🎄10 pomysłów na świąteczne lekcje angielskiego

10 pomysłów na świąteczne lekcje angielskiego

2.12.2024
Pomysły na lekcje angielskiego święta

Kiedy światełka świąteczne ozdabiają okna, w radiu po raz setny gra Last Christmas, a uczniowie zaczynają myśleć intensywnie o prezentach zamiast o gramatyce, wiesz, że nadszedł czas na świąteczne szaleństwo na lekcjach angielskiego! Niech poniższe śmieszne i pomysłowe aktywności świąteczne uczynią twoją klasę miejscem, gdzie nawet ulepiony ze śniegu bałwan może nauczyć się angielskiego!

Przygotuj się na śmiech, szaleństwo brokatu i mnóstwo świątecznego luzu. Zapraszam Cię do wykorzystania dowolnych aktywności i dopasowania ich do swojej grupy – witaj w świecie niezapomnianych lekcji angielskiego, pełnych uśmiechu i wigoru!

1. Snowball fight, czyli obrzucamy się śnieżkami na lekcjach

    Uczniowie rzucają zgniecionymi kartkami papieru. Na ustalone hasło (np. HO HO HO) uczniowie podnoszą kulę i robią zadanie na niej zapisane, odpowiadają na pytanie, etc.

    Zobacz też:

    2. Christmas pictionary, czyli odkrywamy świąteczne słówka

      Uczniowie grają w dwóch drużynach. Przygotuj paski ze świątecznym słownictwem, tradycjami, jedzeniem, etc. Jedna osoba z każdej drużyny po cichu czyta, co jest na pasku wylosowanym przez nauczyciela, idzie do swojej drużyny i próbuje za pomocą rysunku przedstawić to hasło.

      3. Gra towarzyska Guess who na lekcjach angielskiego

        Przyklejasz uczniom na czole na post-itach nazwy postaci (Elf, Santa Claus, Kevin Home Alone, Rudolph, Snowman, Scrooge, Gingerbread Man). Uczniowie po kolei zadają pytania reszcie grupy, próbując odgadnąć, kim są. Na pytania grupa odpowiada tylko YES/NO.

          4. Stwórzcie na lekcji własną Christmas story

            Przynieś różne drobne rzeczy (nie muszą, ale mogą być związane ze świętami), zapakuj je do pudełka lub worka, w którym ich nie będzie widać. Siadacie w kółku. Nauczyciel rozpoczyna wyciągając pierwszą rzecz (np. renifera). Tworzy zdanie z użyciem nazwy przedmiotu np. Last Christmas I met a reindeer. Kolejna osoba stara się nawiązać do historii wypowiadając zdanie z użyciem następnej rzeczy np. jeśli wyciągnęła skarpetkę, może powiedzieć The reindeer didn’t wear any socks. Kontynuujemy opowiadanie zwariowanej historii do momentu, w którym skończą się przedmioty.

            5. Rudolph Got Lost, czyli zabawa w szukanie reniferów

              Ukryj małe renifery wokół klasy, a następnie poproś uczniów o ich znalezienie. Każdy renifer może mieć obrazek, który uczniowie muszą potem nazwać bądź zdanie z luką do wypełnienia.

              Zobacz też:

              6. Karaoke z kolędami – nauka angielskiego poprzez muzykę

                Zorganizuj konkurs karaoke, w którym uczniowie wykonają swoje ulubione kolędy. To świetny sposób na naukę nowych słów i fraz. Możesz skorzystać z wersji karaoke kolęd na YouTube albo np. stronki https://lyricstraining.com/.

                7. Christmas jokes and memes, czyli młodzieżowa rozrywka

                  Starszych uczniów może ucieszyć poproszenie ich o stworzenie świątecznych memów w języku angielskim. Możesz też znaleźć w internecie żarty z motywem świąt, pociąć je na połówki, rozdać uczniom i poprosić, aby odnaleźli brakującą część swojego żartu. Jeśli trzeba, objaśnij uczniom żarty.

                  Zobacz też:

                  8. Stwórzcie własną grę: Christmas Board Game

                    Stwórzcie wspólnie grę planszową związaną z Bożym Narodzeniem. Każde pole może wymagać od uczniów użycia określonego słowa w zdaniu. Gra może zawierać motywy świąteczne powiązane z konkretną akcją, np. jeśli staniesz na polu z Mikołajem, w prezencie twoi przeciwnicy idą o 2 pola do przodu.

                    9. Christmas podcast / news / video / music video

                      Najstarszych uczniów na wysokim poziomie może wciągnąć prawdziwe multimedialne zadanie polegające na nagraniu świątecznego podcastu, filmiku albo klipu. Tematy mogą dotyczyć zwariowanych historii, np. jak porwano św. Mikołaja, pokazywać absurdalne tutoriale ze słownymi instrukcjami np. jak ubrać choinkę... w ubrania ;). Mogą to być wywiady na temat tradycji czy porównanie obchodów świąt w różnych krajach.

