Chcesz zwiększyć motywację Twoich uczniów na zajęciach angielskiego? Warto wtedy sięgnąć po dodatkowe gry i zabawy, aby urozmaicić lekcje. Przygotowywanie takich aktywności bywa czasochłonne, ale na szczęście internet oferuje różne narzędzia ułatwiające to zadanie.
Poniżej kompilacja moich ulubionych stron do tworzenia analogowych gier na zajęcia angielskiego.
BOARD GAMES
Zacznę od klasyki, czyli gier planszowych. Ten typ aktywności sprawdzi się przy różnych tematach. Może posłużyć do powtórki i utrwalenia zarówno słownictwa, jak i zagadnień gramatycznych. Bardzo polecam ten generator, który daje możliwość tworzenia różnych rodzajów planszówek przy użyciu tematycznej bazy obrazków.
Do tworzenia gier z własnymi obrazkami przydadzą się gotowe szablony (PDF, JPG). Do powtórek bardzo polecam rozdanie uczniom pustych szablonów, aby samodzielnie stworzyli gry dla siebie lub dla pozostałych uczniów w klasie. Tego typu zadania wymagają od nauczyciela niewiele przygotowań, a uczniowie są zwykle bardzo zmotywowani do ich wykonania.
CROSSWORD PUZZLES / WORDSEARCHES
Krzyżówki to kolejny sposób na powtórkę materiału - świetnie sprawdza się przy słowach i definicjach. Prosta krzyżówka tematyczna może też posłużyć na początku lekcji do wprowadzenia tematu. Podobnie jest w przypadku ćwiczeń typu wordsearch, szczególnie jeśli listę słów pod wykreślanką zastąpimy definicjami lub obrazkami. Ten prosty generator pozwala na szybkie stworzenie krzyżówki i wordsearcha z opcją dodania definicji. Za dodatkową opłatą otrzymamy ćwiczenia bez logo programu, ale wersja darmowa zupełnie wystarczy.
Ta strona również służy do tworzenia krzyżówek. Daje opcję wyboru czcionek i dodawania obrazków. Można tez wybrać gotowe (i edytowalne) tematyczne listy słów, wtedy tworzenie takiej krzyżówki zajmie dosłownie kilka minut. Mamy opcję wydrukowania ćwiczenia od razu, lub zachowania go jako obraz lub dokument w formacie PDF.
BINGO
Tę aktywność można wykorzystać na wszystkich poziomach zaawansowania. To dobra alternatywa dla zwykłego ćwiczenia na słuchanie – nauczyciel mówi słowo, uczniowie zakreślają odpowiedni obrazek. W trudniejszej wersji nauczyciel pokazuje kartę obrazkową, a uczniowie szukają odpowiedniego słowa na swojej karcie. Na wyższych poziomach nauczyciel może mówić definicje.
Ten generator pozwala na stworzenie dowolnego zestawu kart i dodanie definicji. Generuje też kartę dla nauczyciela (w wersji wszystkie słowa na jednym arkuszu, lub większe karty do pocięcia i losowania)
Ta strona daje ciekawsze opcje graficzne. Mamy do wyboru różne style i ramki, ale nie ma możliwości dodania definicji.
DOBBLE
Dobble (po angielsku „Spot it”) to gra na spostrzegawczość, która świetnie posłuży do powtórek słownictwa. Zestaw kart można stworzyć na 13, 31 lub 57 słówek. Generator gry można znaleźć tu, potrzebne są obrazki w formacie jpg, można też wpisywać słowa.
Na różnych blogach pojawiają się też szablony do tworzenia zestawów na 13 słówek i wykazy kart z numerami oraz instrukcje, jak stworzyć grę zupełnie samodzielnie bez użycia generatorów czy programów graficznych.
QR CODES
Do użycia kodów QR na lekcji potrzebne są smarfony. Wystarczy jeden na parę lub grupę, więc w starszych grupach nie powinien to być problem. W kodach można zaszyfrować słowa lub całe zdania, albo polecenia. Wydrukowane kody rozwieszamy w sali, a uczniowie skanują je i zapisują odpowiedzi na kartkach. Ta strona pozwala na łatwe kodowanie tekstu. Ta natomiast daje dodatkowo możliwość zakodowania pliku PDF lub audio, dzięki czemu możemy dodać zadania z użyciem obrazków czy nagrań.
I HAVE, WHO HAS
Wystarczy zarejestrować się na stronie i można szybko stworzyć zestaw kart. Niestety nie da się wprowadzać obrazków, ale generator może posłużyć do tworzenia materiałów powtórkowych do słówek (w formacie słówko – definicja), lub tematów gramatycznych np. liczby mnogiej czy pytań i krótkich odpowiedzi. W Internecie dostępne są też puste szablony (należy najpierw zarejestrować na na stronie) do tej gry, które można wydrukować i zalaminować. Taki zestaw może posłużyć do szybkiego stworzenia gry przy użyciu markera suchościeralnego
Dzień dobry,
Nestety na stronie tego projektu nie ma informacji na temat praw autorskich czy rodzaju licencji. Z autorem projektu można się natomiast skontaktować przez Twitter: https://twitter.com/zelph. Myślę, że może Pan do niego napisać i on będzie znał odpowiedź na to pytanie :)
Dzień dobry,
Chce stworzyć swoją wersje gry Dobble z moimi obrazkami i sprzedawać w internecie.
Czy orientuje się Pani czy jest to legalne? Czy mogę skorzystać z generatora który Pani tu podała?