Early Stage Universe

Jak oszczędzić czas podczas planowania lekcji? 5 scenariuszy lekcji angielskiego dla nastolatków

18.11.2021
53 F5 CDF3 4050 421 F B138 B135 CEF17 A77

Lekcje, sprawdzanie kartkówek, uzupełnianie dziennika, doszkalanie – czasem brakuje dnia, aby z wszystkim zdążyć. A co z przygotowaniem tematów na kolejne zajęcia? Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzić czas podczas planowania lekcji, mamy kilka gotowych rozwiązań. Sprawdź 5 scenariuszy lekcji angielskiego dla nastolatków stworzonych przez metodyków Early Stage!


1. Scenariusz lekcji angielskiego – Survival

Jednym z naszych sposobów na angażowanie uczniów podczas lekcji języka angielskiego w Early Stage, jest przemienianie ćwiczeń w gry i zabawy językowe. Dlatego do tej oraz pozostałych lekcji przygotowaliśmy zarówno konkretne ćwiczenia, jak i propozycje rozwijających gier, które pozwolą przyswoić nowe wyrażenia i słowa w znacznie łatwiejszy sposób.

Tematyka przetrwania to przede wszystkim idiomy – otrzymujesz je wypisane wraz z obrazkami w formie kart, ale w pakiecie znajduje się także zestaw z ćwiczeniami, grą, plikiem audio i zadaniami na mówienie.

Aby oswoić uczniów ze znaczeniem poszczególnych idiomów, rozwieś karty w widocznym miejscu – wzmocnisz w ten sposób zapamiętywanie uczniów, poprzez zaangażowanie zmysłu wzroku. Następnie wykorzystaj kartę pracy, a dla utrwalenia zagraj z uczniami w rozluźniającą grę.


Przykładem mogą być np. znane wszystkim kalambury. Podziel klasę na dwie grupy. Jedna pokazuje za pomocą scenek wylosowany idiom, druga odgaduje. Następnie zmiana ról. Wygrywa ta grupa uczniów, która odgadnie najwięcej haseł. Sprawdź wszystkie materiały do lekcji języka angielskiego z tematyki „Survival”, które dla Ciebie przygotowaliśmy.


2. Scenariusz lekcji angielskiego – Work

Kolejny scenariusz dotyczy wyrażeń związanych z pracą. Naszym celem jest zatem nauka idiomów, a pomóc mogą w tym karty obrazkowe i gotowe ćwiczenia do wydrukowania, przygotowane przez załogę Early Stage.


Jedną z propozycji, która zakłada pracę w grupach, jest pisanie listów do rubryki porad osobistych z wykorzystaniem 1-2 idiomów. Każda z 3-4 osobowych grup otrzymuje inne wyrażenia. Po napisaniu swojego listu, uczniowie przekazują go drugiej grupie, która odpowiada na niego, używając swoich idiomów. Przed rozpoczęciem zabawy, warto pokazać uczniom przykładowe listy, napisane przez nauczyciela lub zawarte w naszych materiałach. Więcej pomysłów na przeprowadzenie ciekawych zajęć dla nastolatków na temat pracy, znajdziesz w dedykowanych materiałach dla nauczycieli angielskiego.


3. Scenariusz lekcji angielskiego - Colourful Veggies

Scenariusz związany z warzywami oparty jest na piosence „Colourful Veggies”, którą możesz pobrać z naszej bazy materiałów dla nauczycieli oraz z wykorzystaniem filmu dostępnego na YouTube. W zestawie znajdziesz także karty obrazkowe oraz ćwiczenia do uzupełnienia.


O ile młodszych uczniów zainteresujesz np. grą w memory z wykorzystaniem wydrukowanych podwójnie kart, o tyle nastolatków możesz zachęcić np. do quizu, w którym będą mogli wykazać się znajomością idiomów. Rozwijającym wyobraźnię oraz słownictwo ćwiczeniem jest także poproszenie uczniów o stworzenie historyjek z postaciami o „warzywnych nazwiskach”, np. love

story, crime story czy opis wakacji Mr Carrot. Ciekawym pomysłem może być również poruszenie tematyki zdrowego odżywiania, ze wskazaniem zalet i wad fast food czy tworzeniem przepisów na ulubione sałatki. Sprawdź wszystkie przygotowane przez Early Stage propozycje, które wykorzystasz na swojej lekcji angielskiego.


