Nauczanie języka angielskiego: wideo, podcasty, animacje 🚀

Multimedia w nauczaniu języka angielskiego: wideo, podcasty i animacje

12.12.2023
Wideo podcasty i animacje w nauczaniu języka angielskiego Early Stage Universe 2

Multimedia są niezwykle przydatne w nauce języków obcych – sprawiają, że lekcje są ciekawsze i mają większą wartość merytoryczną. Aby tak się stało, musisz jednak wiedzieć, jak skutecznie stosować filmy wideo, podcasty czy animacje. Dlatego w tym artykule mamy dla Ciebie kilka wskazówek – zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto używać multimediów w nauczaniu języków obcych?

Zacznijmy od omówienia, dlaczego multimedia się świetnie sprawdzają w nauczaniu języka angielskiego. Jest ku temu kilka powodów:

  • Sprawiają, że lekcje są ciekawsze – dzięki filmom, podcastom czy animacjom urozmaicasz zajęcia, tym samym utrzymując uwagę uczniów i sprawiając, że są bardziej zaangażowani w lekcje.
  • Są autentyczne – jedną z cech wyróżniających multimedia w języku angielskim jest to, że nagrywane są z reguły przez… native speakerów. Dzięki temu uczniowie mogą osłuchać się z autentycznym językiem.
  • Rozwijają umiejętność słuchania ze zrozumieniem – listening jest częścią większości egzaminów z języka angielskiego, a multimedia świetnie sprawdzają się w rozwijaniu tej zdolności. Dzięki filmom czy podcastom możesz w szybki, przyjemny i przede wszystkim naturalny sposób (powiedzmy sobie szczerze – sporo ćwiczeń ze słuchania brzmi jak… ćwiczenia ze słuchania) dbać o tę umiejętność na Twoich zajęciach.

Jak wykorzystywać multimedia ucząc języka angielskiego?

Chociaż multimedia z reguły świetnie sprawdzają się w trakcie zajęć z języka obcego, należy je umiejętnie stosować – podobnie zresztą, jak w przypadku aplikacji do nauki języka angielskiego. W jaki sposób korzystać z nich tak, aby były jak najefektywniejsze? Mamy dla Ciebie kilka porad:

  • Nie bazuj lekcji na multimediach – pamiętaj, że filmy, podcasty i animacje to pomoce dydaktyczne. Oznacza to, że są one świetnym dodatkiem do lekcji, ale nie możesz opierać całych zajęć tylko i wyłącznie na nich.
  • Wracaj do multimediów, ale ich nie nadużywaj – warto korzystać z filmów czy podcastów i nawet do nich wracać, np. układając kilka różnych ćwiczeń do jednego wideo. Jednak pamiętaj, żeby nie nadużywać tej pomocy dydaktycznej – w przeciwnym razie przestanie być rzeczywistą odskocznią dla uczniów.
  • Dobieraj multimedia do tematyki zajęć – może to być czasochłonne, szczególnie na początku, jednak wybranie odpowiednich wideo czy podcastów korespondujących z tematyką zajęć to klucz do sukcesu. Jeżeli uda Ci się wykorzystać multimedia, w których na przykład, stosowane jest to samo słownictwo, co w podręczniku, to znacząco ułatwisz uczniom przyswojenie materiału.
  • Wybierz odpowiednią porę na multimedia – jako odskocznia i pewne urozmaicenie, multimedia najlepiej działają w odpowiednich momentach zajęć. Polecamy stosowanie ich przede wszystkim na początku, w ramach rozgrzewki – dzięki temu rozbudzisz zainteresowanie uczniów. Ponadto stosuj je również w trakcie zajęć, w momentach, gdy widocznie spada poziom uwagi uczniów (zastanów się, kiedy taki moment przychodzi w każdej z Twoich grup i zaplanuj użycie multimediów z wyprzedzeniem) – wideo czy podcast w takiej sytuacji ponownie przyciągną uwagę podopiecznych.
  • Spróbuj stworzyć własny klip wideo z uczniami – jest to świetne ćwiczenie, gdyż rozwija nie tylko język, ale również umiejętność współpracy w grupie. Ponadto obejrzenie gotowego klipu da uczniom olbrzymią satysfakcję i napełni ich dumą. Jest tylko jedno „ale” – decydując się na to ćwiczenie, musisz pamiętać o pozyskaniu zgód na udostępnianie wizerunku.

Gdzie szukać wideo i podcastów na zajęcia?

Nie ma jednej odpowiedzi, gdzie możesz znaleźć multimedia do wykorzystania w nauczaniu języków obcych. Tak naprawdę, cały internet jest Twoim źródłem. Możesz co prawda korzystać z materiałów przeznaczonych specjalnie do nauki języka (np. BBC Learning English), jednak nie musisz się do nich ograniczać.

Korzystaj z multimediów przeprowadzając fascynujące lekcje

Stosuj się do powyższych wskazówek i uczyń multimedia ważnym elementem swoich zajęć. Dzięki filmom, podcastom i animacjom uczniowie pokochają Twoje lekcje i będą o wiele bardziej zmotywowani do nauki języka angielskiego – na co więc czekasz? Do dzieła!

Skoro wiesz już wszystko o multimediach, to zerknij na inny z naszych artykułów, o tym, jak zrobić pomoce dydaktyczne – dzięki temu jeszcze bardziej urozmaicisz swoje zajęcia!

Komentarze

Samoregulacja dziecka w szkole

Stuart Shanker „Samoregulacja w szkole” – książka do nauczycielskiej biblioteczki

„Samoregulacja w szkole” dra Shankera zawiera rezultaty wielu badań poświęconych umiejętności samoregulacji. Wyróżnia się ogromną ilością konkretnych przykła...
Czytaj więcej
Czy warto korzystac z gotowych scenariuszy lekcji jezyka angielskiego dla dzieci

Czy warto korzystać z gotowych scenariuszy lekcji języka angielskiego dla dzieci?

Gotowe scenariusze lekcji języka angielskiego – czy ich wykorzystanie jest dobrym pomysłem? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jest to zależne od...
Czytaj więcej
Konspekt lekcji jezyka angielskiego jak napisac

Jak przygotować konspekt do lekcji języka angielskiego z dziećmi?

Nie masz pewności, jak przygotować konspekt do lekcji angielskiego dla dzieci? Nie martw się – w tym artykule wytłumaczymy Ci, jak to zrobić w 8 prostych kro...
Czytaj więcej
Obserwacja kolezenska jakie korzysci ma lekcja kolezenska dla lektora angielskiego

O obserwacji koleżeńskiej słów kilka…

Dawno dawno temu 🙂, kiedy byłam już całkiem doświadczoną lektorką, wymieniałyśmy się z innymi nauczycielkami obserwacjami lekcji. Z jednej strony mia...
Czytaj więcej