Czy potrzebujesz certyfikatu znajomości języka angielskiego, aby go uczyć? Tak! Nie oznacza to jednak, że musisz ukończyć filologię angielską ze specjalizacją nauczycielską (chyba, że chcesz pracować w szkole państwowej). W wielu wypadkach wystarczą certyfikaty uznawane międzynarodowo, np. certyfikaty Cambridge. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj ten artykuł!
Certyfikatów potwierdzających znajomość języka angielskiego czy zdolności pedagogiczne jest wiele, a w samej branży możesz spotkać się z różnymi wymaganiami dotyczącymi tej kwestii. Mimo to można znaleźć jeden wspólny mianownik – każda szkoła, językowa czy państwowa, wymaga określonych uprawnień i certyfikatów. Zerknijmy więc, jak to wygląda w poszczególnych przypadkach.
Zobacz też:
Tutaj sytuacja jest najtrudniejsza i opcji jest kilka – szczegółowe informacje znajdują się w § 12 i 30 oraz załączniku do rozporządzenia MEN z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Poniżej przedstawiamy kilka z możliwych opcji.
Aby uczyć w szkole państwowej trzeba spełniać jeden z trzech poniższych wymogów:
W przypadku prywatnych szkół językowych dużo zależy od samej szkoły. W Early Stage nie wymagamy od Ciebie studiów kierunkowych czy kursów metodycznych, jednak ważny jest dla nas odpowiedni poziom języka angielskiego (potwierdzony certyfikatem i testem przeprowadzonym w ramach rekrutacji) oraz pasja do nauczania.
Zobacz też:
Tutaj z jednej strony nie potrzebujesz certyfikatu, w końcu lekcje będziesz planować samodzielnie. Z drugiej strony musisz jakoś udowodnić swoją wartość i sprzedać swoje umiejętności, a certyfikat lub dyplom będzie w tym wypadku niezwykle pomocny.
Szkolenie z Canvy dla nauczycieli może Ci się przydać? Zapisz się na darmowe webinarium:
Jeśli wiesz, co czeka Cię po anglistyce i przewidujesz, że jest to praca nauczyciela, lub już jesteś pedagogiem i pragniesz rozwijać swoje umiejętności dalej, to musisz wiedzieć, które certyfikaty będą najbardziej przydatne. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę z najważniejszymi opcjami do wyboru.
Na pierwszy ogień idą te certyfikaty, które mają służyć udowodnieniu Twoich świetnych umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim. W tym wypadku najczęstszym wyborem są uznawane międzynarodowo egzaminy Cambridge, a Tobie przydadzą się te na dwóch najwyższych poziomach:
Kolejną opcją będzie egzamin TOEFL (Test of English as a Foreign Language). Choć głównie wybierany jest on przez osoby planujące studia w USA, to również jest uznawany międzynarodowo i może być dowodem Twojej znajomości języka angielskiego.
Pamiętaj, że jeżeli jesteś absolwentem lub absolwentką filologii angielskiej, to nie musisz podchodzić do powyższych egzaminów – dyplom ukończenia studiów jest potwierdzeniem Twoich umiejętności językowych.
Innym rodzajem certyfikatów są takie, które skupiają się nie na samym języku, a na dydaktyce. Tutaj pierwsze na myśl przychodzą wcześniej wspomniane podyplomowe studia metodyczne, które wymagane są do uczenia w szkołach państwowych w sytuacjach, gdy nie nabyłeś/aś takich uprawnień w ramach studiów. Jednak nie jest to jedyna opcja.
Nauczyciele mogą w ramach rozwoju zawodowego zainteresować się także certyfikatami CELTA (dla wszystkich lektorów angielskiego) i DELTA (dla doświadczonych nauczycieli). Kursy do uzyskania tych certyfikatów skupione są na wykorzystywaniu wielu z najlepszych dostępnych metod nauczania angielskiego. Nie dziwi więc, że zdobycie jednego z tych dwóch certyfikatów jest często wymagane w szkołach językowych – według samego Cambridge English, w 2018 aż 71% ofert pracy dla lektorów w 60 różnych krajach zawierało na liście wymagań certyfikat CELTA.
Jak to więc jest z tymi certyfikatami i studiami: czy są one potrzebne? Tak. Do szkoły państwowej będziesz potrzebować zarówno certyfikatu potwierdzającego znajomość języka angielskiego, jak i przygotowania metodycznego (dyplom studiów filologicznych II stopnia na specjalizacji nauczycielskiej spełnia oba te wymagania).
W przypadku szkół językowych to zależy – w Early Stage wystarczy certyfikat udowadniający poziom C1 lub C2. Jeżeli chodzi o certyfikaty do zdobycia, to jest wiele opcji: od egzaminów Cambridge (CAE i CPE) i TOEFL, po kursy związane bezpośrednio z nauczaniem, takie jak CELTA i DELTA. Wybór zależy jedynie od Twoich potrzeb i chęci rozwoju!
Przeczytaj również:
Źródło:
https://www.cambridgeenglish.org/news/view/three-quarters-of-elt-jobs-ask-for-cambridge-celta/
A może przyda Ci się szkolenie dotyczące pracy z uczniem dyslektycznym? Obejrzyj darmową powtórkę: