Certyfikaty uprawniające do nauki angielskiego dla lektorów

Certyfikaty uprawniające do nauki angielskiego – czy musisz je posiadać chcąc uczyć języka?

22.01.2024
Lektorka przed szkola jezyka angielskiego early stage

Czy potrzebujesz certyfikatu znajomości języka angielskiego, aby go uczyć? Tak! Nie oznacza to jednak, że musisz ukończyć filologię angielską ze specjalizacją nauczycielską (chyba, że chcesz pracować w szkole państwowej). W wielu wypadkach wystarczą certyfikaty uznawane międzynarodowo, np. certyfikaty Cambridge. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj ten artykuł!

Certyfikaty potrzebne dla nauczyciela języka angielskiego

Certyfikatów potwierdzających znajomość języka angielskiego czy zdolności pedagogiczne jest wiele, a w samej branży możesz spotkać się z różnymi wymaganiami dotyczącymi tej kwestii. Mimo to można znaleźć jeden wspólny mianownik – każda szkoła, językowa czy państwowa, wymaga określonych uprawnień i certyfikatów. Zerknijmy więc, jak to wygląda w poszczególnych przypadkach.

Zobacz też:

Szkoły państwowe a kwalifikacje nauczyciela języka angielskiego

Tutaj sytuacja jest najtrudniejsza i opcji jest kilka – szczegółowe informacje znajdują się w § 12 i 30 oraz załączniku do rozporządzenia MEN z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Poniżej przedstawiamy kilka z możliwych opcji.

Aby uczyć w szkole państwowej trzeba spełniać jeden z trzech poniższych wymogów:

  • mieć dyplom magistra na filologii angielskiej wraz z przygotowaniem pedagogicznym (przygotowanie takie można uzyskać na specjalizacji nauczycielskiej) lub
  • posiadać dyplom magistra uzyskany na studiach w kraju, w którym językiem urzędowym jest j. angielski wraz z przygotowaniem pedagogicznym lub
  • ukończyć studia magisterskie na dowolnym kierunku wraz z:
    • świadectwem egzaminu potwierdzającym znajomość języka w stopniu zaawansowanym lub biegłym oraz przygotowaniem pedagogicznym,
    • świadectwem złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z języka angielskiego stopnia II.

Szkoły językowe a wymagania wobec nauczycieli angielskiego

W przypadku prywatnych szkół językowych dużo zależy od samej szkoły. W Early Stage nie wymagamy od Ciebie studiów kierunkowych czy kursów metodycznych, jednak ważny jest dla nas odpowiedni poziom języka angielskiego (potwierdzony certyfikatem i testem przeprowadzonym w ramach rekrutacji) oraz pasja do nauczania.

Zobacz też:

Lekcje prywatne, korepetycje

Tutaj z jednej strony nie potrzebujesz certyfikatu, w końcu lekcje będziesz planować samodzielnie. Z drugiej strony musisz jakoś udowodnić swoją wartość i sprzedać swoje umiejętności, a certyfikat lub dyplom będzie w tym wypadku niezwykle pomocny.

Szkolenie z Canvy dla nauczycieli może Ci się przydać? Zapisz się na darmowe webinarium:

Szkolenie webinar Canva dla nauczycieli angielskiego


Jakie certyfikaty są przydatne dla nauczycieli?

Jeśli wiesz, co czeka Cię po anglistyce i przewidujesz, że jest to praca nauczyciela, lub już jesteś pedagogiem i pragniesz rozwijać swoje umiejętności dalej, to musisz wiedzieć, które certyfikaty będą najbardziej przydatne. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę z najważniejszymi opcjami do wyboru.

Na pierwszy ogień idą te certyfikaty, które mają służyć udowodnieniu Twoich świetnych umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim. W tym wypadku najczęstszym wyborem są uznawane międzynarodowo egzaminy Cambridge, a Tobie przydadzą się te na dwóch najwyższych poziomach:

  • Certificate in Advanced English lub CAE (C1),
  • Certificate of Proficiency in English lub CPE (C2)

Kolejną opcją będzie egzamin TOEFL (Test of English as a Foreign Language). Choć głównie wybierany jest on przez osoby planujące studia w USA, to również jest uznawany międzynarodowo i może być dowodem Twojej znajomości języka angielskiego.

