Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Rady dla lektorów

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Rady dla lektorów

10.04.2024
Rozmowa kwalifikacyjna lektor jezyka angielskiego

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jakie masz umiejętności – również te miękkie – i przemyśl, jak możesz je zaprezentować przyszłemu pracodawcy. Oprócz tego zadbaj o odpowiedni wygląd, dowiedz się więcej o szkole, do której aplikujesz i przygotuj pytania do rekrutera. Nie trzymamy kciuków. Z naszymi poradami you’ve got this.

Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę lektora?

Jak się ubrać na rozmowę o pracę lektora? O czym pamiętać? Co przeczytać, zanim pójdziesz na interview? Podpowiadamy!

Pokaż swoją znajomość oferty pracy i szkoły

Przed rozmową kwalifikacyjną dokładnie zapoznaj się z ofertą pracy i profilem szkoły językowej, w której chcesz pracować. Zwróć uwagę na wymagania stawiane kandydatom, oferowane warunki pracy oraz specyfikę nauczania w danej szkole. Dzięki temu świadomie odpowiesz na pytania rekruterów.

Pamiętaj, że na rozmowie kwalifikacyjnej mogą Cię pytać o rzeczy związane właśnie bezpośrednio ze specyfiką pracy w ich konkretnej firmie. Pokaż swoje zaangażowanie i zainteresowanie pracą w tym konkretnym miejscu.

Zobacz też:

👉 Metoda Early Stage. Na czym polega? Czym są supermoce?

Zaprezentuj doświadczenie i umiejętności

Jak dobrze przejść rozmowę kwalifikacyjną? Pokaż, co potrafisz, i gdzie się tego nauczyłeś/aś!

Może wydawać Ci się, że Twoje lektorskie doświadczenie zawodowe nie jest największe. Jeśli jednak wybierzesz z niego największe osiągnięcia i zrealizowane projekty edukacyjne, zobaczysz, że wygląda to lepiej niż się spodziewasz!

Jeśli nie masz praktyki w nauczaniu, skoncentruj się na innych doświadczeniach, które mogą świadczyć o Twoich umiejętnościach. Mowa tu np. o prowadzeniu zajęć dla dzieci, opiece nad maluchami, wolontariacie w szkole czy projektach na studiach. Podkreśl swoje umiejętności interpersonalne i motywację do pracy w tej dziedzinie.

Jeśli szukasz pracy jako lektor angielskiego, nie zapomnij o swoich certyfikatach językowych. Nie musisz mieć ukończonych studiów filologicznych, natomiast przyda się „podkładka” pod znajomość języka na odpowiednim poziomie. W Early Stage, podczas rozmowy rekrutacyjnej, jednym z etapów procesu jest test językowy, który sprawdza znajomość angielskiego u kandydata w mowie i piśmie.

Ważne może być również podkreślenie Twoich kompetencji cyfrowych. W końcu oznacza to, że szybko dostosujesz się do nowych technologii stosowanych w nauczaniu angielskiego i tym samym poradzisz sobie w roli lektora/lektorki.

Zobacz też:

👉 Praca jako lektor angielskiego bez wykształcenia filologicznego – czy to możliwe?
👉 Jakie umiejętności i cechy powinien mieć nauczyciel języka angielskiego
👉 Jak budować pewność siebie w roli nauczyciela?
👉 Marka osobista nauczyciela – jak dbać o swój wizerunek?

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak dobrze wypaść? Przygotuj się na pytania, które możesz usłyszeć

Każdy rekruter ma inne ulubione pytania, dlatego nie możesz przygotować się na wszystko, ale przejście przez listę popularnych tematów zawsze pomoże podczas rozmowy kwalifikacyjnej na lektora.

