Early Stage Universe | Early Stage Universe

Pomysły na wielkanocne lekcje języka angielskiego

21.03.2023
Easter 4

Kwiecień już za pasem, a wraz z nim wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Jak może wyglądać lekcja języka angielskiego o świątecznej tematyce? Prócz ważnych religijnych obrzędów w ten czas towarzyszy nam niezliczona ilość kolorowych pisanek, żółtych kurczaczków, zajączków i baranków. Te symbole często pod postacią czekoladowych figurek trafiają w ręce dzieci i stanowią najpopularniejsze dekoracje czy integralny element tradycyjnych zabaw. Dlatego my wykorzystamy je również podczas świątecznych lekcji angielskiego! Przekonaj się, w jaki sposób zamienimy te atrybuty w najlepsze (chociaż papierowe) i merytoryczne pomoce dydaktyczne na Wielkanoc. Zapraszamy na nasz Easter Egg, czyli artykuł o sposobach na spędzenie Świąt Wielkanocnych z językiem angielskim w tle.

Wielkanoc w klasie

Co kojarzy Ci się ze Świętami Wielkanocnymi? Prócz ważnych religijnych obrzędów w ten czas towarzyszy nam niezliczona ilość kolorowych pisanek, żółtych kurczaczków, zajączków i baranków. Te symbole często pod postacią czekoladowych figurek trafiają w ręce dzieci i stanowią najpopularniejsze dekoracje czy integralny element tradycyjnych zabaw. Dlatego my wykorzystamy je również podczas świątecznych lekcji angielskiego! Przekonaj się, w jaki sposób zamienimy te atrybuty w najlepsze (chociaż papierowe) i merytoryczne pomoce dydaktyczne na Wielkanoc.

Wielkanocna lekcja języka angielskiego dla najmłodszych

Jak poprowadzić świąteczną lekcję języka angielskiego dla najmłodszych? W klasach 1-3 świetnie sprawdzą się nasze wielkanocne materiały. Zostały one przygotowane na podstawie autorskiej piosenki Early Stage, a także wykonanych przez nas kart ilustracyjnych. Taki rodzaj zajęć z pewnością spodoba się uczniom. Atrakcyjny materiał to jednak nie wszystko! Jakie gry można zastosować, aby wielkanocne słownictwo pozostało w pamięci na dłużej? Jedną z nich jest Easter Bunny Says. To doskonale znana wielu uczniom gra, w której tym razem, w wielkanocnych okolicznościach, to króliczek wcieli się w rolę Simona i będzie wydawał uczniom polecenia. Doskonale sprawdzi się także chowanie za nowo poznanymi słówkami, powieszonymi na tablicy, karteczek w postaci pisanek, które uczniowie będą musieli znaleźć, nazywając daną kartę obrazkową. Uwaga na zgniłe jajka, która zabierają punkty lub generują dodatkowe pytania! Doskonałym pomysłem na rozpoczęcie zajęć będzie także energizer Rock, Paper, Scissors w świątecznej odsłonie. Zasady gry są bardzo proste, możemy też dowolnie modyfikować postacie, w które wcielają się nasi uczniowie.

Jak widzisz, sposobów na przedstawienie wielkanocnego słownictwa jest wiele, ale jednej pozycji nie może zabraknąć – po zabawach i ćwiczeniach utrwalających znajomość słownictwa, czas na piosenkę! Koniecznie powtórz z uczniami tekst, zanim zachęcisz ich do śpiewania.

Materiały na Wielkanocną lekcję języka angielskiego dla nastolatków

Jak poprowadzić wielkanocną lekcję języka angielskiego ze starszymi uczniami? Święta to idealny czas na to, by na chwilę oderwać się od podręcznika i znaleźć przestrzeń na ciekawe i angażujące aktywności. Doskonałym wyborem będą tutaj wszelkie ćwiczenia speakingowe, otwierające naszych uczniów na rozmowę o tradycjach, rodzinie czy własnych przemyśleniach. Na start zalecamy użycie kart obrazkowych do pracy w grupie lub w parach. Poproś, by uczniowie oprócz opowiedzenia o tym co znajduje się na obrazku, dodali jakąś czynność lub domową tradycję, która jest związana z przedstawionym na karcie przedmiotem. W ten sposób wzmocnisz zaangażowanie uczniów w komunikowanie się między sobą, stwarzając doskonałą okazję do rozwoju kompetencji społecznych grupy. Po owocnych dyskusjach i wprowadzeniu bardziej zaawansowanego, wielkanocnego słownictwa możesz się pokusić o follow — up w postaci wyzwania z użyciem platformy do tworzenia interaktywnych quizów. Decydując się na taki rodzaj zajęć, nie tylko spędzicie ciekawą wielkanocną lekcję, ale również, być może uda Ci się dowiedzieć nieco więcej o Twoich uczniach, a wszystko to w akompaniamencie języka angielskiego.

Easter hunting - czyli czas na wielkanocne polowanie!

Oprócz nauki przyda się odrobina aktywności. Czy wiedziałeś/aś, że w Wielkiej Brytanii dzieci tradycyjnie wybierają się z koszykami na szukanie czekoladowych jajek na terenie parków, czy dużych ogrodów? Opowiedz o tej historii uczniom i zachęć ich do udziału w ekscytujących wielkanocnych poszukiwaniach. Pochowaj w klasie smakołyki lub wycięte, kolorowe karteczki w kształcie jajek, z dodatkowymi krótkimi ćwiczeniami. Temat poszukiwań możesz poruszyć także podczas small talku, gdy Twoi uczniowie wrócą już po świętach do klasy. To świetna okazja do tego, by zachęcić ich do opowiadania o swoich przygodach w języku angielskim.

Wielkanoc to doskonały moment na tematyczne zajęcia, które strukturą i charakterem odbiegają od standardowej lekcji. Jednak nie zapominajmy, że święta to przede wszystkim przerwa na refleksję i chwile w rodzinnym gronie.

Dlatego wszystkim naszym Czytelnikom pragniemy życzyć zdrowych i pogodnych Świąt.

Happy Easter!

Komentarze

Communication cards 2

Materiały dla nauczycieli języka angielskiego - B2 Communication Cards

W tym sezonie będziemy się z Wami cyklicznie dzielić kartami gramatyczno-komunikacyjnymi do użycia w klasie z nastoletnimi uczniami na poziomie ...
Czytaj więcej
porazka

Neurobiologia porażki, czyli co porażka robi z naszym mózgiem?

Nie bój się popełniać błędów! Uczymy się na porażkach! Krok wstecz, ale dwa kroki w przód. Pomimo szczerych chęci te rady niezbyt dobrze na mnie działają. A ...
Czytaj więcej
Jak rozwijac warsztat jezykowy

Jak rozwijać warsztat językowy?

Podczas wykonywania zawodu nauczyciela języka angielskiego stale pracujemy z pewnym, ograniczonym zestawem słów i zasad gramatycznych. Czy w takim wypadku is...
Czytaj więcej
Empty Name 261

Jak nauczyć dzieci, czym jest dobra porażka?

Jak myślicie, czemu porażka nie tylko może, ale wręcz powinna się wydarzać w życiu dziecka? Jak sprawić, aby dziecko dobrze sobie z nią radziło?...
Czytaj więcej