Marzy Ci się ciekawa praca z angielskim? Jeśli doskonale znasz ten język, to możliwości są naprawdę różnorodne – od zdalnych korepetycji w piżamie, przez granie w gry komputerowe (!) i tłumaczenia pod palmą, aż po międzynarodowe projekty, gdzie każde spotkanie to mała podróż. Gdzie można pracować ze świetną znajomością języka angielskiego? Sprawdź, jakie możliwości czekają na osoby, które potrafią więcej niż tylko zamówić kawę po angielsku.
Nie wiesz, gdzie pracować po filologii angielskiej? Masz już pracę, lecz szukasz lepszej? Potrzebujesz dodatkowego źródła dochodu albo nowych wyzwań? Na naszej liście znajdziesz inspiracje na ciekawą pracę z angielskim – nie wszystkie pomysły są związane bezpośrednio z nauczaniem, chociaż oczywiście zapraszamy anglistów do naszych szkół angielskiego. 😉 Niezależnie od motywów, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie!
Ofert pracy dla nauczycieli języka angielskiego w naszym kraju nie brakuje. Potrzebni są zarówno lektorzy w szkołach językowych i na uczelniach, jak i nauczyciele w podstawówkach, liceach, czy na studiach filologicznych.
Zawód nauczyciela jest stosunkowo odporny na, chociażby, automatyzację (nawet tę wynikającą z rozwoju AI) – Frey i Osborne (1) oceniają szanse na zautomatyzowanie zawodu nauczyciela na około 0,1% do 3,2% (w zależności od poziomu w systemie edukacji). Jest to więc stabilny zawód przyszłości.
Ze swojej strony zapraszamy lektorów do naszych szkół angielskiego w całej Polsce (oferty pracy znajdziesz tutaj)! Tutaj podejrzysz, jacy jesteśmy:
W firmach międzynarodowych znajomość angielskiego to podstawa, dlatego nie brakuje tam ofert pracy dla nauczycieli czy osób, które po prostu doskonale posługują się tym językiem. Opcji jest multum, między innymi:
Coraz popularniejsze są też opcje pracy zdalnej, szczególnie dla nauczycieli języka angielskiego, i nie chodzi nam jedynie o pracę w Polsce. Internet pozwala lektorom na prowadzenie zajęć z każdego miejsca na świecie; jest to ciekawa alternatywa dla pracy stacjonarnej. Dzięki współczesnym możliwościom związanym z nauczaniem online możesz nawet zamieszkać za granicą, a lekcji udzielać uczniom z różnych zakątków globu.
Sprawdź też:
Pracę z j. angielskim znajdziesz też w turystyce – w końcu jest to branża o międzynarodowym charakterze, co czyni znajomość angielskiego absolutną koniecznością. Turystyka to dziedzina dość elastyczna; jako osoba po filologii możesz, na przykład:
Do innych ciekawych przykładów ofert pracy z językiem angielskim należą zlecenia na tłumaczenia i korekty tekstów w tym języku. Jest to dobra inspiracja dla nauczycieli, którzy chcą dorobić sobie do wypłaty… lub interesująca ścieżka kariery dla tych, którzy pragną skupić się jedynie na pracy z tekstem. Jakie rodzaje tekstów możesz tłumaczyć/poprawiać?
Żyjemy w czasach szybkiego rozwoju technologicznego, który otwiera nam nowe możliwości – również w zakresie pracy ze znajomością języka angielskiego. Dostęp do narzędzi online i ułatwiona komunikacja zdalna sprawiają, że możesz zawodowo tworzyć materiały edukacyjne do podręczników, dla mniejszych szkół językowych lub platform edukacyjnych online. Podobnie jak w przypadku tłumaczeń, jest to świetna praca dorywcza!
Proces lokalizowania gier jest skomplikowany. Często obejmuje tłumaczenie, np. z polskiego na angielski (w przypadku rodzimych produkcji), potem nagrywanie w języku angielskim i… ponowne tłumaczenie na polski (może być tak, że wybierane są lepsze warianty: oryginał vs. przekład tłumaczenia). Łatwo tu o błędy. Dlatego firmy często poszukują testerów gier, którzy skupią się na samym procesie lokalizacji.
#Definicja. Czym jest lokalizacja? W największym skrócie to tłumaczenie + adaptacja kulturowa treści. Chodzi o to, aby treść – w tym przypadku gra – brzmiała naturalnie dla odbiorcy w danym języku. Na przykład nie tłumaczymy dosłownie dowcipu, który ma sens w jednym języku, a szukamy innego, który wywoła podobny efekt.
Co ważne, nie musisz być tu mistrzem przekładu; chodzi tu przede wszystkim o naturalność tekstów i o to, czy pasują one do sytuacji i klimatu gry. Jest to na pewno ciekawa forma pracy dla fanów gamingu, którzy świetnie posługują się angielskim i polskim.
Jeśli mówisz płynnie po angielsku, masz ładny, poprawny akcent i umiesz pracować głosem (co poniekąd jest koniecznością w pracy nauczyciela), to może zainteresować Cię praca lektora audiobooków w języku angielskim. Jest to na pewno ciekawe i nietypowe wyzwanie warte Twojej uwagi.
Sprawdź też:
Połącz pracę w branży turystycznej z pracą zdalną, a możesz zostać… przewodnikiem po muzeach i galeriach sztuki online. Jest to praca wygodna i pozwalająca Ci porozmawiać z ludźmi z całego świata!
Umiesz świetnie pisać? Jesteś kreatywny(-na)? Możesz sprawdzić swoje siły w copywritingu/content writingu. Jest to ciekawa forma pracy, w ramach której tworzysz:
Copywriterzy/content writerzy angielscy są poszukiwani na całym świecie, co otwiera Ci dodatkowe możliwości. Warto zastanowić się nad taką pracą, jeśli kochasz pisać po angielsku!
W branży dubbingowej często poszukiwani są specjaliści – osoby ze świetną znajomością języka angielskiego, gotowe podjąć się pracy, w której podkładają głos pod postacie z różnymi akcentami.
Wiele społeczności online jest olbrzymich, szczególnie te posługujące się na co dzień językiem angielskim. To właśnie takie grupy (np. na Discordzie lub Reddicie) poszukują moderatorów – osób, które doskonale posługują się angielskim i potrafią zapanować nad i zarządzać dyskusjami na wielokulturowych forach. Być może taka forma pracy jest idealna dla Ciebie?
Na koniec podkreślamy, że wielu nauczycieli łączy różne rodzaje pracy z j. angielskim, na przykład pracując w korporacji od 8 do 16, a następnie prowadząc zajęcia w szkołach językowych od 17 do 20. Dlatego nie pozwól, aby wybór Cię ograniczał – połącz te ścieżki kariery, które interesują Cię najbardziej. A jeśli planujesz zostać lektorem angielskiego, to gorąco zachęcamy do dołączenia do naszej sieci szkół językowych!
👉Zostań lektorem w Early Stage!👈
Sprawdź też:
Źródło:
Frey, C. B., & Osborne, M. A. (2017). The future of employment: How susceptible are jobs to computerisation? Technological Forecasting and Social Change, 114, 254-280. https://doi.org/10.1016/j.techfore.2016.08.019