Kompetencje miękkie nauczyciela. Jak je rozwijać?

Rozwijanie kompetencji miękkich jako nauczyciel – kluczowe umiejętności lektora

29.04.2024
Kompetencje miekkie w pracy nauczyciela angielskiego

Kompetencje miękkie są niezwykle ważne w codziennej pracy nauczyciela. Obok doskonałej znajomości języka (która w tym zawodzie jest oczywista), odgrywają one olbrzymią rolę w zawodzie lektora: pomagają budować relacje z rodzicami, uczniami ale też innymi nauczycielami. Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie czytaj dalej!

Kompetencje miękkie i twarde: przykłady. Poznaj różnice!

Kompetencje twarde to konkretne, mierzalne umiejętności zdobyte w trakcie nauki, kursów, studiów czy pracy. Co to może być?

Z kolei kompetencje miękkie to umiejętności interpersonalne i cechy osobowości, które wpływają na nasze relacje z innymi ludźmi i sposób, w jaki pracujemy. Chodzi między innymi o komunikację, umiejętność pracy zespołowej, analityczne rozwiązywanie problemów, zarządzanie czasem i wiele innych.

Kompetencje miękkie w szkole. Jakie umiejętności Ci się przydadzą?

W tej części tego artykułu pokażemy Ci, które kompetencje miękkie i twarde przydadzą się w pracy nauczyciela czy lektora.


Komunikacja – podstawa efektywnego nauczania

Klarowna i pozytywna komunikacja jest kluczowa w relacji z uczniami. Lektor musi umieć dostosować swój język do poziomu i wieku odbiorców, zarówno w warstwie werbalnej, jak i niewerbalnej.

Klucz do efektywnej komunikacji z uczniami:
 • Aktywne słuchanie. Skup się na tym, co mówi uczeń, stosuj techniki parafrazowania i podsumowywania. Z każdym dniem będziesz w tym coraz lepszy/a!
 • Konstruktywny feedback. Skup się na rozwoju, a nie na ocenie. Udzielaj feedbacku, który jest jasny, konsekwentny i motywujący.
 • Mowa ciała. Zwracaj uwagę na swoją postawę, mimikę i gestykulację. Jeśli nie masz dużej świadomości ciała, warto się nagrywać (np. podczas mówienia), obserwować i wyciągać wnioski.


Empatia i budowanie relacji w klasie

Umiejętność wczucia się w sytuację ucznia i zrozumienia jego emocji jest niezwykle ważna. Budowanie silnych relacji z uczniami i tworzenie pozytywnego środowiska w klasie sprzyja efektywnej nauce. Jeśli czujesz, że nie jest to Twoja mocna strona, mogą przydać Ci się szkolenia z kompetencji miękkich.

Sprawdź też:

👉 Szkolenia dla lektorów/ek języka angielskiego w Early Stage

  Cierpliwość i wytrwałość – niezbędne w pracy z uczniami

  Dlaczego kompetencje miękkie są ważne? Zawód lektora języka obcego wiąże się z wieloma wyzwaniami – to normalne, a często… całkiem piękne. Nauczanie to proces, podczas którego możesz obserwować, jak zmieniają się Twoi uczniowie i być częścią ich podróży.

  Jeśli chcesz nauczyć się rozwijać tę stronę swojego charakteru, możesz zwrócić uwagę na:

  • Samoregulację emocji. Naucz się rozpoznawać i zarządzać swoimi emocjami.
  • Empatię. Staraj się zrozumieć perspektywę ucznia – nie zamykaj się w swoim świecie.
  • Realistyczne oczekiwania. Stawiaj sobie i uczniom realistyczne cele, aby uniknąć frustracji.
  • Analizę i refleksję. Wiesz, jak ważne jest wyciąganie wniosków z trudnych sytuacji? Autorefleksja to ogromnie ważna umiejętność!

