Jak kontynuować rozwój zawodowy nauczyciela poza salą lekcyjną?

Jak kontynuować rozwój zawodowy nauczyciela poza salą lekcyjną?

15.01.2024
Jak kontynuować rozwój zawodowy nauczyciela poza salą lekcyjną w zespole

Rozwój zawodowy nauczyciela nie ogranicza się do samej pracy bezpośrednio z uczniami – w Early Stage możesz na przykład zostać metodykiem bądź założyć własną filię. Jednak, wszystko wymaga czasu i doświadczenia, a nawet najlepsi metodycy poświęcają sporo czasu na doskonalenie swoich umiejętności. W tym artykule przyjrzymy się temu bliżej i omówimy, jak zadbać o rozwój zawodowy nauczyciela poza salą lekcyjną. Wzbudziliśmy Twoje zainteresowanie? To zapraszamy do lektury!


Jak zadbać o rozwój zawodowy jako nauczyciel?

Ciągły rozwój zawodowy jest poniekąd wpisany w profesję nauczyciela. Przyczynia się do podnoszenia jakości nauczania i wspiera tworzenie inspirującego środowiska edukacyjnego. Poniżej przedstawiamy, jak możesz dbać o swój rozwój zawodowy i podnosić swoje kompetencje i umiejętności. Dużą rolę odgrywa tu stopień Twojego zaangażowania i dobór dróg dokształcania w zależności od potrzeb w Twojej pracy. Zerknijmy więc na kilka metod.

  • Samokształcenie. Niezwykle ważne jest szukanie materiałów samodzielnie. Możesz w tym wypadku korzystać z następujących źródeł: literatury naukowej o tematyce pedagogicznej, środków masowego przekazu, dyskusji z kolegami lub koleżankami w pracy, mediów społecznościowych lub blogów szkół językowych, takich jak ten.
  • Dokształcanie. Tutaj opcji jest wiele. Od dodatkowych kursów angielskiego, aby odświeżyć sobie znajomość języka, po zajęcia z psychologii, rozwiązywania problemów lub konfliktów w klasie. Dokształcanie to zdobywanie dodatkowej wiedzy z dziedzin, które mogą być pomocne w pracy nauczyciela, lecz nie są związane jedynie z tym zawodem.
  • Formalne doskonalenie zawodowe. W tym wypadku mówimy już o formalnym rozwoju zawodowym: zdobywaniu certyfikatów lub dodatkowych uprawnień. związanych bezpośrednio z pracą jako nauczyciel angielskiego. Może to oznaczać, chociażby, zapisanie się na kurs skoncentrowany na praktycznych umiejętnościach nauczycielskich, przygotowujący do nauczania w różnych środowiskach edukacyjnych, np. CELTA lub DELTA.

Skąd czerpać wiedzę, czyli źródła przydatne w rozwoju zawodowym nauczyciela?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie metody nauczania są skuteczne, jak pracować z uczniami o specjalnych potrzebach, czy jak planować program i tworzyć ćwiczenia, to masz do wyboru mnóstwo źródeł. Dlatego polecamy nie tylko przeczytać poniższą listę, ale również do niej wracać. Dzięki temu będziesz wiedzieć, gdzie poszerzać swoją wiedzę, nawet gdy chwilowo zabraknie Ci inspiracji.

Gdzie szukać informacji i nowinek związanych z nauczaniem języka angielskiego, lub jak poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie?

  • literatura specjalistyczna, np. https://www.ejournals.eu/,
  • źródła online, np. Google Scholar,
  • kursy dla nauczycieli (w Early Stage oferujemy rocznie ponad 150 szkoleń wewnętrznych dla naszych lektorów – możesz wybrać te, które uznasz za najbardziej pomocne),
  • webinaria (w Early Stage również organizujemy darmowe webinaria dla nauczycieli),
  • konferencje metodyczne,
  • obserwacje metodyczne – zapraszanie metodyków do obejrzenia zajęć i zasięganie ich opinii,
  • obserwacje lekcji innego lektora/nauczyciela,
  • konwersacje po angielsku, zarówno 1:1, jak i w grupie (w ramach rozwijania warsztatu językowego),
  • dbanie o swój odpoczynek i kultywowanie pasji,
  • wszystkie inne czynności, które uważasz za pomocne i pozytywnie wpływające na Twój rozwój i na to, jak działasz w klasie (na przykład kursy zarządzania czasem, skutecznego planowania zadań, ale też chociażby kurs innego języka obcego (np. francuskiego czy hiszpańskiego) dzięki któremu to Ty poczujesz się jak uczeń).

