Przykłady zabaw i metod aktywizujących dla dzieci w szkole języka angielskiego

5.06.2024
Zabawy metody aktywizujace przyklady angielski

Ciekawe metody aktywizujące są kluczem do skutecznych zajęć – co to do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednak, jakie są przykłady takich zabaw aktywizujących? My polecamy gry słowne i ruchowe (np. Simon Says), piosenki i rymowanki, gry planszowe i quizy (np. Kahoot), role-playing, burze mózgów, metody stacji, korzystania z platform online i narzędzi IT oraz pracę metodą projektu (najlepiej w grupach). Dowiedz się więcej!

Metody i zabawy aktywizujące dla dzieci i przedszkolaków – rodzaje

Ciekawe metody aktywizujące to sposób prowadzenia zajęć umożliwiający aktywne uczenie się – naukę poprzez działania i przeżywanie. Można stosować je zarówno w ramach całych zajęć, jak i tylko w wybranych fazach lekcji.

Co jest podstawą ciekawych metod aktywizujących?

 • Umożliwienie uczniowi realizacji własnych pomysłów.
 • Zbudowanie poczucia sensu i celu w działaniach ucznia.
 • Uwzględnienie zainteresowań ucznia.
 • Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.
 • Umożliwienie uczniowi brania udziału w planowaniu i podejmowaniu decyzji.
 • Docenianie nie tylko efektów, ale również wkładu ucznia w zajęcia.

Dodatkowo metody aktywizujące możemy podzielić na 3 rodzaje:

 1. Metody problemowe – skupione na rozwoju umiejętności krytycznego myślenia poprzez postawienie uczniów w sytuacji problemowej i organizowanie procesu poznawczego.
 2. Metody ekspresji i impresji – skupione na emocjach i przeżyciach.
 3. Metody graficznego zapisu – wykorzystujące rysunek procesu podejmowania decyzji, skupione na rozwijaniu umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji.

Sprawdź też:

👉 Jak rozwijać umiejętności krytycznego myślenia u uczniów na lekcjach języka angielskiego?
👉 Triki ułatwiające pracę lektora języka angielskiego
👉 Pomoce dydaktyczne dla nauczycieli angielskiego
👉 Jak motywować uczniów podczas lekcji języka angielskiego? [BEZPŁATNE SZKOLENIE ONLINE]
👉 Misja: koncentracja, czyli aktywności fokusujące na zajęciach angielskiego [BEZPŁATNE SZKOLENIE ONLINE]
👉 Teambuilding i classbuilding. Jak wzmacniać motywację i zaangażowanie? [BEZPŁATNE SZKOLENIE ONLINE]

Zabawy aktywizujące dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolaków: 9 przykładów

Przejdźmy do przykładów zabaw aktywizujących dla dzieci i przedszkolaków. Jakie gry warto wpleść w zajęcia z języka angielskiego? Oto nasze 9 pomysłów!

1️⃣ Gry słowne i ruchowe

Jeżeli chcesz zaktywizować uczniów, to do ciekawych metod zdecydowanie należą gry słowne i ruchowe. W tym wypadku pamiętaj, aby dostosować metody i formy pracy do wieku uczniów. Jakie gry i zabawy sprawdzają się najlepiej?

 • Simon Says – gra „Simon mówi” w wersji angielskiej.
 • Charades – kalambury w wersji angielskiej.

W obu przypadkach możesz łatwo wpleść słownictwo związane z przerabianym tematem, co sprawia, że te gry są niezwykle skuteczne.

Sprawdź też:

👉 Darmowe materiały do ściągnięcia na lekcje angielskiego dla dzieci
👉 Darmowe materiały do ściągnięcia na lekcje angielskiego dla nastolatków

Ciekawe metody aktywizujące uczniów podczas lekcji angielskiego
Podczas lekcji w Early Stage stosujemy metody aktywizujące uczniów, dzięki czemu dzieci są zaangażowane i dobrze się bawią.