Przykładowe pytania zadawane w procesie rekrutacji

  • Dlaczego zdecydowałeś/aś się zostać lektorem?
  • Jakie metody nauczania preferujesz i dlaczego?
  • Jak motywujesz uczniów do nauki?
  • Jak radzisz sobie z trudnymi sytuacjami w klasie?
  • Jak oceniasz postępy uczniów?
  • Jakie strategie stosujesz, aby uczynić lekcje bardziej interaktywnymi i angażującymi?
  • Co ceniłeś/aś sobie w poprzednich miejscach pracy?
  • Jakie są Twoje oczekiwania względem idealnego miejsca pracy?
  • Z jaką grupą wiekową najbardziej lubisz pracować i dlaczego?

Przygotuj przemyślane i szczere odpowiedzi na te pytania. Pokażesz tym samym swoje zaangażowanie.

Sprawdź też:

👉 Jak wygląda rekrutacja na lektora angielskiego w szkole językowej?
👉 Jak wygląda praca w Early Stage?


Prezentacja umiejętności miękkich

Rozmowa kwalifikacyjna na lektora j. angielskiego to po prostu rozmowa!
Rozmowa kwalifikacyjna na lektora angielskiego to wymiana informacji, nie przesłuchanie.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zaprezentuj również swoje umiejętności miękkie, takie jak:

Wskaż przykłady sytuacji, w których wykorzystałaś/eś te umiejętności w przeszłości. Może w szkole, w pracy, na studiach albo w sytuacji prywatnej? Pomoże Ci to uwiarygodnić, że jesteś wartościowym kandydatem, który potrafi efektywnie współpracować z innymi i reagować na różnorodne wyzwania, a także że uczysz się nie tylko na studiach, ale również potrafisz wyciągać wnioski z doświadczeń życiowych.

Jest to niezwykle ważne dla potencjalnego pracodawcy. Przykładowo, w Early Stage zazwyczaj prosimy kandydatów o opisanie, jak poradziliby sobie w konkretnych sytuacjach w klasie, dzięki czemu możemy sprawdzić umiejętności miękkie kandydata w praktyce.

W ostatnim etapie prosimy też zazwyczaj o przeprowadzenie lekcji pokazowej, co daje nam jeszcze lepszy ogląd na cechy i umiejętności lektora języka angielskiego kandydata, którego chcemy zrekrutować.

Pytania do pracodawcy

Na końcu spotkania rekruter często pozostawia Ci przestrzeń na pytania do pracodawcy. To dobra okazja, aby pokazać, że interesowałaś/eś się daną ofertą pracy i masz do niej szczegółowe pytania. Warto pytać o takie tematy jak:

  • kultura pracy w wybranej szkole językowej,
  • wartości szkoły,
  • podział obowiązków lektorów,
  • możliwości rozwoju zawodowego.

Zadawanie pytań nie świadczy o Twoim braku wiedzy – wręcz przeciwnie, podkreśla Twoje zaangażowanie i zainteresowanie pracą w danej szkole. Pomoże Ci to również lepiej ocenić, czy dana praca odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Zobacz też:

👉 Ścieżka rozwoju zawodowego dla lektorów angielskiego, czyli program Talent Booster w Early Stage

Zadbaj o odpowiedni ubiór i prezencję

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko lektora online
Przed rozmową kwalifikacyjną online sprawdź działanie Internetu i przygotuj telefon do ewentualnego udostępniania sieci.

Odpowiedni ubiór i prezencja są dość istotne, gdyż stanowią one pierwszy element, który rekruterzy zauważają i mogą ocenić. Ubierając się stosownie do okazji, pokazujemy nasze podejście do procesu rekrutacyjnego oraz zainteresowanie pracą. Styl ubioru powinien być dopasowany do kultury firmy, ale zawsze warto postawić na elegancję i schludność. Pamiętajmy, że nasza prezencja w dużym stopniu wpływa na pierwsze wrażenie, które możemy wywrzeć na potencjalnym pracodawcy.

