Jak nie używać polskiego na lekcjach angielskiego?

Let’s speak English, czyli jak nie używać polskiego na lekcjach angielskiego

21.03.2025
Jak nie mowic po polsku na lekcjach angielskiego

O tym, jak używać wyłącznie angielskiego na lekcjach angielskiego pisze metodyczka główna Early Stage, Janina Borowy.

Mówienie po angielsku podczas zajęć to nasz cel i metoda, ale czasem też krzyż pański. Wiadomo, że płyną z tego same korzyści dla naszych uczniów, ale kiedy jestem w klasie, potrafię opaść z entuzjazmu i wylądować na posadzce wyłożonej polskojęzycznymi deskami. Jest trudno: druga strona czasem sama załamuje ręce, bo ma braki z poprzednich lat, a ja w desperacji sięgam po naszą mowę ojczystą. „Wrócę do angielskiego, jak będą mieli przynajmniej podstawy…”

– miewasz takie myśli? Czyli ten tekst jest dla Ciebie! Przeczytaj kilka dobrych rad na temat tego, jak nie posługiwać się językiem polskim podczas zajęć językowych.

Daj uczniom czas

Zadajesz pytanie i… nikt nie odpowiada.

Poczekaj jeszcze chwilkę. Daj im się zastanowić. Może pozwól im sprawdzić w tłumaczu albo słowniku. Sprawdź, jak zareaguje uczeń, albo cała grupa. Zadajesz pytanie jednej osobie, ale poproś innych, aby pomogli sformułować odpowiedź. Lepiej, żebyś Ty nie podawał(a) im tłumaczenia na język polski, ale jeśli sami je sobie wyszukają, to niech korzystają. 👍

Powtarzaj, parafrazuj, pokazuj w kontekście, pokazuj ciałem

Używaj wszelkich środków, aby pomóc im zrozumieć. Dziel instrukcje na możliwie krótkie partie i sprawdzaj cząstka po cząstce, czy wiedzą, co robić, np.

👉 „Read the text”. (pokaż im, że czytasz text, wskazując go palcem)
👉 „Underline the adjectives”. (podaj przykłady adjectives, zapisz przykłady na tablicy, następnie powtarzając słowo underline, podkreślaj zapisane przymiotniki)

Jeśli mówisz o czymś, co jest w klasie, wskaż to. Nawet jeśli mówisz 👉 „Open your book on p.10”. W klasie jest dużo rozpraszaczy i odgłosów, łatwo jest w czwartej ławce czegoś nie dosłyszeć. Zapewnij uczniom tyle wsparcia, ile to możliwe. Z czasem będą go potrzebowali coraz mniej.

Używaj języka, który znają

A właściwie takiego zasobu tego języka, który powinni już znać. Słownictwo będzie jeszcze łatwiejsze jeśli będziesz używać synonimów:
👉 „Is this incorrect? Is it false? Is it a »no«?”.

Mów zdaniami prostymi. (nie złożonymi!)
Lepiej powiedzieć: 👉 „Read the sentence. Is it true or false? Tick”.
Niż: Read the sentence and choose if it is true or false.

Ustal, że to jest zasada tych zajęć

Na tych zajęciach mówimy po angielsku. I już. Przypominaj im tę zasadę wielokrotnie. We speak English. Jeśli uczeń łamanym polishinglishem próbuje się z Tobą skomunikować, pomóż mu. Zapisz na tablicy poprawnie zdanie, które uczeń z trudem tworzy i poproś, żeby je w całości przeczytał. Powieś jakiś znak, który będzie Wam przypominał o zasadzie We speak English, np. flagę brytyjską albo zdjęcie króla Karola.

Pamiętaj: jeśli mówisz do uczniów, mówisz po angielsku.

Posłuchaj podcastu Early Stage o komunikacji bez przemocy: ⤵️

NVC podcast non+violent comunication

Bądźcie dla siebie mili

To też powinna być obowiązująca zasada każdej lekcji angielskiego. Wspieramy się w uczeniu bez chojrakowania i dokuczania. Zwracaj uwagę na sytuacje, kiedy ta zasada jest łamana – pilnuj jej. Jeśli atmosfera w klasie jest wspierająca, pielęgnuj ją.

