Multimedia w nauczaniu języka angielskiego: wideo, podcasty i animacje

12.12.2023
Wideo podcasty i animacje w nauczaniu języka angielskiego Early Stage Universe 2

Multimedia są niezwykle przydatne w nauce języków obcych – sprawiają, że lekcje są ciekawsze i mają większą wartość merytoryczną. Aby tak się stało, musisz jednak wiedzieć, jak skutecznie stosować filmy wideo, podcasty czy animacje. Dlatego w tym artykule mamy dla Ciebie kilka wskazówek – zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto używać multimediów w nauczaniu języków obcych?

Zacznijmy od omówienia, dlaczego multimedia się świetnie sprawdzają w nauczaniu języka angielskiego. Jest ku temu kilka powodów:

  • Sprawiają, że lekcje są ciekawsze – dzięki filmom, podcastom czy animacjom urozmaicasz zajęcia, tym samym utrzymując uwagę uczniów i sprawiając, że są bardziej zaangażowani w lekcje.
  • Są autentyczne – jedną z cech wyróżniających multimedia w języku angielskim jest to, że nagrywane są z reguły przez… native speakerów. Dzięki temu uczniowie mogą osłuchać się z autentycznym językiem.
  • Rozwijają umiejętność słuchania ze zrozumieniem – listening jest częścią większości egzaminów z języka angielskiego, a multimedia świetnie sprawdzają się w rozwijaniu tej zdolności. Dzięki filmom czy podcastom możesz w szybki, przyjemny i przede wszystkim naturalny sposób (powiedzmy sobie szczerze – sporo ćwiczeń ze słuchania brzmi jak… ćwiczenia ze słuchania) dbać o tę umiejętność na Twoich zajęciach.

Jak wykorzystywać multimedia ucząc języka angielskiego?

Chociaż multimedia z reguły świetnie sprawdzają się w trakcie zajęć z języka obcego, należy je umiejętnie stosować – podobnie zresztą, jak w przypadku aplikacji do nauki języka angielskiego. W jaki sposób korzystać z nich tak, aby były jak najefektywniejsze? Mamy dla Ciebie kilka porad:

  • Nie bazuj lekcji na multimediach – pamiętaj, że filmy, podcasty i animacje to pomoce dydaktyczne. Oznacza to, że są one świetnym dodatkiem do lekcji, ale nie możesz opierać całych zajęć tylko i wyłącznie na nich.
  • Wracaj do multimediów, ale ich nie nadużywaj – warto korzystać z filmów czy podcastów i nawet do nich wracać, np. układając kilka różnych ćwiczeń do jednego wideo. Jednak pamiętaj, żeby nie nadużywać tej pomocy dydaktycznej – w przeciwnym razie przestanie być rzeczywistą odskocznią dla uczniów.
  • Dobieraj multimedia do tematyki zajęć – może to być czasochłonne, szczególnie na początku, jednak wybranie odpowiednich wideo czy podcastów korespondujących z tematyką zajęć to klucz do sukcesu. Jeżeli uda Ci się wykorzystać multimedia, w których na przykład, stosowane jest to samo słownictwo, co w podręczniku, to znacząco ułatwisz uczniom przyswojenie materiału.
  • Wybierz odpowiednią porę na multimedia – jako odskocznia i pewne urozmaicenie, multimedia najlepiej działają w odpowiednich momentach zajęć. Polecamy stosowanie ich przede wszystkim na początku, w ramach rozgrzewki – dzięki temu rozbudzisz zainteresowanie uczniów. Ponadto stosuj je również w trakcie zajęć, w momentach, gdy widocznie spada poziom uwagi uczniów (zastanów się, kiedy taki moment przychodzi w każdej z Twoich grup i zaplanuj użycie multimediów z wyprzedzeniem) – wideo czy podcast w takiej sytuacji ponownie przyciągną uwagę podopiecznych.
  • Spróbuj stworzyć własny klip wideo z uczniami – jest to świetne ćwiczenie, gdyż rozwija nie tylko język, ale również umiejętność współpracy w grupie. Ponadto obejrzenie gotowego klipu da uczniom olbrzymią satysfakcję i napełni ich dumą. Jest tylko jedno „ale” – decydując się na to ćwiczenie, musisz pamiętać o pozyskaniu zgód na udostępnianie wizerunku.

Gdzie szukać wideo i podcastów na zajęcia?

Nie ma jednej odpowiedzi, gdzie możesz znaleźć multimedia do wykorzystania w nauczaniu języków obcych. Tak naprawdę, cały internet jest Twoim źródłem. Możesz co prawda korzystać z materiałów przeznaczonych specjalnie do nauki języka (np. BBC Learning English), jednak nie musisz się do nich ograniczać.

Korzystaj z multimediów przeprowadzając fascynujące lekcje

Stosuj się do powyższych wskazówek i uczyń multimedia ważnym elementem swoich zajęć. Dzięki filmom, podcastom i animacjom uczniowie pokochają Twoje lekcje i będą o wiele bardziej zmotywowani do nauki języka angielskiego – na co więc czekasz? Do dzieła!

Skoro wiesz już wszystko o multimediach, to zerknij na inny z naszych artykułów, o tym, jak zrobić pomoce dydaktyczne – dzięki temu jeszcze bardziej urozmaicisz swoje zajęcia!

Komentarze

Czy w szkole jezykowej nauczyciele zadaja prace domowe

Czy w szkole językowej nauczyciele zadają prace domowe (i czy powinni)?

Czy zadawanie pracy domowej z języka angielskiego jest konieczne, niepotrzebne, a może szkodliwe? Z badań wynika jasno, że w przypadku języka obcego zadania ...
Czytaj więcej
Ksiazki dla nauczycieli angielskiego

Książki dla nauczycieli, które pozwolą rozwijać kompetencje zawodowe (i nie tylko)

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel(ka) musisz myśleć o nieustannym rozwoju i poszerzaniu swojej wiedzy. Wiele informacji znajdziesz w f...
Czytaj więcej
Wspolpraca lektorsko metodyczna a efektywnosc nauczania jezyka

Współpraca lektorsko-metodyczna a efektywność nauczania języka

Nauczanie angielskiego wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy językowej, ale również umiejętności przekazywania jej w angażujący i efektywny sposób. W tym proc...
Czytaj więcej
Zasada rosenshinea skuteczne nauczanie rusztowania w edukacji

Cegiełka po cegiełce, czyli nauczyciel murarzem. Zasada Rosenshine’a a skuteczne nauczanie

Pewnie zdziwcie się, kiedy Wam powiem, że budownictwo i edukacja mają sporo wspólnego! Nie chodzi mi o tak oczywiste porównania, jak tworzenie czegoś od pods...
Czytaj więcej