W Early Stage lektorzy mają swobodę jeśli chodzi o kwestie dotyczące wyglądu. Nosisz kolczyki, masz tatuaże, preferujesz luźniejszy ubiór zamiast garnituru? Dla nas to nie problem. Ważne, co masz w głowie i jak potrafisz złapać kontakt z dzieciakami i młodzieżą. Bycie sobą i bezpośredni, otwarty sposób bycia otwiera niektórych uczniów bardziej niż najnowocześniejsze metody nauczania (chociaż o nich też nie zapominamy!).

Pamiętaj o kulturze osobistej i, o punktualności! Jeśli utkniesz w korku przed rozmową kwalifikacyjną – zadzwoń i o tym poinformuj. Takie rzeczy się zdarzają, a zdecydowanie gorzej będzie wyglądało, jeśli wpadniesz na rozmowę pół godziny po czasie bez ostrzeżenia.

Sprawdź też:

👉 Marka osobista nauczyciela – jak dbać o swój wizerunek?

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej online?

Na koniec zostawiliśmy jeszcze jeden aspekt rozmowy na stanowisko lektora: jej wariant w trybie zdalnym. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej online? Przede wszystkim:

  • Weź pod uwagę możliwe problemy z siecią. Jeśli nie jesteś przekonany do jakości swojego WiFi, przygotuj jako backup hotspot z telefonu z internetem sieciowym.
  • Zaloguj się na platformę z odpowiednim wyprzedzeniem. Lepiej czekać na połączenie 5 minut niż spóźnić się ze względu na problem z logowaniem.
  • Przed rozmową sprawdź swój dźwięk i kamerkę – unikniesz utrudnień w czasie rozmowy.

Rozmowa o pracę jako lektor: podsumujmy!

Nie stresuj się i pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to dwustronna wymiana informacji. Nie jesteś na przesłuchaniu! ;) Przygotowując się, skup się nie tylko na swoich umiejętnościach i doświadczeniu, ale również na specyfice danej szkoły i oferowanego stanowiska.

A jeśli szukasz pracy w szkole z bogatym zapleczem merytorycznym, sprawdzonymi metodami nauczania i autorskimi materiałami, zerknij na oferty pracy dla nauczyciela j. angielskiego u nas, w Early Stage! Działamy w różnych lokalizacjach w całej Polsce!

Sprawdź też:

👉 Jak wygląda proces rekrutacji lektorów do szkół Early Stage?
👉 Zalety pracy w prywatnej szkole języka angielskiego, czyli grafik szyty na miarę
👉 Mity związane z pracą lektora języka angielskiego









Komentarze

Wplyw muzyki na rozwoj dziecka skutecznosc nauki angielskiego

Wpływ muzyki na rozwój dziecka i skuteczność nauki języka angielskiego

O wpływie muzyki na rozwój dzieci (od okresu prenatalnego aż po nastoletni) mówi się od dawna, podkreślając związek muzyki z rozwojem i przyswajaniem wiedzy....
Czytaj więcej
Empty Name 837

Zabawy świąteczne dla dzieci po angielsku

Zbliżające się święta wypełniają niemal wszystkie sale lekcyjne radosną atmosferą oczekiwania na pierwszą gwiazdkę. Trudno nie wykorzystać entuzjazmu i pozyt...
Czytaj więcej
Winter holiday swiateczna lekcja angielskiego

Materiały dla nauczycieli języka angielskiego – „Winter Holiday”

Poszukujesz inspiracji do zimowej lekcji języka angielskiego dla najmłodszych uczniów? Przychodzimy z pomocą! W dzisiejszych materiałach dla nauczycieli, prz...
Czytaj więcej
Pomysły na lekcje angielskiego święta

10 pomysłów na świąteczne lekcje angielskiego

Kiedy światełka świąteczne ozdabiają okna, w radiu po raz setny gra Last Christmas, a uczniowie zaczynają myśleć intensywnie o prezentach zamiast o ...
Czytaj więcej