Ciekawe metody aktywizujące są kluczem do skutecznych zajęć – co to do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednak, jakie są przykłady takich zabaw aktywizujących? My polecamy gry słowne i ruchowe (np. Simon Says), piosenki i rymowanki, gry planszowe i quizy (np. Kahoot), role-playing, burze mózgów, metody stacji, korzystania z platform online i narzędzi IT oraz pracę metodą projektu (najlepiej w grupach). Dowiedz się więcej!
Ciekawe metody aktywizujące to sposób prowadzenia zajęć umożliwiający aktywne uczenie się – naukę poprzez działania i przeżywanie. Można stosować je zarówno w ramach całych zajęć, jak i tylko w wybranych fazach lekcji.
Dodatkowo metody aktywizujące możemy podzielić na 3 rodzaje:
Sprawdź też:
👉 Jak rozwijać umiejętności krytycznego myślenia u uczniów na lekcjach języka angielskiego?
👉 Triki ułatwiające pracę lektora języka angielskiego
👉 Pomoce dydaktyczne dla nauczycieli angielskiego
👉 Jak motywować uczniów podczas lekcji języka angielskiego? [BEZPŁATNE SZKOLENIE ONLINE]
👉 Misja: koncentracja, czyli aktywności fokusujące na zajęciach angielskiego [BEZPŁATNE SZKOLENIE ONLINE]
👉 Teambuilding i classbuilding. Jak wzmacniać motywację i zaangażowanie? [BEZPŁATNE SZKOLENIE ONLINE]
Przejdźmy do przykładów zabaw aktywizujących dla dzieci i przedszkolaków. Jakie gry warto wpleść w zajęcia z języka angielskiego? Oto nasze 9 pomysłów!
Jeżeli chcesz zaktywizować uczniów, to do ciekawych metod zdecydowanie należą gry słowne i ruchowe. W tym wypadku pamiętaj, aby dostosować metody i formy pracy do wieku uczniów. Jakie gry i zabawy sprawdzają się najlepiej?
W obu przypadkach możesz łatwo wpleść słownictwo związane z przerabianym tematem, co sprawia, że te gry są niezwykle skuteczne.
Sprawdź też:
👉 Darmowe materiały do ściągnięcia na lekcje angielskiego dla dzieci
👉 Darmowe materiały do ściągnięcia na lekcje angielskiego dla nastolatków
Jeżeli szukasz przykładów ciekawych zabaw aktywizujących dla najmłodszych dzieci i przedszkolaków, to świetnie sprawdzą się piosenki i rymowanki. Pomogą one nie tylko w nauce słownictwa, ale również w doskonaleniu wymowy i rytmu języka. Dobrze połączyć je z ciekawymi kartami wyrazowymi – możesz je, na przykład, wygenerować z pomocą sztucznej inteligencji.
Sprawdź też:
Kolejnym przykładem skutecznych zabaw i metod aktywizujących są gry planszowe i quizy. Te pomogą dzieciom aktywnie poznawać nowe słownictwo poprzez grywalizację (z ang. gamification) – wykorzystywania metod znanych z gier, takich jak punktów, do celów innych niż samo granie w grę.
Co konkretnie polecamy?
Sprawdź też:
👉 Fiszki do nauki angielskiego dla dzieci
👉 Gry i zabawy z kartami obrazkowymi i wyrazowymi
Dobrym pomysłem są też zabawy skupione wokół pisania. W tym wypadku wszystko zależy od wieku dzieci. Dla najmłodszych polecamy pisanie na tabliczkach magnetycznych, układanie liter z klocków, itp.
Jeżeli zaś chodzi o starszych uczniów, to najlepszymi przykładami ciekawych metod aktywizujących naukę języka angielskiego będą:
Sprawdź też:
👉 Mapa myśli w nauce języka angielskiego – jak to działa?
👉 Jakie metody nauczania są dziś skuteczne?
Role-playing to nic innego, jak organizowanie lekcji w taki sposób, aby uczniowie mogli odgrywać różne role i sytuacje. Jest to przykład niezwykle skutecznej zabawy aktywizującej dla dzieci, która równocześnie sprawia dzieciom sporo frajdy.
Ćwiczenia role-playing rozwijają praktyczne umiejętności komunikacyjne dzieci, a równocześnie są niezwykle łatwe do przygotowania – nieraz wystarczy sam pomysł. Dlatego nie wahaj się ich wpleść w swój konspekt lekcji język angielskiego.
Prosta i skuteczna – oto burza mózgów w pigułce. Ta metoda sprawdzi się w większości grup wiekowych. Stosując ją, pamiętaj, że zadziała ona tylko, jeżeli uczniowie są zaangażowani w lekcję – w przeciwnym razie po prostu nie będą wychodzić z własnymi pomysłami.
Sprawdź też:
👉 Metoda nauczania Early Stage: 12 supermocy i umiejętności XXI wieku
Niezwykle ciekawym przykładem metod aktywizujących jest metoda stacji. Polega ona na wyznaczeniu kilku…stacji, każdej skoncentrowanej na innych umiejętnościach i aspektach języka. Celem uczniów jest odwiedzenie poszczególnych stacji. To, w jakiej kolejności to zrobią i w jakim tempie będą pracować, zależy już tylko od nich. Pozwala to stymulować samodzielność uczniów i zindywidualizować zajęcia pod ich potrzeby.
Jeżeli chcesz postawić na ciekawe metody aktywizujące, to warto skorzystać z platform i aplikacji dostępnych w Internecie i zaprojektowanych specjalnie z myślą o nauce angielskiego dla dzieci.
Sprawdź też:
👉 Przydatne aplikacje do nauki języków i słówek
👉 Keep calm, there is probably an app for that, czyli kompilacja aplikacji dla nauczycieli
👉 Kształtowanie kompetencji cyfrowych nauczycieli i lektorów języka angielskiego: klucz do efektywnego i nowoczesnego nauczania
👉 Jak AI przygotuje za Ciebie materiały na zajęcia?
Ostatnim przykładem skutecznych zabaw i metod aktywizujących dla dzieci są projekty. Dzięki nim najmłodsi uczą się współpracy i angażują się w pracę. Równocześnie, odpowiednio skonstruowane projekty pozwalają uczniom wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce, dzięki czemu utrwalają nowo nabyte słówka czy struktury gramatyczne.
Sprawdź też:
👉 Kooperacja, czyli nauczanie we współpracy na lekcjach angielskiego
👉 Growth mindset – czy chwalenie ma sens?
Znasz już nasze przykłady zabaw aktywizacyjnych dla dzieci i przedszkolaków. Pozostaje Ci jedynie… stosować je w praktyce. Dzięki temu Twoi uczniowie będą o wiele skuteczniej przyswajać wiedzę, a co za tym idzie szybciej nabywać nowe umiejętności językowe – dlatego naprawdę warto!
Sprawdź też:
👉 Jak uczniowie uczą się od siebie nawzajem?
👉 Nauczanie zróżnicowane – czym jest i jak możesz je zastosować w klasie?
Jeśli interesuje Cię rozwój zawodowy jako lektor języka angielskiego, lubisz korzystać z kreatywnych metod i pomocy podczas zajęć – dołącz do Early Stage! Nasze szkoły językowe prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży w całej Polsce.