Sprawdź też: ⤵️

Obejrzyj darmowe webinarium motywacji i zaangażowaniu uczniów na lekcjach: ⤵️

Teambuilding classbuilding webinarium dla nauczycieli

Sprawdzaj, czy uczniowie rozumieją

To, że ktoś z tłumu krzyknął, że „wszystko jasne”, to znaczy tyle, że ta jedna osoba myśli, że wie, o co chodzi. Sprawdzaj z uczniami, czy rozumieją treść poleceń i znaczenie słów oraz fraz. Pytaj: 👉 What is the task?

Jeśli nie uzyskujesz odpowiedzi, możesz przypuszczać, że nie wiedzą. Zacznij robić zadanie powoli, razem z nimi. Pierwszy przykład, drugi. W końcu załapią (czasem to charakterystyczne załapanie następuje po kilku lekcjach, ale wiele zadań w podręcznikach ma podobną strukturę i uczniowie są w stanie się tej mechaniki w końcu nauczyć – i za którymś razem nie trzeba będzie im znów tego tłumaczyć).

Jeśli nie zrobisz tego w ten sposób (jeśli nie będziesz mieć pewności, że 100% klasy wie, jak zrobić zadanie) będą Cię o to pytać do samiutkiego czerwca.

Skuteczne sposoby na uczenie angielskiego:

Wyobraź sobie, że nie umiesz mówić po polsku

Na koniec złota rada. Ta technika pomoże zadbać Ci o spełnienie wszystkich powyższych warunków. Wyobraź sobie, że rozumiesz język polski, ale nie możesz się nim posługiwać. Usta Ci się sklejają, po prostu nie ma takiej możliwości, aby rodzime głoski wyskakiwały z Twojego aparatu mowy. Może pomoże Ci, jeśli potraktujesz to jako gra z samym sobą. Zamknięcie tej drogi komunikacji otworzy ścieżki (autostrady!) innych sposobów!

Fingers crossed! 🤞


Janina Borowy metodyczka główna Early Stage

Autorka:
Janina Borowy – metodyczka główna Early Stage, pedagożka specjalizująca się w nauczaniu dzieci języka angielskiego, autorka materiałów dydaktycznych. W wolnym czasie składa klocki LEGO, uczy się hiszpańskiego i wyprowadza psa Kluska.

Zapraszamy też do innych materiałów autorki:

🎥 Nie daj się łapać za słówka, czyli pomysły na uniwersalne i kreatywne aktywności językowe
✏️ Pomysł na lekcję angielskiego: Pick up your dog’s poop

Komentarze

Lekcja pokazowa angielskiego w szkole jak ja przeprowadzic

Lekcja pokazowa w szkole językowej – jak ją przeprowadzić?

Lekcje pokazowe mogą wywołać mnóstwo stresu – w końcu nie tylko prezentujemy nasze metody przed rodzicami, ale przede wszystkim wpływamy na rekrutację ucznió...
Czytaj więcej
Pedagogika przygody na lekcjach angielskiego

Ahoj przygodo… na angielskim! Czyli jak wykorzystać pedagogikę przygody na lekcjach języka

Beata Wysocka, metodyczka główna Early Stage, zabiera nas w edukacyjną podróż śladami pedagogiki przygody. Czym jest nauka przez doświadczanie, jak ją wykorz...
Czytaj więcej
GT Walsheim Medium

Quick Trick season 2 episode 9: FOLD YOUR ANSWER

W dziewiątym odcinku drugiego sezonu QUICK TRICK przygotowaliśmy dla Was wspaniałą aktywność, która sprawi, że wszyscy uczniowie będą pracować w tym samym cz...
Czytaj więcej
Materialy na lekcje angielskiego wiosna b2

Spring Talk Pack – materiały na wiosenną lekcję angielskiego dla nastolatków (poziom B2)

Szukasz ciekawych pomysłów na lekcje angielskiego, które zachęcałyby uczniów do mówienia? Poniższe materiały na wiosenną lekcję angielskiego przygo...
Czytaj więcej