnione humorem!

Obraz – pomoc w przyciąganiu uwagi uczniów

Kolorowe ilustracje przyciągają dziecięcą uwagę niczym magnes. Właśnie dlatego obraz jest jedną z naszych supermocy w Early Stage. Obraz pomaga w pobudzaniu wyobraźni, a ona jest niezbędna w skutecznym przyswajaniu wiedzy. W najmłodszych grupach możesz wykorzystywać w tym celu karty obrazkowe i wyrazowe, i bawić się z dziećmi na przykład w opisywanie widocznych na obrazku osób, rzeczy lub sytuacji. W uczeniu starszych dzieci pomocne będą rebusy i komiksy, które pomagają w zapamiętywaniu nowych słówek i struktur gramatycznych.

Ambitne materiały – dla językowych odkrywców

Właściwy wybór materiałów dydaktycznych ma ogromne znaczenie dla skutecznego nauczania języka angielskiego. Dlatego tak ważne jest, z jakich podręczników korzystasz do uczenia swojej grupy i w jaki sposób ścieżka nauczania została zaplanowana pod względem metodycznym. Nauka języka to proces, który musi być dobrze zaplanowany. Dlatego w Early Stage program nauczania został szczegółowo opracowany dla wszystkich grup – od 3-latków, poprzez zerówki, ósmoklasistów, maturzystów, na 19-latkach kończąc.

Nasze materiały do nauczania języka angielskiego rosną wraz z naszymi uczniami. Zostały również przygotowane z myślą o lektorach, aby stanowić dla nich maksymalne wsparcie w przygotowaniach i prowadzeniu lekcji. Nasze zajęcia poszerzają podstawę programową i przygotowują do brytyjskich egzaminów Cambridge. Jeśli masz ochotę skorzystać z zebranych inspiracji zajrzyj do naszej Galaktyki dla Lektorów, w której znajdziesz gotowe scenariusze zajęć z języka angielskiego oraz pomysły na gry do samodzielnego wykonania przed zajęciami. Wysłuchaj również podcastów dla nauczycieli języka angielskiego, a dowiesz się np. jak poradzić sobie z hałasem w klasie lub w jaki sposób wykorzystać memy w dydaktyce.

Mamy nadzieję, że nasze 10 supermocy pomoże i Tobie w stawaniu się supernauczycielem! A jeśli w zanadrzu dysponujesz własnymi – opowiedz o nich w naszej grupie dla lektorów języka angielskiego. Pamiętaj również, że drzwi do naszej szkoły stoją otworem przed osobami, które kochają uczyć języka angielskiego, więc jeśli czujesz, że to zdanie jest o Tobie – aplikuj do Early Stage. :-)

Komentarze

Myslenie krytyczne w edukacji dzieci i mlodziezy early stage

Jak rozwijać umiejętności krytycznego myślenia u uczniów na lekcjach języka angielskiego?

Co to jest myślenie krytyczne? Na czym polega? Myślenie krytyczne to ważna umiejętność we współczesnym świecie. Jest zaliczana do kluczowych kompetencji XXI ...
Czytaj więcej
QT 2

Quick Trick season 2, episode 2: ONE PEN

W drugim odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przedstawiamy kolejny sposób na ćwiczenie nauki pisania nowych słów bez konieczności przynoszen...
Czytaj więcej
QT

Quick Trick season 2, episode 1: LAMINATING POUCHES

Twoi uczniowie nie przepadają za nauką pisania nowych słów? Ćwiczenie pisania kojarzy im się tylko z podręcznikiem? Czujesz, że Twoim uczniom potrzeba więcej...
Czytaj więcej
9

IT with Doti - season 2, episode 7

W 7 odcinku IT with Doti prezentujemy Gimikt - oferuje onwiele różnych angażujących wersji quizów - uczniowie mogą konkurować ze sobą indywidualnie, team vs....
Czytaj więcej