                      Zobacz też:

                      10. Zimowe projekty na lekcjach angielskiego

                        Wykorzystaj świąteczny / zimowy motyw np. śnieżynkę, renifera, czapkę Mikołaja, choinkę. W ich kształtach uczniowie mogą wpisywać różnorodny materiał językowy np. obrazki i podpisy aktualnie wprowadzonych słów, podpisy – uzupełnianie wyrazów brakującymi literami, zdania – uzupełnianie zdań brakującym słowem, układanie zdań historyjek / komiksów w kolejności, pisanie przykładowych zdań we wskazanej strukturze gramatycznej, czasowniki nieregularne, stopniowanie przymiotników itd.

                        Pomysły na świąteczne lekcje angielskiego


                        Potem uczniowie ozdabiają pracę np. watą (śnieżynki), klejami brokatowymi (choinki), bibułą, farbkami, flamastrami itp.

                        Świąteczne lekcje angielskiego mogą nie tylko być skarbnicą wiedzy związaną z tym tematem, mogą także rozbawiać i rozwijać kreatywnie Twoich uczniów. Wszystkie wymienione pomysły mają na celu nie tylko rozwijanie umiejętności językowych, ale również budowanie atmosfery celebracji, wspólnoty, kooperacji i radości. Pamiętaj, że aby lekcje były fascynującym doświadczeniem, należy je odpowiednio dostosować do poziomu i preferencji grupy. Zachęcam do eksperymentowania, śmiechu i twórczego podejścia do tych lekcji – mogą, a wręcz powinny być niesztampowe i odrywające od rutyny.

                        Życzę Wam, aby te świąteczne aktywności wyposażyły Waszych uczniów nie tylko w nowe angielskie słówka, ale również niezapomniane chwile śmiechu.

                        Wesołych Świąt i radosnego uczenia się!

                        Beata Wysocka, metodyczka Early Stage

                        O autorce:
                        Beata Wysocka metodyczka główna Early Stage

                        Beata Wysocka – metodyczka, trenerka umiejętności poznawczych, jogi i mindfulness dla dzieci, nauczycielka MBSR w trakcie certyfikacji. Z wykształcenia filolożka języka angielskiego i psycholożka. Zawsze pilnuje ważnych dla niej i dla Early Stage wartości – ekologii, NVC (non-violent communication, komunikacji bez przemocy), otwartości na różnorodność, a przede wszystkim cyfrowego i psychicznego dobrostanu dzieci i młodzieży. Jest współautorką podręczników do angielskiego dla uczniów Early Stage. W wolnych chwilach chodzi po górach i medytuje.

                        Więcej artykułów, podcastów i webinariów autorki:

                        ➡️ ADHD – wyzwanie czy wyrok? Jak uczyć uczniów i uczennice o specjalnych potrzebach?
                        ➡️ 5 mitów o nauczaniu i dlaczego te mity to mity
                        ➡️ Cegiełka po cegiełce, czyli nauczyciel murarzem. Zasada Rosenshine’a a skuteczne nauczanie
                        ➡️ Webinarium Mindfulness w edukacji
                        ➡️ Artfully - o wykorzystaniu sztuki na zajęciach języka angielskiego
                        ➡️ Jak uczyć myślenia (krytycznego) na lekcjach języka angielskiego
                        ➡️ Podcast o kreatywności
                        ➡️ Podcast o radzeniu sobie ze stresem

                        Komentarze

                        GT Walsheim Medium 1

                        Quick Trick season 2 episode 8: BUBBLE WRAP

                        W ósmym odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przygotowaliśmy dla Was wspaniałą zabawę sensoryczną, która w angażujący sposób ćwiczy umiejętność czytania globa...
                        Czytaj więcej
                        Ciekawe tematy na lekcje angielskiego dla dzieci młodziezy 3 19 lat

                        Ciekawe tematy na lekcje angielskiego dla dzieci i młodzieży (3-19 lat)

                        Jakie pomysły na lekcje angielskiego sprawdzą się na zajęciach z przedszkolakami? Które tematy spodobają się nastolatkom? Wszystko zależy od dwóch czynników:...
                        Czytaj więcej
                        Cele smart cele woop 1

                        O mądrych celach... Spoiler alert! To nie będą cele SMART!

                        Cele SMART dość dobrze sprawdzają się jako cele lekcji, ale czy warto używać ich zawsze – także w życiu (prywatnym i zawodowym)? Czym różnią się mądre cele S...
                        Czytaj więcej
                        Zabawy metody aktywizujace przyklady angielski

                        Przykłady zabaw i metod aktywizujących dla dzieci w szkole języka angielskiego

                        Ciekawe metody aktywizujące są kluczem do skutecznych lekcji angielskiego – co to do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jakie są przykłady takich zabaw a...
                        Czytaj więcej