2️⃣ Piosenki i rymowanki

Jeżeli szukasz przykładów ciekawych zabaw aktywizujących dla najmłodszych dzieci i przedszkolaków, to świetnie sprawdzą się piosenki i rymowanki. Pomogą one nie tylko w nauce słownictwa, ale również w doskonaleniu wymowy i rytmu języka. Dobrze połączyć je z ciekawymi kartami wyrazowymi – możesz je, na przykład, wygenerować z pomocą sztucznej inteligencji.

Sprawdź też:

👉 Aplikacja Early Stage MUSIC

3️⃣ Gry planszowe i quizy

Kolejnym przykładem skutecznych zabaw i metod aktywizujących są gry planszowe i quizy. Te pomogą dzieciom aktywnie poznawać nowe słownictwo poprzez grywalizację (z ang. gamification) – wykorzystywania metod znanych z gier, takich jak punktów, do celów innych niż samo granie w grę.

Co konkretnie polecamy?

 • tworzenie własnych gier planszowych,
 • Kahoot,
 • Quizlet,
 • Connect the Dots.

Sprawdź też:

👉 Fiszki do nauki angielskiego dla dzieci
👉 Gry i zabawy z kartami obrazkowymi i wyrazowymi

4️⃣ Zabawy pisemne

Dobrym pomysłem są też zabawy skupione wokół pisania. W tym wypadku wszystko zależy od wieku dzieci. Dla najmłodszych polecamy pisanie na tabliczkach magnetycznych, układanie liter z klocków, itp.

  Jeżeli zaś chodzi o starszych uczniów, to najlepszymi przykładami ciekawych metod aktywizujących naukę języka angielskiego będą:

  • kula śnieżna – formułujesz problem; każdy z uczniów najpierw myśli nad nim indywidualnie i zapisuje swoją odpowiedź; następnie uczniowie siadają w parach i ustalają wspólne stanowisko; w ten sam sposób grupy stają się coraz większe, aż uczniowie ustalą wspólne stanowisko całej klasy,
  • mapa myśli – uczniowie pracują nad wizualnym przedstawieniem problemu za pomocą rysunków, schematów, symboli, haseł czy konkretnych zwrotów.

  Sprawdź też:

  👉 Mapa myśli w nauce języka angielskiego – jak to działa?
  👉 Jakie metody nauczania są dziś skuteczne?

  Młodsze dzieci, zamiast pisać, mogą układać słowa z klocków.
  Młodsze dzieci, zamiast pisać, mogą układać słowa z klocków.

  5️⃣ Role-playing

  Role-playing to nic innego, jak organizowanie lekcji w taki sposób, aby uczniowie mogli odgrywać różne role i sytuacje. Jest to przykład niezwykle skutecznej zabawy aktywizującej dla dzieci, która równocześnie sprawia dzieciom sporo frajdy.

  Ćwiczenia role-playing rozwijają praktyczne umiejętności komunikacyjne dzieci, a równocześnie są niezwykle łatwe do przygotowania – nieraz wystarczy sam pomysł. Dlatego nie wahaj się ich wpleść w swój konspekt lekcji język angielskiego.

  6️⃣ Burza mózgów

  Prosta i skuteczna – oto burza mózgów w pigułce. Ta metoda sprawdzi się w większości grup wiekowych. Stosując ją, pamiętaj, że zadziała ona tylko, jeżeli uczniowie są zaangażowani w lekcję – w przeciwnym razie po prostu nie będą wychodzić z własnymi pomysłami.

  Krytyczne myślenie i umiejętność dyskutowania to ważne elementy metody nauczania Early Stage.
  Krytyczne myślenie i umiejętność dyskutowania to ważne elementy metody nauczania Early Stage.

  Sprawdź też:

  👉 Metoda nauczania Early Stage: 12 supermocy i umiejętności XXI wieku

  7️⃣ Metoda stacji

  Niezwykle ciekawym przykładem metod aktywizujących jest metoda stacji. Polega ona na wyznaczeniu kilku…stacji, każdej skoncentrowanej na innych umiejętnościach i aspektach języka. Celem uczniów jest odwiedzenie poszczególnych stacji. To, w jakiej kolejności to zrobią i w jakim tempie będą pracować, zależy już tylko od nich. Pozwala to stymulować samodzielność uczniów i zindywidualizować zajęcia pod ich potrzeby.