  Adaptacja i elastyczność – szczególnie w bardzo zmieniających się warunkach

  W ciągu kilkudziesięciu minut zajęć z dziećmi może zdarzyć się tak naprawdę wszystko. Dlatego lektor musi być przygotowany na dostosowanie metod nauczania do różnych potrzeb i stylów uczenia się uczniów, a także do szybkiego reagowania. Ważna jest tu też kreatywność, która pozwoli poprowadzić zajęcia tak, by wyciągnęli z nich dużo, zarówno bardziej, jak i mniej zaawansowani uczniowie. Pamiętaj też o uczniach ze spektrum autyzmu lub innymi potrzebami edukacyjnymi.

  Postaraj się również zwrócić uwagę na samopoczucie Twoich uczniów. Dostosowanie się do atmosfery panującej danego dnia w klasie, czy samych charakterów uczniów jest równie ważne. Kluczem do sukcesu nie jest tu dostosowanie jedynie metody, ale również sposobów komunikacji i dynamiki zastosowanych aktywności.

  Sprawdź też:

  👉 Nauczanie uczniów z wysoką wrażliwością
  👉 Nauczanie uczniów z dysleksją

  Zarządzanie czasem i organizacja pracy

  Zajęcia się kończą, a Ty masz poczucie, że dopiero zaczęliście pracować z materiałem? Regularnie utykasz na piętnastym slajdzie prezentacji (z trzydziestu) i nigdy nie możesz się wyrobić na czas? Efektywne zarządzanie czasem pozwoli Ci zmaksymalizować efektywność nauczania. Jak to robić?

  • Ustal priorytety dla swoich zadań.
  • Korzystaj z kalendarza i narzędzi do organizacji pracy.
  • Jeśli masz problem ze śledzeniem upływu czasu w trakcie zajęć, koniecznie noś zegarek lub smartwatcha.
  • Przygotuj dokładny konspekt do lekcji języka angielskiego dla dzieci!

  Dlaczego kompetencje miękkie są ważne w pracy nauczyciela/ki?

  Kompetencje miękkie pozwalają Ci zwiększać efektywność pracy i budować pozytywne relacje z uczniami. Pamiętaj, że nauka kompetencji miękkich wymaga czasu i zaangażowania, ale przynosi też ogromne korzyści: zarówno nauczycielowi, jak i uczniom. Powodzenia!

  Sprawdź też:

  👉 Jakie umiejętności i cechy powinien mieć nauczyciel języka angielskiego?
  👉 Kształtowanie kompetencji cyfrowych nauczycieli i lektorów języka angielskiego: klucz do efektywnego i nowoczesnego nauczania  Komentarze

  Wspolpraca lektorsko metodyczna a efektywnosc nauczania jezyka

  Współpraca lektorsko-metodyczna a efektywność nauczania języka

  Nauczanie angielskiego wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy językowej, ale również umiejętności przekazywania jej w angażujący i efektywny sposób. W tym proc...
  Czytaj więcej
  Zasada rosenshinea skuteczne nauczanie rusztowania w edukacji

  Cegiełka po cegiełce, czyli nauczyciel murarzem. Zasada Rosenshine’a a skuteczne nauczanie

  Pewnie zdziwcie się, kiedy Wam powiem, że budownictwo i edukacja mają sporo wspólnego! Nie chodzi mi o tak oczywiste porównania, jak tworzenie czegoś od pods...
  Czytaj więcej
  Zabawy metody aktywizujace przyklady angielski

  Przykłady zabaw i metod aktywizujących dla dzieci w szkole języka angielskiego

  Ciekawe metody aktywizujące są kluczem do skutecznych zajęć – co to do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednak, jakie są przykłady takich zabaw aktywiz...
  Czytaj więcej
  Retrieval practice efektywna nauka angielskiego

  Retrieval Practice. Klucz do efektywnej nauki języka angielskiego

  Ledwo zaczynał się rok szkolny, a tu już maj! Pobudka! Czas końcowych egzaminów, ostatnich testów i sprawdzania wiedzy, zanim wyruszymy na wakacyjne podboje!...
  Czytaj więcej