Zobacz też:

- Multimedia w nauczaniu języka angielskiego: wideo, podcasty i animacje

- Metody i formy pracy z uczniami w różnym wieku. Jak dostosować nauczanie angielskiego?

- Jak stworzyć własne pomoce dydaktyczne i materiały edukacyjne do nauczania języka?

- Jakie metody nauczania są skuteczne?


Rozwój zawodowy a rozwój osobisty

Pamiętaj, że Twój rozwój nie powinien dotyczyć jedynie metodyki czy innych aspektów związanych z pracą – rozwój osobisty jest tu równie ważny co rozwój zawodowy. To właśnie dzięki temu pierwszemu poznajesz swoje mocne i słabe strony oraz uczysz się je wykorzystywać w pracy z dziećmi. Co więcej, rozwój osobisty umożliwia Ci usprawnienie Twoich własnych zajęć i przygotowań, tym samym ułatwiając Ci radzenie sobie z formalnymi elementami pracy.

Zobacz też:

- Uważność - jak może pomóc nauczycielom i nauczycielkom?

Rozwój zawodowy nauczyciela – klucz do sukcesu

Rozwój zawodowy w pracy nauczyciela wymaga samokształcenia, dokształcania się na kursach i szkoleniach oraz doskonalenia zawodowego. Ważne jest tutaj jednak holistyczne podejście do tematu. Nie wystąpi on w pełni, jeżeli nie zostanie połączony z rozwojem osobistym. Poprzez zaangażowanie w aktywności związane z poszerzaniem swoich kompetencji, ale także pogłębianie własnych pasji i odkrywanie siebie na nowo, nauczyciele zdobywają narzędzia niezbędne do skutecznego kształcenia i inspirowania uczniów. Równocześnie rozwijają swoją zdolność do elastycznego reagowania na zmiany, tworzenia innowacyjnych strategii dydaktycznych i budowania pozytywnych relacji z uczniami. W rezultacie nieustanny rozwój zawodowy nie tylko wzbogaca doświadczenie nauczyciela, ale także wpływa korzystnie na jakość nauczania i przyczynia się do sukcesu edukacyjnego każdego ucznia.

Dlatego tak ważne jest, abyś ciągle dążył/a do stawania się coraz lepszym pedagogiem. Dzięki temu, lepiej poradzisz sobie z sytuacjami w klasie i będziesz mieć większy wpływ na naukę angielskiego przez młodsze pokolenia!

Zobacz też:

- Jak budować pozytywną relację z uczniami? Porady dla nauczycieli języka angielskiego?

- Jak wykorzystać technologię w nauczaniu języka? Najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego

Komentarze

Czy w szkole jezykowej nauczyciele zadaja prace domowe

Czy w szkole językowej nauczyciele zadają prace domowe (i czy powinni)?

Czy zadawanie pracy domowej z języka angielskiego jest konieczne, niepotrzebne, a może szkodliwe? Z badań wynika jasno, że w przypadku języka obcego zadania ...
Czytaj więcej
Ksiazki dla nauczycieli angielskiego

Książki dla nauczycieli, które pozwolą rozwijać kompetencje zawodowe (i nie tylko)

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel(ka) musisz myśleć o nieustannym rozwoju i poszerzaniu swojej wiedzy. Wiele informacji znajdziesz w f...
Czytaj więcej
Wspolpraca lektorsko metodyczna a efektywnosc nauczania jezyka

Współpraca lektorsko-metodyczna a efektywność nauczania języka

Nauczanie angielskiego wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy językowej, ale również umiejętności przekazywania jej w angażujący i efektywny sposób. W tym proc...
Czytaj więcej
Zasada rosenshinea skuteczne nauczanie rusztowania w edukacji

Cegiełka po cegiełce, czyli nauczyciel murarzem. Zasada Rosenshine’a a skuteczne nauczanie

Pewnie zdziwcie się, kiedy Wam powiem, że budownictwo i edukacja mają sporo wspólnego! Nie chodzi mi o tak oczywiste porównania, jak tworzenie czegoś od pods...
Czytaj więcej