  8️⃣ Technologie

  Jeżeli chcesz postawić na ciekawe metody aktywizujące, to warto skorzystać z platform i aplikacji dostępnych w Internecie i zaprojektowanych specjalnie z myślą o nauce angielskiego dla dzieci.

  Sprawdź też:

  👉 Przydatne aplikacje do nauki języków i słówek
  👉 Keep calm, there is probably an app for that, czyli kompilacja aplikacji dla nauczycieli
  👉 Kształtowanie kompetencji cyfrowych nauczycieli i lektorów języka angielskiego: klucz do efektywnego i nowoczesnego nauczania
  👉 Jak AI przygotuje za Ciebie materiały na zajęcia?


  9️⃣ Praca metodą projektu

  Ostatnim przykładem skutecznych zabaw i metod aktywizujących dla dzieci są projekty. Dzięki nim najmłodsi uczą się współpracy i angażują się w pracę. Równocześnie, odpowiednio skonstruowane projekty pozwalają uczniom wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce, dzięki czemu utrwalają nowo nabyte słówka czy struktury gramatyczne.

  Sprawdź też:

  👉 Kooperacja, czyli nauczanie we współpracy na lekcjach angielskiego
  👉 Growth mindset – czy chwalenie ma sens?


  Wykorzystuj ciekawe metody aktywizacyjne na swoich lekcjach!

  Znasz już nasze przykłady zabaw aktywizacyjnych dla dzieci i przedszkolaków. Pozostaje Ci jedynie… stosować je w praktyce. Dzięki temu Twoi uczniowie będą o wiele skuteczniej przyswajać wiedzę, a co za tym idzie szybciej nabywać nowe umiejętności językowe – dlatego naprawdę warto!

  Sprawdź też:

  👉 Jak uczniowie uczą się od siebie nawzajem?
  👉 Nauczanie zróżnicowane – czym jest i jak możesz je zastosować w klasie?

  Jeśli interesuje Cię rozwój zawodowy jako lektor języka angielskiego, lubisz korzystać z kreatywnych metod i pomocy podczas zajęć – dołącz do Early Stage! Nasze szkoły językowe prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży w całej Polsce.

  Sprawdź oferty pracy dla lektorów w Early Stage

  Komentarze

  Czy w szkole jezykowej nauczyciele zadaja prace domowe

  Czy w szkole językowej nauczyciele zadają prace domowe (i czy powinni)?

  Czy zadawanie pracy domowej z języka angielskiego jest konieczne, niepotrzebne, a może szkodliwe? Z badań wynika jasno, że w przypadku języka obcego zadania ...
  Czytaj więcej
  Ksiazki dla nauczycieli angielskiego

  Książki dla nauczycieli, które pozwolą rozwijać kompetencje zawodowe (i nie tylko)

  Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel(ka) musisz myśleć o nieustannym rozwoju i poszerzaniu swojej wiedzy. Wiele informacji znajdziesz w f...
  Czytaj więcej
  Wspolpraca lektorsko metodyczna a efektywnosc nauczania jezyka

  Współpraca lektorsko-metodyczna a efektywność nauczania języka

  Nauczanie angielskiego wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy językowej, ale również umiejętności przekazywania jej w angażujący i efektywny sposób. W tym proc...
  Czytaj więcej
  Zasada rosenshinea skuteczne nauczanie rusztowania w edukacji

  Cegiełka po cegiełce, czyli nauczyciel murarzem. Zasada Rosenshine’a a skuteczne nauczanie

  Pewnie zdziwcie się, kiedy Wam powiem, że budownictwo i edukacja mają sporo wspólnego! Nie chodzi mi o tak oczywiste porównania, jak tworzenie czegoś od pods...
  Czytaj więcej