Self-care dla nauczycieli: inspiracje i pomysły na dbanie o siebie

Self-care dla nauczycieli: inspiracje i pomysły na dbanie o siebie

3.01.2024
Self care dla nauczycieli min min Easy Resize com

Self-care dla nauczycieli jest niezwykle ważny – dzięki dbaniu o swoje potrzeby możesz uniknąć wypalenia zawodowego i mieć mnóstwo energii do prowadzenia pasjonujących zajęć. Jak więc się o siebie zatroszczyć? Poprzez dbanie o głos, relaks, wędrówkę w głąb siebie i wyznaczenie granic między życiem zawodowym i prywatnym. Dowiedz się więcej, czytając ten artykuł!

Self-care dla nauczycieli: warsztat

Pierwszym elementem, o który musisz zadbać, jest Twój warsztat, czyli Twój głos. O swoje struny głosowe możesz zadbać na wiele sposobów, zarówno profesjonalnych, jak i takich, które możesz stosować w warunkach domowych. Opisujemy je w szczegółach w naszym artykule „Głos lektora – czyli jak dbać o struny głosowe?” – przeczytaj go, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak kompleksowo zadbać o swój głos.

Self-care dla nauczycieli: relaks i wyciszenie

Kolejnym ważnym aspektem, o który musisz troszczyć się na co dzień jest relaks. Praca nauczyciela bywa stresująca, a konieczność kontrolowania przebiegu zajęć przez cały czas ich trwania potrafi zmęczyć. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pomysłów na aktywności self-care sprawdzone wśród nauczycieli.

  • Medytacja – jest to skuteczna metoda na relaks, niewymagająca zbyt wiele czasu – nieraz wystarczy Ci zaledwie 5-10 minut. Medytacja może, ale nie musi być skomplikowana, wszystko zależy od wybranej metody – o tej polecanej przez nas przeczytasz w artykule „Chwila relaksu dla nauczyciela i nauczycielki”.

  • Sport – dobrą metodą na odstresowanie się, zrelaksowanie mięśni oraz pozytywne bodźcowanie układu nerwowego jest aktywność fizyczna. Nieważne, czy chcesz grać w siatkówkę, jeździć na rolkach, ćwiczyć na siłowni czy biegać – grunt, aby sport sprawiał Ci przyjemność. Dzięki temu nie tylko uwolnisz się od zebranych pokładów stresu, ale również uodpornisz się na jego działanie w przyszłości. Jak często należy ćwiczyć? Najlepiej 3-4 dni w tygodniu po co najmniej 20 minut.

  • Oddanie się pasji – zrelaksować możesz się również, oddając się swojej pasji. Dzięki temu będziesz mieć świetną odskocznię od codziennych zmartwień i obowiązków i kompletnie zapomnisz o stresie. Nieważne czy uwielbiasz malować, chodzić po górach czy zanurzać się w świecie literatury – planując swój odpoczynek koniecznie zarezerwuj czas na swoje hobby!

Self-care dla nauczycieli: wędrówka w głąb siebie

Poza relaksem oraz zadbaniem o swój warsztat warto skupić się na jeszcze jednej kwestii: Twoich potrzebach. W tym wypadku zadaj sobie kilka pytań, takich jak:

  • Jakie są moje potrzeby?
  • Czy moje potrzeby są zaspokojone?
  • Jeśli nie są zaspokojone to dlaczego?
  • Co muszę zrobić, aby moje potrzeby były zaspokojone?

Dzięki takiej autorefleksji możesz odkryć, czego potrzebujesz do szczęścia lub relaksu po pracy. Być może czujesz, że masz zbyt mało czasu na hobby lub przytłacza Cię liczba godzin pracy? Wiedząc, co chcesz zmienić, będziesz mieć możliwość znalezienia rozwiązania, a tym samym dokonania zmian w Twoim życiu, które sprawią, że będziesz szczęśliwszy/a.

Zobacz też:

- Uważność - jak może pomóc nauczycielom i nauczycielkom?

Self-care dla nauczycieli: wyznaczanie granic

Ostatnią rzeczą, niezwykle ważną w całym self-care dla nauczycieli, jest wyznaczenie jasnej granicy pomiędzy pracą a czasem wolnym. W końcu przygotowując się do zajęć, sprawdzając testy, czy uzupełniając dziennik łatwo się zatracić, naruszając tym samym swój work-life balance.

Jeżeli pracujesz w domu, np. przygotowując się do zajęć, to najlepszą metodą wyznaczania granic będzie ustalenie stałych godzin, które poświęcasz na pracę. Jeśli masz taką możliwość, to wyznacz również osobne stanowisko (wystarczy biurko), przy którym wykonujesz tylko i wyłącznie czynności zawodowe – jeszcze bardziej ułatwi Ci to rozdzielenie obowiązków od czasu wolnego.

Podsumowanie

Pamiętaj, że self-care dla nauczycieli to złożona kwestia, ale właśnie dzięki takim praktykom unikniesz wypalenia zawodowego i będziesz mieć mnóstwo energii do pracy z dziećmi. Dlatego koniecznie zacznij dbać o swój głos, znajdź swój własny sposób na relaks, zadbaj o swoje potrzeby i rozdziel pracę od czasu wolnego grubą linią.

Czy ten artykuł był pomocny? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj nasz tekst o sygnałach, które mówią Ci, że czas odpocząć.

Komentarze

Wspolpraca lektorsko metodyczna a efektywnosc nauczania jezyka

Współpraca lektorsko-metodyczna a efektywność nauczania języka

Nauczanie angielskiego wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy językowej, ale również umiejętności przekazywania jej w angażujący i efektywny sposób. W tym proc...
Czytaj więcej
Zasada rosenshinea skuteczne nauczanie rusztowania w edukacji

Cegiełka po cegiełce, czyli nauczyciel murarzem. Zasada Rosenshine’a a skuteczne nauczanie

Pewnie zdziwcie się, kiedy Wam powiem, że budownictwo i edukacja mają sporo wspólnego! Nie chodzi mi o tak oczywiste porównania, jak tworzenie czegoś od pods...
Czytaj więcej
Zabawy metody aktywizujace przyklady angielski

Przykłady zabaw i metod aktywizujących dla dzieci w szkole języka angielskiego

Ciekawe metody aktywizujące są kluczem do skutecznych zajęć – co to do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednak, jakie są przykłady takich zabaw aktywiz...
Czytaj więcej
Retrieval practice efektywna nauka angielskiego

Retrieval Practice. Klucz do efektywnej nauki języka angielskiego

Ledwo zaczynał się rok szkolny, a tu już maj! Pobudka! Czas końcowych egzaminów, ostatnich testów i sprawdzania wiedzy, zanim wyruszymy na wakacyjne podboje!...
Czytaj więcej