4. Scenariusz lekcji angielskiego – Travel

Podróże to temat szeroki jak... świat! Dlatego można mówić o nich godzinami. Aby ułatwić Ci przeprowadzenie lekcji o podróżowaniu w języku angielskim, przygotowaliśmy karty obrazkowe, ćwiczenia, gry i zadania na mówienie, dzięki którym Twoje zajęcia angielskiego dla nastolatków wypełnione będą pozytywną energią oraz efektywną nauką!

Zabawa w BINGO, TORNADO CZY TABOO to jedne z kilku propozycji, które znajdziesz w naszym nauczycielskim Universe. Należy do nich także MIX-PAIR-SHARE do wykonania w karcie pracy lub poza ławkami. Wybierając tę drugą opcję, możesz ożywić atmosferę i zachęcić do większej aktywności nastolatków. Na czym ona polega?


Uczniowie chodzą po klasie do muzyki (możemy włączyć jakąś znaną piosenkę związaną z podróżowaniem, np. „The Passenger” Iggy’ego Popa). Nauczyciel zatrzymuje nagranie lub mówi „Freeze” lub „Pair”. Uczniowie losowo łączą się w tym momencie w pary (opcjonalnie pary przybijają sobie piątkę). Nauczyciel zadaje jedno z pytań z naszej karty ćwiczeń (ćw. 7 na str. 4), a zadaniem uczniów jest odpowiadanie na nie w parach przez 1 min. Następnie nauczyciel ponownie włącza nagranie lub mówi „Mix”. Wtedy grupa po raz kolejny miesza się i tworzy nowe pary, w których odpowiada na następne pytanie. Zabawę powtarzamy do momentu odpowiedzenia na wszystkie pytania zadane przez nauczyciela.


5. Scenariusz lekcji angielskiego – Scuba diving

Inspiracją do kolejnego scenariusza lekcji jest historia nauczycielki o niezwykłej pasji – nurkowaniu, która stanowi główny temat zajęć. Emma Gorman, pracująca w szkole międzynarodowej w Tajlandii, opowiada w rozmowie przeprowadzonej dla Early Stage, o tajnikach swojego hobby oraz o powodach, dla których to jej ulubiony sport. W oparciu o tę opowieść przygotowaliśmy materiały do pracy z nastolatkami, które możesz wykorzystać podczas zajęć. Jest wśród nich m.in. pomysł na stworzenie burzy mózgów, mającej na celu rozbudzenie kreatywności (również podczas nauczania zdalnego) oraz gotowy pomysł na pracę domową.

Zadaniem do wykonania przez uczniów w domu (ale i na lekcji) jest wybranie jednego z trzech miejsc, idealnych według nich do nurkowania (Tajlandia, Egipt czy Meksyk) oraz wypisania w tabeli zalet i wad związanych z tą lokalizacją. Przydatne materiały dla nauczycieli do pobrania znajdziesz w naszych zasobach.


Komentarze

Pozytywny feedback konstruktywna informacja zwrotna

Jak dawać wspierający feedback? Przykłady konstruktywnej informacji zwrotnej

Czy powiedzenie „To kiepskie” jest dobrym feedbackiem? Wiadomo, że nie. A czy powiedzenie „To doskonałe, jesteś geniuszem!” jest lepszym? Nie bardzo! Dlaczeg...
Czytaj więcej
Webinaria dla nauczycieli angielkskiego jakie maja rodzaje

Webinaria dla lektorów angielskiego. Czym są? Jakie mają rodzaje? Dlaczego warto w nich uczestniczyć?

Czym są webinaria? Zwane również webinarami (z ang. „web” + „seminar”), są to interaktywne szkolenia, warsztaty, prezentacje lub dyskusje online. Webinaria d...
Czytaj więcej
Kompetencje miekkie w pracy nauczyciela angielskiego

Rozwijanie kompetencji miękkich jako nauczyciel – kluczowe umiejętności lektora

Kompetencje miękkie są niezwykle ważne w codziennej pracy nauczyciela. Obok doskonałej znajomości języka (która w tym zawodzie jest oczywista), odgrywają one...
Czytaj więcej
IT with Doti quick trick bottle flip

Quick Trick season 2, episode 4: BOTTLE FLIP

W czwartym odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przedstawiamy prostą aktywność, która może uatrakcyjnić pracę na poziomie definicji. Wszystko czego potrzebuje...
Czytaj więcej