Pamiętaj, że jeżeli jesteś absolwentem lub absolwentką filologii angielskiej, to nie musisz podchodzić do powyższych egzaminów – dyplom ukończenia studiów jest potwierdzeniem Twoich umiejętności językowych.

Certyfikaty dla nauczycieli angielskiego

Innym rodzajem certyfikatów są takie, które skupiają się nie na samym języku, a na dydaktyce. Tutaj pierwsze na myśl przychodzą wcześniej wspomniane podyplomowe studia metodyczne, które wymagane są do uczenia w szkołach państwowych w sytuacjach, gdy nie nabyłeś/aś takich uprawnień w ramach studiów. Jednak nie jest to jedyna opcja.

Nauczyciele mogą w ramach rozwoju zawodowego zainteresować się także certyfikatami CELTA (dla wszystkich lektorów angielskiego) i DELTA (dla doświadczonych nauczycieli). Kursy do uzyskania tych certyfikatów skupione są na wykorzystywaniu wielu z najlepszych dostępnych metod nauczania angielskiego. Nie dziwi więc, że zdobycie jednego z tych dwóch certyfikatów jest często wymagane w szkołach językowych – według samego Cambridge English, w 2018 aż 71% ofert pracy dla lektorów w 60 różnych krajach zawierało na liście wymagań certyfikat CELTA.

Jak to jest z tymi certyfikatami?

Jak to więc jest z tymi certyfikatami i studiami: czy są one potrzebne? Tak. Do szkoły państwowej będziesz potrzebować zarówno certyfikatu potwierdzającego znajomość języka angielskiego, jak i przygotowania metodycznego (dyplom studiów filologicznych II stopnia na specjalizacji nauczycielskiej spełnia oba te wymagania).

W przypadku szkół językowych to zależy – w Early Stage wystarczy certyfikat udowadniający poziom C1 lub C2. Jeżeli chodzi o certyfikaty do zdobycia, to jest wiele opcji: od egzaminów Cambridge (CAE i CPE) i TOEFL, po kursy związane bezpośrednio z nauczaniem, takie jak CELTA i DELTA. Wybór zależy jedynie od Twoich potrzeb i chęci rozwoju!

Przeczytaj również:

Źródło:

https://www.cambridgeenglish.org/news/view/three-quarters-of-elt-jobs-ask-for-cambridge-celta/

A może przyda Ci się szkolenie dotyczące pracy z uczniem dyslektycznym? Obejrzyj darmową powtórkę:

Webinar dla nauczycieli: Jak pracować z uczniem dyslektycznym?

Komentarze

Jak oceniac uczniow zeby nie obnizac samooceny

Jak oceniać uczniów, aby nie obniżać ich samooceny? Oceny w szkole podstawowej, językowej, średniej…

Oceny wydają się niezbędne w procesie nauczania – są powszechnie stosowane w szkołach i w uproszczony sposób przedstawiają, w jakim stopniu uczeń przyswoił m...
Czytaj więcej
GT Walsheim Medium

Quick Trick season 2 episode 7: THE NEGATIVE

W siódmym odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK ponownie przychodzimy z ciekawym pomysłem, który sprawi, że nauka pisania nowych słów będzie szybka, łatwa i ni...
Czytaj więcej
Hospitacje kolezenskie na lekcjach angielskiego

Tajemniczy ogród nauczania: jak obserwacje lekcji mogą wzbogacić Twój warsztat lektorski?

O hospitacjach i obserwacjach koleżeńskich, lekcjach pokazowych, wizytacjach i lekcjach otwartych pisze Weronika Puszyk, metodyczka główna Early Stage....
Czytaj więcej
Praca z jezykiem angielskim za granica

Ciekawa praca z językiem angielskim – bez doświadczenia, zdalna, a może za granicą?

Marzy Ci się ciekawa praca z angielskim? Jeśli doskonale znasz ten język, to możliwości są naprawdę różnorodne – od zdalnych korepetycji w piżamie, przez gra...
Czytaj więcej